Co nowego

Lipiec w Muzeum Miasta Gdyni

Gdyńskie plażowiczki//fot. z www.gdyniawsieci.pl – cztery kobiety na plaży, MMG-HM-II-4350

Gdyńskie plażowiczki//fot. z www.gdyniawsieci.pl – cztery kobiety na plaży, MMG-HM-II-4350

Gdzie najlepiej schronić się przed prażącym lipcowym słońcem? Najlepiej w chłodnym muzeum. W lipcowej ofercie Muzeum Miasta Gdyni znajdziecie warsztaty stolarskie dla seniorów, spacer historyczny, twórcze zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz grę miejską.

Lipiec to wakacje. Dla wszystkich tych, którzy wypoczywają nad morzem, przygotowano cykl twórczych zajęć pod hasłem „Wakacje w Muzeum”. Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni przygotował serię warsztatów, nawiązującą do kolorów morza i Gdyni, podczas których rodzinnie będzie można stworzyć wyjątkowe przedmioty domowego użytku oraz artystyczne dzieła.

Zgodnie z hasłem #muzeumtoludzie muzealnicy wychodzimą naprzeciw tym, którzy chcą poznać miasto od podszewki. Dla przyjaciół z Ukrainy, którzy dopiero odkrywają Gdynię, będzie 15 lipca spacer „Gdynia nasze miasto”. 9 lipca Śródmieście oraz ulice w sąsiedztwie muzeum staną się planszą gry miejskiej dla rodzin, poświęconej współczesnej ilustracji. Tego samego dnia na miłośników wojskowych wątków z dziejów regionu czeka spacer poświęcony militarnej historii północnej dzielnicy Gdyni, Oksywia. 

Wydarzenia w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1A):
 • 3 lipca o godz. 14.00 – „EkoEksperymentarium” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Koszt: oprowadzanie z przewodnikiem 10 zł; Podczas niedzielnego oprowadzania po wystawie, Joanna Studzińska i Małgorzata Żmijska z Mamy Projekt podpowiedzą, jak w salonie szukać sposobów na oszczędzanie energii, w łazience dbać o każdą kroplę wody, w kuchni dzielić się sposobami na gotowanie zero waste, a w sypialni przeglądać rzeczy i zastanawiać się nad tym, dlaczego warto mieć mniej. „EkoEksperymentarium” to inspiracja do zmiany swojego życia oraz otoczenia na lepsze.

 • 6 lipca o godz. 10.00 i godz. 15.00 „Od deski do deski” – warsztaty stolarskie dla seniorów w tuBAZIE – uwaga, wydarzenie odbędzie się w pracowni MOZI (al. Zwycięstwa 291). Podczas spotkania uczestnicy poznają rodzaje drewna oraz podstawy jego obróbki. Każdy z uczestników wróci do domu z samodzielnie wykonaną deską do krojenia oraz przygotuje elementy układanki do rodzinnej gry miejskiej „Jak z obrazka”. Należy pobrać bezpłatny bilet w kasie Muzeum Miasta Gdyni lub na stronie bilety.muzeumgdynia.pl.Wydarzenie odbędzie się w ramach festiwalu Gdynia Design Days.
 • 8 lipca o godz. 12.00 – „Świetlisty lazur” – warsztaty z tworzenia witrażu. Bilety: 15 zł od dziecka, bezpłatna wejściówka dla opiekunów. Pytania dotyczące warsztatów można kierować do Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni mailowo na adres edukacja@muzeumgdynia.pl lub pod nr. tel. 58 662 09 35/36/37.
 • 9 lipca o godz. 10.00 – „Militarna historia Oksywia” – spacer historyczny. Bilety: 10 zł. Przez militarną historię dzielnicy poprowadzi Kamil Sarapuk ze Stowarzyszenia Wiatr od Morza w ramach projektu „Gdynia Forteczna”, którego partnerem jest Muzeum Miasta Gdyni. Zbiórka w parku przy Rondzie Bitwy pod Oliwą 1, w okolicy bramy wejściowej na teren Komendy Portu Wojennego Gdynia. Trasa wędrówki (ok. 4 kilometrów) będzie prowadziła przez tereny miejskie, bulwarem nadmorskim oraz plażą, a zakończy się w okolicy Osady Rybackiej na Oksywiu.
 • 9 lipca o godz. 11.00 – „Jak z obrazka” – rodzinna gra miejska na temat ilustracji. Zbiórka pod Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A. Prowadzenie: Olga Lewandowska, Mariia Kamenska. Gra miejska skierowana jest do dzieci w wieku 6-12 lat z opiekunami. Należy pobrać bezpłatny bilet w kasie Muzeum Miasta Gdyni lub na stronie bilety.muzeumgdynia.pl.
 • 10 lipca o godz. 14.00 – „Gdynia – dzieło otwarte” – oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem. Bilety: 10 zł. Prowadzenie: Dariusz Małszycki.
 • 15 lipca o godz. 12.00 – „Błękit nieba” – warsztaty z tworzenia karuzeli nad łóżko. Bilety: 15 zł od dziecka, bezpłatna wejściówka dla opiekunów. Pytania dotyczące warsztatów można kierować do Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni mailowo na adres: edukacja@muzeumgdynia.pl lub pod nr. tel. 58 662 09 35/36/37.
 • 17 lipca o godz. 14.00 – „Kobiety o gdyńskim porcie” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „MORZE \ MIASTO \ PORT”. Krzyżanowska, Szulc-Pokrywka, Zabłocka, Wlazłowska-Epstein, Bibrowicz-Sikorska i Słuszkiewicz-Kaczorowska. Sześć kobiet i sześć nazwisk, które warto znać. To one udowodniły, że port nie jest miejscem przeznaczonym wyłącznie dla mężczyzn. Podczas niedzielnego oprowadzania w Muzeum Miasta Gdyni, kuratorka wystawy wyjaśnij jak morze i portowa infrastruktura inspirowały również kobiety. Gabriela Zbirohowska-Kościa opowie o ich artystycznej drodze. A jest o czym opowiadać, bo twórczynie stawiały na różnorodność – obok malarstwa i grafiki realizowały także tkaninę artystyczną.
 • 22 lipca o godz. 12.00 – „Szlachetność granatu” – warsztaty z tworzenia abażurów i kloszy. Podczas „niebieskich” warsztatów uczestnicy zaprojektują i wykonają klosze i abażury, utworzone z różnych odpadków. Nie ma przecież nic przyjemniejszego po całym dniu wakacyjnych rozrywek, niż usiąść w ulubionym fotelu przy ciepłym świetle lampki. Zajęcia odbywają sie w ramach cyklu „Wakacje w Muzeum”.
  Bilety dostępne w kasie Muzeum Miasta Gdyni lub na stronie bilety.muzeumgdynia.pl. Wszelkie pytania dotyczące warsztatów można kierować do Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni mailowo na adres edukacja@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie na jeden z podanych numerów: 58 662 09 35/36/37.
 • 24 lipca o godz. 14.00 – „Gdynia – dzieło otwarte” – oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem.
 • 29 lipca o godz. 12.00 – „Głębia ultramaryny” – warsztaty w tworzenia dekoracyjnego akwarium. Podczas ostatnich „niebieskich” warsztatów uczestnicy w pełni zanurzą się w niebieskich barwach, wykonując z rodzinami wyjątkowe instalacje – pełne różnych podwodnych stworzeń akwaria.
  Bilety dostępne w kasie Muzeum Miasta Gdyni lub online na stronie bilety.muzeumgdynia.pl.
 • 31 lipca o godz. 14.00 – „Artystyczne inspiracje” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „MORZE \ MIASTO \ PORT”.

W wakacje w świetlicy Muzeum Miasta Gdyni można wypoczywać twórczo. Przygotowano mnóstwo inspirujących zajęć, takich jak warsztaty malarskie lub zajęcia z użyciem nowych technik plastycznych.
Świetlica Muzeum Miasta Gdyni to przyjazna przestrzeń dla wszystkich obywateli Ukrainy, w której można ciekawie i twórczo spędzić czas. Oprócz licznych zabawek i materiałów plastycznych, można skorzystać z muzealnego wifi, komputera z ukraińską klawiaturą, drukarki czy skanera.
Świetlica czynna jest od środy do piątku w godz. 11.00-16.00, w godz. 12.30-15.30 odbywają się warsztaty plastyczne dla najmłodszych i nie tylko.
Więcej na stronie

 • ikonaOpublikowano: 06.07.2022 15:00
 • ikona

  Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 07.07.2022 08:41
 • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona

Najnowsze