Co nowego

Kultura w żółtej strefie. Instytucje z limitem widzów

Kolaż składa się z 7 pól ułożonych w trzech rzędach. Na 6 z nich znajdują się zdjęcia budynków gdyńskich instytucji kultury, ostatnie pole to logo Gdyni.
Górny rząd od lewej: Gdyńskie Centrum Filmowe, Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Konsulat Kultury. Środkowy rząd od lewej: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji. Dolny rząd od lewej: Teatr Gdynia Główna, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza. logo Gdyni.

Instytucje kultury w Gdyni // fot. materiały prasowe Wydziału Kultury UM Gdyni

02.10.2020 r.

Objęcie Gdyni żółtą strefą COVID-19 oznacza między innymi ograniczony dostęp do instytucji kultury od soboty, 3 października. Wszystkie placówki pozostają otwarte. Widzowie mogą korzystać z kulturalnej oferty, stosując się przy tym do obowiązujących zasad sanitarnych.


Żółta strefa w Gdyni będzie obowiązywać do odwołania. W tym czasie wiele placówek, w tym instytucji kultury, musi zastosować się do nadzwyczajnych zasad sanitarnych, ustalonych na poziomie rządowym.

- Wprowadzenie żółtej strefy w mieście oznacza dla instytucji kultury obowiązek ograniczenia liczby miejsc dostępnych dla widowni. Dotyczy to w szczególności kin i teatrów, które mogą zapełnić jedynie 25% swoich miejsc. Przypominamy, że odwiedzając instytucje kultury, zobowiązani jesteśmy do zasłaniania ust i nosa – tłumaczy Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni.

fot. materiały Wydziału Kultury UM Gdyni

Jakie zmiany dla odwiedzających wprowadzają poszczególne placówki?

Funkcjonowanie Biblioteki Gdynia, Muzeum Emigracji i Muzeum Miasta Gdyni pozostaje bez zmian, jednakże przed wizytą zalecamy sprawdzanie bieżącej informacji na stronach facebookowych i internetowych danych instytucji.

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

W związku z sytuacją sanitarno-epidemiologiczną Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni planuje na najbliższy okres prowadzenie prób do sztuki „Rozważna i romantyczna”. Następnie, 9 października, odbędzie się III próba generalna do tego spektaklu, zaś w dniach 10 i 11 października jego premiera.

Prezentację sztuki zaplanowano dwukrotnie, aby umożliwić jej obejrzenie jak największej ilości widzów, przy jednoczesnym zachowaniu limitu 25% objętości sali. W obecnej sytuacji do Teatru Miejskiego zaprosić można maksimum 66 osób.

15, 16 i 17 października zaplanowano kolejne prezentacje „Rozważnej i romantycznej”, zaś na 18 października spektakl „Tango na pełnym morzu”.

Teatr Gdynia Główna

Mieszcząca się w budynku dworca kolejowego instytucja zagra wszystkie spektakle zaplanowane na październik. Widzowie będą mogli obejrzeć następujące tytuły: „i..jakoś to będzie!” (3 i 17 października), „Bajka o Księżniczce Popi i Smoku Tarabistraku” (11 października), „Zuchwała historia z zakurzonej półki” (25 października) oraz „Emigrantka” (29 i 30 października).

Wspomniane wydarzenia odbędą się przy ograniczonym udziale publiczności i zgodnie z pandemicznymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia.

Gdyńskie Centrum Filmowe

Na wszystkie seanse zaplanowane od 3 października włącznie w sprzedaży dostępne jest co czwarte miejsce, w każdej z trzech sal kinowych - „Warszawa”, „Goplana” i „Morskie Oko”. W dalszym ciągu w kinie obowiązuje konieczność zakrywania ust i nosa, dezynfekcji rąk i zachowania dystansu społecznego.

Gdyńskie Centrum Kultury / Konsulat Kultury

Wydarzenia kulturalne w najbliższym terminie odbędą się, ale z zachowaniem limitu - udosepione zostanie 25% miejsc na widowni.

Pozostałe wydarzenia

Zaplanowane na sobotę, 3 października, otwarcie Festiwalu Gdynia Classica Nova odbędzie się przy ograniczonej liczbie widzów, którym udostępnione zostanie 25% miejsc na sali.

Większość osób, która zakupiła wejściówki, będzie mogła skorzystać z nich bez zmian. Bilety na koncerty w dniach 3 i 4 października w Teatrze Miejskim zostaną częściowo zwrócone. Osoby te zostaną niezwłocznie poinformowane o anulacji i zwrocie kosztów przez serwisy Bilety24.pl oraz Interticket.pl.O ewentualnych zmianach w funkcjonowaniu gdyńskich instytucji kultury będziemy na bieżąco informować na portalu Gdynia.pl.