Co nowego

Designerskie hotele dla owadów

Projekt: Jacek Wielebski // fot: Rafał Kołsut

Projekt: Jacek Wielebski // fot: Rafał Kołsut

Na terenie trzech gdyńskich podstawówek stanęły rzeźbiarskie hotele dla owadów. Powstały one w ramach konkursu na wdrażanie dobrych praktyk projektowych. Hotele, wspólnie z Centrum Designu Gdynia, stworzyło Stowarzyszenie Traffic Design, które skupiło się na problemie, jakim jest dramatyczny spadek liczebności owadów. Projekt ma charakter edukacyjny – uczy dzieci i dorosłych o tym, że zapylacze są niezbędne dla naszego ekosystemu – oraz artystyczny, ze względu na swoją rzeźbiarską formę.

 
W związku z realizowanym przez miasto konkursem na wdrażanie dobrych praktyk projektowych, Stowarzyszenie Traffic Design oraz Fundacja MOZI ponownie zaaranżowały przestrzeń miejską w Gdyni.

W otoczeniu trzech gdyńskich szkół podstawowych: nr 10, 44 oraz 26 stanęły nowe hotele dla owadów oraz autonomiczna szklarnia. Na wiosnę schronienie w domkach znajdą m.in.: murarka rogata i murarka ogrodowa – owady odpowiedzialne za zapylanie roślin oraz „pracownicy zaplecza” –  biedronki, skorki i złotooki, które chętnie zjadają szkodzące roślinom mszyce.

Projekt ma charakter edukacyjny, bo uczy dzieci i dorosłych o tym, że zapylacze są niezbędne dla naszego ekosystemu oraz artystyczny, ze względu na swoją rzeźbiarską formę mocno odbiegającą od komercyjnych hoteli dla owadów.

– Pierwszy projekt „Designerskie hotele dla owadów” autorstwa Stowarzyszenia Traffic Design, został skierowany dla mieszkańców – owadów. Traffic Design traktuje zwierzęta, także te dzikie, jako pełnoprawnych mieszkańców miasta. Nadając mu ciekawą rzeźbiarską formę chcemy też oddziaływać na estetykę miasta, promować dobre praktyki oraz budować świadomość ekologiczną wśród gdynian – zwłaszcza dzieci uczęszczających do biorących udział w projekcie szkół – mówi Monika Domańska, COO&PR Traffic Design.



Od przyszłego roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 26 zamiast siedzieć na biologii w ławce, będą mogli spędzić lekcje w szklarni zbudowanej przez Fundację MOZI.

Tzw. zieleniak tylko na pierwszy rzut oka wygląda bardzo tradycyjnie. Wyposażony jest w system zbierania wody deszczowej z powierzchni dachu, zbiornik na wodę oraz system rozprowadzania jej wewnątrz. Całość zasilana jest panelem solarnym umieszczonym na dachu. Nie brakuje czujników poziomu wilgotności i temperatury, a także modułu elektronicznego, który pozwala na sterowanie systemem nawadniania – także zdalne. Dodatkowo obiekt wyposażony jest w punkt edukacyjny. Ławki i stoły umieszczone na tarasie w sąsiedztwie szklarni umożliwiają prowadzenie lekcji i warsztatów.

– Zależy nam na zaangażowaniu społeczności w wykonanie, utrzymanie i dalszy rozwój projektu. W związku z tym, wspólnie z nauczycielem prowadzącym, zrealizowaliśmy program prac w szklarni przypisany poszczególnym klasom. Podstawą kształtowania nowych wzorców zachowania i świadomości ekologicznej jest wiedza, a zdobywanie jej jest dużo łatwiejsze i ciekawsze, jeżeli dzieci mogą uczestniczyć w różnych procesach i przedsięwzięciach, prowadzących do upowszechnienia wzorca kultury ekologicznej – opowiada Monika Gradzik z fundacji MOZI.
 
Oba zespoły projektowe realizowały swoje pomysły w oparciu o rzetelną ekspertyzę biologów oraz specjalistów z dziedziny ekologii i ochrony środowiska. Dzięki temu hotel dla owadów został tak zaprojektowany, aby wiosną owady chciały z niego skorzystać.

Zadaniem projektantów było połączenie funkcjonalności z ciekawym designem i nadanie hotelom artystycznego charakteru. Fundacja MOZI przygotowując się do projektu przeanalizowała raport PPNT Gdynia | Centrum Designu „Działania na rzecz zapobiegania skutkom zmian klimatu”.

Realizacja szklarni to odpowiedź na potrzeby i wyzwania współczesnych mieszkańców miasta, także tych najmłodszych. Przedsięwzięcie dedykowane jest zarówno uczniom, jak również ich rodzicom oraz wszystkim gdynianom.

  • ikonaOpublikowano: 28.12.2021 10:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.12.2021 16:00
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze