Co nowego

List prezydenta Gdyni do mieszkańców

fot. Łukasz Głowala

fot. Łukasz Głowala

11.03.2020 r.

Drodzy Gdynianie!

Zwracam się do Państwa, w chwilach, gdy wspólnie przeżywamy niepokój o zdrowie bliskich i własne. Koronawirus rozprzestrzenia się na świecie, w Europie i w Polsce. To trudny czas, w którym musimy wykazać się odpowiedzialnością, dyscypliną, ale także ciepłem, empatią i wsparciem. Nie należy ulegać panice, ale należy wykonać każdy wysiłek, aby ograniczyć ryzyko zakażenia.

Powołałem w mieście specjalny zespół, który, obok sztabu kryzysowego, ma za zadanie zadbać, aby zagrożenie dotknęło nas możliwie w najmniejszym stopniu. Zachęcam do korzystania z serwisu gdynia.pl oraz miejskich mediów społecznościowych,  a także stron rządowych (gis.gov.pl) i zapoznawania się w nich z rzeczową wiedzą o sposobach unikania zakażenia oraz najświeższych informacji organizacyjnych.

Mając na uwadze rekomendację rządu oraz  powagę sytuacji, zdecydowałem o zamknięciu od jutra szkół, przedszkoli i żłobków. To bardzo trudna decyzja, która okazała się konieczna. Dla każdego z nas najbezpieczniej jest zostać z dzieckiem w domu. Przypominam, że rodzicom przysługuje za ten czas opieki zwolnienie od pracy oraz zasiłek opiekuńczy. Poradnik publikujemy na stronie gdynia.pl. Jeśli to niemożliwe, jeszcze przez dwa dni szkoły będą działać w funkcji opiekuńczej.

Z tych samych względów zdecydowałem także o zamknięciu wszystkich placówek kulturalnych i sportowych, a z apelem o takie samo postępowanie zwróciłem się do podmiotów prywatnych, którym nie mogę niczego nakazać.  Nieliczne wydarzenia sportowe odbędą się według planu, ale bez publiczności.

Zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez Pana Premiera M. Morawieckiego, te decyzje obowiązują na razie przez dwa tygodnie.  O każdej zmianie będziemy na bieżąco informować. W razie wątpliwości proszę dzwonić na miejską infolinię.

Namawiam Państwa do pozostania w domach zawsze, gdy tylko ich opuszczenie nie jest bezwzględnie konieczne. Ten apel kieruję szczególnie do Seniorów. Proszę, zadbajmy o nich szczególnie, szczególnie o tych, którzy są samotni. Zróbmy im zakupy, odbierzmy leki z apteki, wyprowadźmy psa. Pamiętajmy o zaleceniach higienicznych, które obowiązują nas wszystkich.

Pamiętajmy, by choćby na odległość i za pośrednictwem telefonów czy internetu zadbać o nasze więzi. W ciężkich czasach warto trzymać się razem. Te trudne decyzje, które zapewne wzbudzają także Państwa niepokój, wynikają z troski o mieszkańców Gdyni i mają na celu, by normalność jak najprędzej do nas wróciła. Gorąco wierzę, że przetrwamy ten czas bez uszczerbku, zjednoczeni, solidarni i wzmocnieni wzajemną troską i empatią. Życzę Państwu jak najserdeczniej zdrowia i spokoju.


Wojciech Szczurek
Prezydent Gdyni