Co nowego

Labrador Pefo pomoże pani Monice

Opis alternatywny

06.06.2011 r.

Pefo ze swoją właścicielką / fot. Sylwia Szumielewicz - TobiaszMonika Rykaczewska, niedosłysząca warszawianka, ma niezwykłego przyjaciela i pomocnika. Jest nim dwuletni labrador retriever Pefo. Dzięki współpracy firmy Vectra z Referatem ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Gdyni oraz Fundacją DogIQ życie pani Moniki stanie się prostsze z czworonożnym opiekunem u boku.


Pefo to pierwszy w Polsce pies, który odbył specjalistyczny, kilkumiesięczny trening, dzięki któremu może pracować z osobą niedosłyszącą. Został wyszkolony przez Fundację DogIQ. Zwierzę otrzymało pierwotnie imię Perfecto, ale na życzenie pani Moniki zostało ono skrócone. Pies umie np. sygnalizować dźwięk budzika, pukanie lub dzwonek do drzwi, reagować kiedy ktoś próbuje zawołać opiekunkę. Przynosi dzwoniący telefon, wzywa pomoc w sytuacji zagrożenia. Pefo wykonuje wiele komend werbalnych i niewerbalnych, pomagając opiekunce w różnych miejscach i sytuacjach.


Pefo / fot. Sylwia Szumielewicz - TobiaszMonika Rykaczewska ma 32 lata. Urodziła się, gdy jej mama była w siódmym miesiącu ciąży. Wkrótce okazało się, że ma mózgowe porażenie dziecięce, prawostronny paraliż i obustronny niedosłuch zmysłowo-nerwowy stopnia ciężkiego. Rozpoczęła długą i żmudną rehabilitację, a wraz z nią walkę o jak najlepszą jakość życia i przywrócenie sprawności. Włożony wysiłek przyniósł rezultaty. Dziś pani Monika porusza się samodzielnie. Jest aktywna zawodowo. Ukończyła liceum ekonomiczne, a następnie zdobyła tytuł magistra na Wydziale Nauk Pedagogicznych Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie w zakresie polityki socjalnej i kierowania służbami społecznymi. Jej pierwszą pracą było stanowisko analityka ds. osobowych i finansowych w jednej z warszawskich spółdzielni mieszkaniowych. Obecnie pracuje w Komendzie Głównej Policji, gdzie na stanowisku referendarza zajmuje się zamówieniami publicznymi.


Pefo to trzeci specjalistyczny pies przekazany przez Vectrę. Wcześniej suczkę Vectrę, wyszkoloną do pomocy osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim, otrzymała Anna Dobkowska z Gdyni, a Rafi, pomagający osobie poruszającej się o kulach, trafił do Agnieszki Płeszki z Gdańska.


Pefo przekazany - od lewej prezydent Wojciech Szczurek, Aneta Graboś z Fundacji DogIQ, Tomasz Żurański prezes Grupy Vectra, Monika Rykaczewska i Pefo / fot. fot. Sylwia Szumielewicz - Tobiasz


Od lewej prezydent Wojciech Szczurek, Aneta Graboś z Fundacji DogIQ, Tomasz Żurański prezes Grupy Vectra, Monika Rykaczewska i Pefo. fot. Sylwia Szumielewicz-Tobiasz