Co nowego

Kruzensztern odwiedzi Gdynię

27.02.2017 r.

W tym roku do Gdyni zawita jeden z największych żaglowców szkolnych świata. Kruzensztern wyruszy w trzy długie podróże 25 kwietnia. Na mapie czteromasztowca znalazły się między innymi: Świnoujście, Hamburg, Halmstad, Kłajpeda, Rostock, Ryga, Tallin. Na końcu swojej trasy dotrze do Gdyni. Do portu z 3-dniową wizytą zawinie 8 września 2017.


Żaglowiec Żaglowiec jest dobrze znany w mieście. Ostatnio gościł podczas imprezy Operacja Żagle Gdyni w 2014 roku. Podczas kilkudniowego pobytu zarówno sama jednostka, jak i jej załoga cieszyła się dużym zainteresowaniem. Czteromasztowiec o czarnej burcie zobaczymy w tym roku w niecodziennej odsłonie. Zimą zainstalowano system do podświetlania masztów, co sprawia, że Kruzensztern jest jeszcze bardziej atrakcyjny.


Bark został zbudowany w 1926 roku i nazwany Padua. Na początku, jako statek towarowy, przewoził saletrę z Chile. W styczniu 1946 roku został przekazany ZSRR w ramach odszkodowania po II wojnie światowej i pod radziecką banderą otrzymał imię rosyjskiego żeglarza Iwana Kruzenszterna. Bark ma na swoim ponad 90-letnim koncie 1 300 000 przepłyniętych mil morskich. Na pokładzie znajduje się muzeum, które podczas pobytu w gdyńskim porcie będzie można odwiedzić.

fot. Dorota Nelke