Co nowego

Malina Prześluga laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady Miasta Gdyni wręcza statuetkę Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej Malinie Prześludze - autorce sztuki pt.

Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady Miasta Gdyni wręcza statuetkę Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej Malinie Prześludze - autorce sztuki pt. "Debil". Z tyłu: Jacek Sieradzki - dyrektor artystyczny konkursu // fot. Roman Jocher

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna to najważniejsze wyróżnienie dla polskich dramatopisarzy. Walczyło o nią pięciu autorów, ale wygrać mógł tylko jeden z nich. W niedzielę, 27 września, w Teatrze Miejskim w Gdyni odbyła się gala finałowa konkursu. Tegoroczną laureatką została Malina Prześluga. Doceniono ją za sztukę pt. „Debil”.


Finał 13. edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną za nami. Jego tegoroczna odsłona była inna niż zwykle. Czytania finałowych sztuk zorganizowano w dwóch formach. Najpierw można je było zobaczyć online. Odbyły się też pokazy na żywo – oczywiście z mniejszą liczbą widzów i z zachowaniem reżimu sanitarnego. Tradycyjnie finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej towarzyszył majowemu Festiwalowi Polskich Sztuk Współczesnych R@Port, który w tym roku, ze względu na panujący stan epidemii, został odwołany.

– Gdynia kojarzy się z literaturą. W ubiegłym miesiącu nagrodziliśmy najlepszych eseistów, prozaików, poetów i tłumaczy. Konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną jest dopełnieniem literackich laurów. Pokazuje, co teraz powstaje w głowach, pod piórami czy na klawiaturach komputerów młodych twórców. Poprzez te sztuki możemy się dowiedzieć, co jest dla nich ważne. Cieszę się, że tegoroczny konkurs i galę udało się zrealizować – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

O zwycięstwo w tegorocznej edycji konkursu walczyło pięć sztuk. Zostały one wyłonione spośród 257 nadesłanych zgłoszeń. Wśród finalistów znaleźli się: Michał Lachman i jego „Kapelusz: rys hagiografii”, Malina Prześluga – autorka „Debila”, Jarosław Jakubowski z „Incydentem”, Piotr Rowicki – autor sztuki „Listen to your heart” oraz Przemysław Wojcieszek, który napisał „Swietłanę”.

Gala finałowa odbyła się w niedzielę, 27 września, w Teatrze Miejskim w Gdyni. Podczas niej wyłoniono zwycięzcę konkursu. Tegoroczna Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna powędrowała do Maliny Prześlugi za sztukę pt. „Debil”. Laureatka otrzymała pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych. Zwycięską sztukę wyróżniono, jako tekst, który podejmuje istotny i trudny temat niepełnosprawności intelektualnej, unika jednak szantażu emocjonalnego i z prostej historii o człowieku wykluczonym zmienia się w niepokojącą przypowieść o narodzinach zła. Kapituła postanowiła też docenić jej zalety formalne – dobrze usłyszany język, nośną grę realizmu i metafory, a wreszcie potencjał sceniczny, wydobyty podczas czytania.

– Napisałam sztukę, która dotyczy spraw rzadko poruszanych w teatrze. Cieszy mnie, że dzięki nagrodzie ten tekst być może zaistnieje w teatrach w Polsce. Myślę, że wszyscy twórcy i artyści zgodzą się ze mną, że najważniejszą rzeczą jest to, aby być granym, żeby pisać na scenę. Ten konkurs daje większą szansę, że to się ziści. A temat, dość niewygodny także dla mnie, udało się przedstawić tak, że poruszył nie tylko mnie, ale też jury. I z tego się cieszę – mówi Malina Prześluga, autorka sztuki pt. „Debil”, laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Malina Prześluga - autorka sztuki pt. "Debil" i tegoroczna laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W ręku trzyma statuetkę oraz kwiaty // fot. Roman Jocher

Najlepszą sztukę dramatyczną minionego roku wybrało jury w składzie: przewodniczący Jacek KopcińskiPiotr Dobrowolski, Justyna JaworskaGrzegorz Niziołek oraz Jerzy Stuhr.

O Gdyńskiej Nagrodzie Dramaturgicznej


Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany, przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, w 2007 roku jako rozwinięcie i uzupełnienie Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami jednego, wspólnego, najbardziej prestiżowego w Polsce projektu promocji i popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej.

Festiwal R@Port jest konkursowym przeglądem teatralnych realizacji polskiej dramaturgii współczesnej. Natomiast Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna to przegląd najnowszych tekstów, które są pisane specjalnie dla teatru. Próbują zdiagnozować kondycję współczesnego polskiego dramatu i odpowiedzieć  na pytania: jaką wizję świata odsłania nam dzisiejszy teatr, jakich dotyka problemów, jaki obraz Polski i jej mieszkańców prezentuje widzom oraz jakimi środkami to czyni? Oba konkursy mają wspólnego szefa artystycznego – Jacka Sieradzkiego.

  • ikonaOpublikowano: 28.09.2020 11:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.09.2020 16:30
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze