Co nowego

Krótkie metraże z Gdyni w Parlamencie Europejskim

// fot. pixabay.com

// fot. pixabay.com

14.02.2020 r.

Historia zaślubin Polski z Morzem wypłynie na szerokie wody. Absolwenci Gdyńskiej Szkoły Filmowej realizują dwa filmy krótkometrażowe nawiązujące do tego wydarzenia. Mają one upamiętnić i opowiedzieć tę historię z perspektywy mieszkańców Pomorza. Filmy zostaną zaprezentowane w Brukseli pod koniec marca. Wszystko podczas konferencji historycznej dotyczącej powrotu Polski nad Bałtyk, która odbędzie się w Parlamencie Europejskim.
 
Gdyńska Szkoła Filmowa przygotowuje oba filmy w ramach obchodów setnej rocznicy zaślubin Polski z Morzem. Każda z produkcji będzie miała po 15 minut.
 
Pierwsza z nich to „Zaślubiny”. Krótkometrażowy film fabularny, w reżyserii absolwenta gdyńskiej filmówki Sławomira Witka, opowie fikcyjną historię dwóch nastoletnich braci - Kaszubów. Jego akcja rozgrywa się 1920 roku w Pucku, a genezą są historyczne wydarzenia zaślubin Polski z morzem 10 lutego 1920 roku. Film ma w atrakcyjny sposób pokazać, jakie znaczenie miał tamten moment dla mieszkańców Pomorza.

Drugą etiudę pt. „Sto lat” reżyseruje Aneta Gołębiewska-Bussold - absolwentka Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Akcja filmu będzie się rozgrywać w Gdyni i Pucku prawie sto lat po zaślubinach Polski z morzem. To fikcyjna historia potomków jednego z żołnierzy generała Józefa Hallera, który uczestniczył w tej uroczystości. Główną bohaterką filmu jest Marta - trzydziestoletnia montażystka filmowa pracująca w nowoczesnym studiu w centrum Gdyni. Spełnia się zawodowo, doskonale odnajduje się we współczesnym świecie i tworzy w nim idealną przestrzeń dla siebie oraz swojego synka. Widzowie towarzyszą bohaterce w momencie, w którym musi chwilowo porzucić swoje komfortowe życie i udać się wraz z synkiem na Święta Bożego Narodzenia do swoich rodziców. Rodzina spotyka się przy wigilijnym stole. Marta ma okazję, jak co roku, skonfrontować się z tradycją i tożsamością oraz opinią rodziców na temat jej życia. Nie przeczuwa jednak, że tegoroczna wigilia będzie dla niej wyjątkowym wydarzeniem. Opowiedziana z dozą humoru familijna historia skierowana do widzów w każdym wieku.

Sponsorem obu filmów jest PKN ORLEN.