Co nowego

Kurtyny w rękach aktorów amatorów

Laureaci III Przeglądu Teatrów Amatorskich Kurtyna Mały Kack // fot. Piotr Kwiatkowski

Laureaci III Przeglądu Teatrów Amatorskich Kurtyna Mały Kack // fot. Piotr Kwiatkowski

Przez tydzień prezentowali swoje umiejętności na scenie. Na koniec najlepsi z nich zostali nagrodzeni. W sobotę, 1 grudnia, zakończył się III Przegląd Teatrów Amatorskich Kurtyna Mały Kack. Podczas gali finałowej wręczono 26 nagród. O miano najlepszej amatorskiej grupy rywalizowało 18 zespołów teatralnych z całej Polski.

Trzecia edycja Przeglądu Teatrów Amatorskich Kurtyna Mały Kack  rozpoczęła się 25 listopada. Wtedy można było obejrzeć pierwsze przedstawienie – „Niepodległa, niepokorna” w wykonaniu teatru Bambo. Pokazy ostatnich spektakli – „Wolności” grupy Czarne Owieczki, „Świtezianki” zespołu Kłobuczki z Biskupca, „Obcego” Pilskiego Teatru Tańca oraz „Ostatecznie” grupy St. Lawrence – odbyły się 30 listopada. Wszystkie sztuki były wystawiane w parafii pw. Chrystusa Króla w Gdyni. W ramach tegorocznego przeglądu wystąpiło łącznie 18 grup, w większości z Pomorza, ale przyjechali też goście z Piły, Międzylesia, Biskupca, Sosnowca, Iławy, Pniewite czy gminy Kaliska.
 
Wielka Gala Finałowa Kurtyny 2018 odbyła się w sobotę, 1 grudnia. Uczestniczyli w niej: wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, radny miasta Sebastian Jędrzejewski oraz Marek Hermann – przewodniczący Rady Dzielnicy Mały Kack. Uroczystość rozpoczął występ Zofii Bork-Komorowskiej – uczennicy Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Gdyni, która zaśpiewała utwór „Uwierz Polsko”. Główną częścią gali było rozdanie nagród.
 
Nagroda główna – Złota Kurtyna powędrowała do teatru Czarne Owieczki za dojrzałość, harmonię i prawdziwość interpretacji aktorskiej w spektaklu „Wolność”. Drugie miejsce i Kurtyna Specjalna trafiła do teatru Ephata za harmonię ruchu, obrazu i dźwięku oraz malarski rozmach inscenizacji w sztuce „Apokalipsa. U wrót doliny”. Trzecie miejsce zajął Teatr 40 Serc. Otrzymał on Kurtynę Specjalną za wdzięk, spójność stylistyczną i precyzję wyrazu w spektaklu „Jestem brzydkie kaczątko – historia prawdziwa”.

 zdjęcie ze spektaklu "Wolność" // fot. Piotr Kwiatkowski
 
Kurtyna na BIS trafiła do grupy Teatralna Szóstka – za artystyczną umiejętność budowania mostów do serc w sztuce „Bajka o niebieskim ptaku”. Takie same wyróżnienia otrzymały także: Teatr 40 Serc - za wyjątkową wrażliwość, która dostrzega piękno w każdym człowieku w spektaklu „Jestem brzydkie kaczątko – historia prawdziwa”, teatr Ephata – za wyrazistość sceniczną w sztuce „Apokalipsa. U wrót doliny”, teatr Impuls - za wdzięk i pomysłowość scenicznej realizacji w spektaklu „Strach ma wielkie oczy”, teatr Czarne Owieczki – za powściągliwość scenograficzną i wyrazistość kreacyjną w sztuce „Wolność”, Klub Inicjatyw Twórczych – za przekonywujące kreowanie scenicznej rzeczywistości w spektaklu „Okno”, teatr Vector – za odwagę i sceniczny entuzjazm w sztuce „Jezus żyje”, Teatr na Wzgórzu – za niekonwencjonalne spojrzenie na Małego Księcia w przedstawieniu „Mały Książe”, Akademia Teatralna Dzieci i Młodzieży – za muzyczną oprawę i piękny obraz niewinności w sztuce „Spotkanie przy malowanej ścianie”, teatr 2Little – za żywiołowość i młodzieńcze spojrzenie na dramat romantyczny w przedstawieniu „Balladyna – historia prawdziwa”, teatr Gwiazdy 13-stki – za wdzięk i kreowanie świata pełnego dobrej energii w spektaklu „Anioły są wśród nas”, teatr Scena Młodych Małego Kacka – za dostrzeganie spraw zapomnianych, choć wyjątkowo ważnych w sztuce „Sklep bławatny”, Teatr Rapsodyczny im. św. Jana Pawła II – za przywołanie starożytnej tradycji chóru i podejmowanie wyjątkowych wyzwań artystycznych w przedstawieniu „Karmelita”, teatr Kłobuczki – za umiejętność pokazywania widzowi Mickiewicza bez słów w spektaklu „Świtezianka”, Pilski Teatr Tańca – za artystyczną umiejętność kreowania świata, który porusza serca w sztuce „Obcy”, teatr St. Lawrence – za odwagę podejmowania najtrudniejszych tematów w spektaklu „Ostatecznie”, teatr Bambo – za przełamywanie schematów i pomysłowość sceniczną w przedstawieniu „Niepodległa, niepokorna” oraz Młodzieżowa Akademia Teatralna – za artystyczne odkrywanie signum temporis w sztuce „Znaki czasu”.
 
Wręczono również dodatkowe nagrody. Kurtyna Specjalna powędrowała do teatru 2Little - za żywiołowość, energię i humor w spektaklu „Balladyna – historia prawdziwa”. Tę samą nagrodę odebrali też: Joanna Majewska - za poruszające role żony w spektaklu „Okno” i  Anioła Ciemności w spektaklu „Apokalipsa. U wrót doliny” oraz Łukasz Grzywacz - za rolę narratora w spektaklu „Bajka o niebieskim ptaku”, za doskonałe wyczucie mowy i dojrzałą świadomość języka. Nagroda publiczności trafiła do teatru 2Little za sztukę „Balladyna – historia prawdziwa”. Wyróżnienie Nadzieja Teatrów Amatorskich dostał teatr Czarne Owieczki za spektakl „Wolność”.

zdjęcie ze spektaklu "Apokalipsa. U wrót doliny" // fot. Piotr Kwiatkowski
 
Kurtynę Specjalną otrzymał również Jarosław Szydłak – twórca Kurtyny. Natomiast Kurtyny Wdzięczności dostali: Jarosław Bierecki, Marek Karczewski z Fundacji Dom Marzeń, Fundacja Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych oraz ks. Zenon Pipka – proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku.
 
Nagrody przyznało jury w składzie: Anna Halasz (przewodnicząca) – filolog, poetka, laureatka konkursów literackich, reżyser i aktorka grupy teatralnej Przystań; Beata Buczek-Żarnecka – aktorka związana z Teatrem Miejskim im. W. Gombrowicza; Magdalena Strzyżyńska – malarka,  reżyserka i operatorka filmów dokumentalnych, a wkrótce absolwentka reżyserii Gdyńskiej Szkoły Filmowej; Agnieszka Suryn – pedagog, oligofrenopedagog, reżyserka dziecięcych sztuk teatralnych; Krzysztof Otczyk – kapitan żeglugi wielkiej, miłośnik kina i teatru; Tomasz Hajduk – erudyta, naukowiec, znawca literatury polskiej, pasjonat teatru, miłośnik Norwida, aktor grupy teatralnej Nazaret oraz ks. Zenon Pipka – moderator Ruchu Światło – Życie, znawca i miłośnik kultury kaszubskiej, przyjaciel teatru.

Galę finałową uświetnił także występ zespołu niemaGotu.
 
Przegląd Teatrów Amatorskich Kurtyna Mały Kack to jedyne tego typu wydarzenie w województwie pomorskim. Aktorzy amatorzy, poprzez swoją twórczość, przekazują Dobrą Nowinę oraz uniwersalne wartości piękna i dobra. Uczestnicy są  różni pod względem wieku oraz motywacji do zaangażowania w teatr. Dla jednych to formuła do rozwijania pasji, dla drugich forma terapii w związku z niepełnosprawnością lub przebywaniem w ośrodku wychowawczym.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 03.12.2018 11:43
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.12.2018 11:57
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze