Co nowego

Lekcje przyrody w wyjątkowej szklarni

Autonomiczna szklarnia-zieleniak przy SP nr 26 w Gdyni. Zdjęcie wykonano podczas prac budowalnych // fot. materiały Centrum Designu Gdynia

Autonomiczna szklarnia-zieleniak przy SP nr 26 w Gdyni. Zdjęcie wykonano podczas prac budowalnych // fot. materiały Centrum Designu Gdynia

Powstał kolejny projekt nagrodzony w ramach gdyńskiego konkursu wdrażania dobrych praktyk projektowych. To autonomiczna szklarnia-zieleniak, która powstała na terenie Szkoły Podstawowej nr 26. Za budowlę odpowiedzialna jest fundacja Mozi z Gdyni.


Projekt powstał w ramach konkursu wdrażania dobrych praktyk projektowych, prowadzonego przez Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz Centrum Designu Gdynia. Jego idea oparta została o raport „Działania na rzecz zapobiegania skutkom zmian klimatu”, przygotowany przez wspomniane instytucje. W konkursie nagrodzono trzy projekty, z których każdy wpisywał się w ideę zrównoważonego rozwoju miasta i właśnie otrzymały dofinansowanie na realizację. Wyróżnione projekty otrzymały nagrody w postaci dofinansowanie na realizację przedstawionych pomysłów. Wśród nich była właśnie autonomiczna szklarnia-zieleniak, przygotowana przez gdyńską fundację Mozi. Nagrodzony obiekt powstał na terenie Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Tatrzańskiej na Działkach Leśnych w Gdyni.

Realizacja szklarni to odpowiedź na potrzeby i wyzwania współczesnych mieszkańców miasta, także tych najmłodszych. Przedsięwzięcie dedykowane jest zarówno uczniom szkoły, dzieciom i młodzieży, jak również dorosłym, rodzicom uczniów oraz mieszkańcom.

– Podstawą kształtowania nowych wzorców zachowania i świadomości ekologicznej jest wiedza, a zdobywanie jej jest dużo łatwiejsze i ciekawsze, jeżeli dzieci mogą uczestniczyć w różnych procesach i przedsięwzięciach. Chcąc edukować na rzecz zrównoważonego rozwoju, potrzebne jest działanie, które nie tylko wpłynie na dzieci, młodzież, ale też na dorosłych. Edukacja i kształtowanie prawidłowych postaw proekologicznych jest bardzo ważna, dlatego dobre wzorce trzeba przekazywać już od najmłodszych lat. Zarówno wiedza, jak i styl życia podlegają ciągłym zmianom, przede wszystkim dzięki edukacji, prowadzącej do upowszechnienia wzorca kultury ekologicznej – wyjaśnia Monika Gradzik z Fundacji Mozi.

Z zewnątrz szklarnia wygląda bardzo tradycyjnie, można by rzecz – niepozornie. Wyposażona jest jednak w wiele innowacyjnych rozwiązań. To m.in. system zbierania wody deszczowej z powierzchni dachu i rozprowadzania jej wewnątrz obiektu, umieszczone na dachu panele słoneczne, czujniki poziomu wilgotności i temperatury, a także elektroniczny moduł, który pozwala zdalnie sterować systemem nawadniania.
Ponadto w sąsiedztwie szklarni, na tarasie umieszczone zostały ławki i stoły, przy których wygodnie można prowadzić lekcje czy warsztaty.

Szklarnia jest już gotowa, a uczniowie szkoły z niecierpliwością czekają na wiosnę, by dokonać pierwszych wysiewów i nasadzeń roślin.

Na tarasie znajdziemy ławki z których skorzystać będzie można podczas zajęć i warsztatów // fot. materiały Centrum Designu Gdynia
Na tarasie znajdziemy ławki z których skorzystać będzie można podczas zajęć i warsztatów // fot. materiały Centrum Designu Gdynia

Autonomiczna szklarnia-zieleniak to nie pierwszy projekt zrealizowany w ramach ubiegłorocznego konkursu wdrażania dobrych praktyk projektowych. W grudniu Na terenie trzech gdyńskich podstawówek stanęły rzeźbiarskie hotele dla owadów. Stowarzyszenie Traffic Design – odpowiedzialne za projekt – skupiło się na problemie, jakim jest dramatyczny spadek liczebności owadów. Realizacja ma charakter edukacyjny – uczy dzieci i dorosłych o tym, że zapylacze są niezbędne dla naszego ekosystemu – oraz artystyczny, ze względu na swoją rzeźbiarską formę.

Konkurs wdrażania dobrych praktyk projektowych ogłoszono w lutym ubiegłego roku. Miał on charakter otwarty i przeznaczony był dla podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego. Spośród nadesłanych projektów nagrodzono trzy prace, które dofinansowano w łącznej wysokości 149 981,40 zł. Zrealizowane już projekty – a więc autonomiczna szklarnia-zieleniak i hotele dla owadów – otrzymały odpowiednio 69 318,60 zł i 48 865,60 zł. Trzeci pomysł – pn. „Perma Kultura Korkoro” autorstwa Stowarzyszenia Teatralno-Edukacyjnego Korkoro został nagrodzony dofinansowaniem w wysokości 31 815,80 zł.

  • ikonaOpublikowano: 07.01.2022 13:09
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.01.2022 15:36
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze