UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie.  UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie. 
Co nowego

Las bez tajemnic. Sprawdź, gdzie spędzić czas

Screen strony internetowej Czaswlas.pl z wyświetlanym obszarem Gdyni i ikonami na mapie

Nowa wersja Czaswlas.pl podpowiada m.in, gdzie możemy spędzić czas na łonie natury w pobliżu Gdyni, fot. zrzut ekranu / Czaswlas.pl

28.06.2021 r.

Wyprawa malowniczą trasą rowerową, spacer szlakiem w pobliżu Marszewa, a może biwak na obrzeżach miasta? Przejrzyj nową, interaktywną mapę przygotowaną przez Lasy Państwowe i sam zdecyduj, gdzie spędzić wolny czas na łonie natury. To nowa, odświeżona wersja portalu Czaswlas.pl, który działa już w wersji beta.


Zupełnie nowa wersja portalu wystartowała zaledwie kilka dni temu. To projekt zrealizowany przez Lasy Państwowe, dzięki któremu powstała uniwersalna i łatwo dostępna interaktywna mapa. Zaznaczono na niej wszystkie elementy leśnej infrastruktury – miejsca biwakowe, parkingi, trasy rowerowe i ścieżki spacerowe czy lokalizacje, w których bez problemu można rozbić namiot.

Mapa dostępna dla każdego


Pomysł jest bardzo prosty – udając się w dowolne miejsce w kraju, wystarczy uruchomić mapę i sprawdzić, gdzie znajduje się to, czego akurat szukamy, planując swój odpoczynek w lesie. Czaswlas.pl to portal, który swoją formą przypomina aplikację, ale bez problemu działa z poziomu przeglądarki internetowej, także w przypadku urządzeń mobilnych. Nie ma potrzeby instalowania kolejnej aplikacji, wystarczy jedynie wpisać łatwy do zapamiętania adres strony.

– Jedną z trzech funkcji lasów jest udostępnianie ich społeczeństwu. Nowa odsłona naszego serwisu turystycznego realizuje tę funkcję. (…) Liczymy, że więcej osób doceni urodę polskich lasów i pracę dbających o nie leśników – mówi o Czaswlas.pl Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Na początek leśny przewodnik zawiera bazę danych z ponad 17 tysiącami obiektów turystycznych Lasów Państwowych. Na mapie można znaleźć lokalizacje:

  • miejsc biwakowania i kempingów,
  • wiat turystycznych,
  • ośrodków wypoczynkowych i kwater,
  • szlaków pieszych, rowerowych i konnych,
  • ścieżek edukacyjnych lub historycznych.
  • parkingów i miejsc postojowych,
  • punktów widokowych,
  • innych atrakcji.Zaplanuj weekend lub skorzystaj z gotowego planu


Wirtualna mapa obejmuje swoim zasięgiem cały kraj, w tym także położone wokół Gdyni tereny Nadleśnictwa Gdańsk. Warto skorzystać z nowych możliwości np. podczas planowania rodzinnego wypoczynku w weekend – poznamy m.in. najciekawsze szlaki turystyczne położone w okolicznych lasach, atrakcyjne miejsca w pobliżu Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo”, punkt widokowy na Demptowie czy lokalizacje parkingów leśnych na obrzeżach miasta, gdzie można np. legalnie rozpalić ognisko.

Położony w Marszewie szlak korzeni to jedna z opcji spędzania wolnego czasu, jaką znajdziemy na portalu Czaswlas.pl, fot. nadlesnictwo.gdansk.lasy.gov.pl
Położony w Marszewie szlak korzeni to jedna z opcji spędzania wolnego czasu, jaką znajdziemy na portalu Czaswlas.pl, fot. nadlesnictwo.gdansk.lasy.gov.pl

Większość elementów infrastruktury opisano też dokładniej, a dodatkowe informacje są dostępne po kliknięciu na konkretny punkt na mapie. Można także oceniać poszczególne miejsca i dzielić się opinią na ich temat.

Dla osób, które lubią korzystać z gotowych propozycji spędzania czasu, przygotowano „Pomysły na wyprawy” – plany weekendowych wycieczek z wykorzystaniem obiektów dostępnych na portalu. Każda z wypraw została przygotowana z myślą o konkretnej grupie użytkowników, np. chcących spędzić czas aktywnie, interesujących się historią czy tych, którzy wolą skupić się na obserwacji przyrody.

W serwisie można znaleźć także m.in. porady dotyczące bezpiecznego spędzania czasu w lesie.