Co nowego

Kręcili kilometry dla zdrowia i Ziemi

Zobacz kto stanął na podium gdyńskiej odsłony Gry Rowerowej, fot. materiały prasowe

Zobacz kto stanął na podium gdyńskiej odsłony Gry Rowerowej, fot. materiały prasowe

05.11.2018 r.

20 tys. przejazdów, 200 tys. pokonanych kilometrów i 50 ton CO2 w atmosferze mniej. To dzięki gdyńskim rowerzystom, którzy wzięli udział w Ogólnopolskiej Grze Rowerowej.

Celem akcji było zachęcenie mieszkańców do wyboru roweru jako jesiennego środka lokomocji w dojazdach do pracy i propagowanie jednośladu jako alternatywy dla transportu samochodowego.

- Rower jest 13-krotnie mniej emisyjnym środkiem transportu niż samochód. Dodatkowo zajmuje 10 razy mniej miejsca niż samochód i jest tańszy. Nierzadko to najszybszy środek transportu w centrum miasta. Więcej rowerów zamiast samochodów na drogach to mniej korków, hałasu i czystsze powietrze – czytamy na stronie organizatora akcji.

Gdyńska odsłona Gry Rowerowej odbyła się pod hasłem „Jedź z Gdynią”. Przez dwa miesiące w rywalizacji wzięło udział blisko 500 uczestników, którzy wykonali 20 tys. przejazdów na łącznym dystansie 200 tys. km. Miało to korzystny wpływ nie tylko na zdrowie uczestników gry, ale też na zdrowie planety. Dzięki akcji do atmosfery dostało się o 50 ton CO2 mniej. I to tylko w samej Gdyni.

W grze można było wziąć udział za pomocą aplikacji na smartfona. Do rywalizacji stanęły firmy, szkoły, dzielnice oraz pasjonaci dwóch kółek, w kategorii indywidualnej i grupowej. Cel był jeden — przejechać jak najwięcej kilometrów. Przewidziano nagrody rzeczowe i vouchery.

- Dla najwytrwalszych uczestników przygotowaliśmy plecaki, sakwy, lampki rowerowe, zapięcia U-lock, torebki podsiodłowe, powerbanki, termosy, kubki i gadżety. Zwycięzcy otrzymają również vouchery do gdyńskich, jak i okolicznych atrakcji - mówi Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.

Zobacz, kto stanął na podium gdyńskiej odsłony Gry Rowerowej

Firmy:
  • Franke Foodservice Systems Poland - 17 591 km,
  • SPEEDNET - 12 305 km,
  • BEST - 11 403 km.
Szkoły i uczelnie:
  • XVII Liceum Ogólnokształcące w Gdyni - 5 226 km,
  • Uniwersytet Gdański – Wydział Oceanografii i Geografii - 2 908 km,
  • Zespół Szkół Ekologiczno–Transportowych – 807 km.
Dzielnice:
  • Chwarzno–Wiczlino - 15 227 km,
  • Chylonia - 7 380 km,
  • Redłowo - 12 333 km.
W przypadku rywalizacji dzielnic uwagę zwraca Chylonia, która wyprzedziła Redłowo pomimo mniejszej liczby przejechanych kilometrów. To z powodu większej liczby premiowanych przejazdów, jakie wykonali cykliści z Chyloni.

Wyniki indywidualne, grupowe oraz szczegółowe wyniki firm, szkół i dzielnic dostępne TUTAJ. W Ogólnopolskiej Grze Rowerowej wzięli udział: Gdynia, Gdańsk, Tczew i Sopot. Akcja trwała od 1 września do 31 października.