Co nowego

Maturzyści, optymizmu po horyzont! Dacie radę!

Pierwszy dzień matur w gdyńskiej „Trójce

Pierwszy dzień matur w gdyńskiej „Trójce" // fot. Kamil Złoch

04.05.2021 r.

We wtorek, 4 maja tegoroczni maturzyści przystąpili do egzaminu dojrzałości. Obowiązują podczas niego specjalne wytyczne sanitarne opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.


Trwająca pandemia spowodowała, że tegoroczne matury znowu są inne niż te tradycyjne, dobrze nam wszystkim znane. I choć egzaminy rozpoczęły się terminowo, w czasie ich trwania obowiązują specjalne obostrzenia sanitarne.

– W tym roku egzaminy odbywają się terminowo, ale ponownie są przeprowadzane w zmienionych warunkach. Dzięki ogromnej pracy dyrektorów, kadry nauczycielskiej, pracowników administracji oraz obsługi gdyńskie szkoły w tych okolicznościach są możliwie najlepiej  przygotowane do  egzaminów maturalnych. Pandemia poddała maturzystów bardzo ciężkiej próbie i sam fakt, że udało im się przestawić na zupełnie inny tryb i harmonogram pracy, sprawia, że należy im się wielki szacunek i uznanie. Maturzyści, pamiętajcie, że do tego egzaminu przygotowywaliście się od dawna i możecie być pewni, że cała Gdynia Wam kibicuje – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia
 
Tegoroczne egzaminy maturalne potrwają od 4 do 21 maja i będą się składać z dwóch części: pisemnej (od 4 do 20 maja) oraz ustnej (od 19 do 21 maja). Z zastrzeżeniem, że do części ustnej przystąpią wyłącznie uczniowie, którzy muszą przedstawić wynik z takiego egzaminu w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.
 
W Gdyni do matury przystąpiło 2453 uczniów z 29 szkół. 1789 osób egzamin dojrzałości będzie zdawało w liceach, a 664 w technikach. Do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej wpłynęło 19 wniosków w sprawie chęci przystąpienia do ustnego egzaminu z języka angielskiego. Aby wszystko poszło sprawnie, nad przebiegiem matur będzie czuwać 1197 nauczycieli i członków komisji egzaminacyjnych.

Pomimo stresu i niepewności wywołanych pandemią większość gdyńskich uczniów dobrze wykorzystała czas nauki zdalnej i starannie przygotowała się do egzaminu dojrzałości. A gdyński samorząd wspierał ich np. w ramach „Akademii Maturzysty”, proponując m.in.: nieograniczony dostęp do materiałów edukacyjnych z poszczególnych przedmiotów w formie online, webinaria z psychologiem na temat metod skutecznego uczenia się i motywacji oraz dodatkowe konsultacje online przygotowujące do egzaminów maturalnych. Zajęcia prowadzili nauczyciele, którym miasto zapewniło bezpłatne szkolenia z procedury i arkusza egzaminacyjnego. Łącznie szkołom przyznano 2750 godzin dodatkowych konsultacji. Na ten cel przeznaczono 165 tys. zł.

Szklane butelki wielokrotnego użytku dla gdyńskich maturzystów. Na materiałowym etui widnieje hasło „Optymizmu po horyzont”. Fot. Kamil Złoch

Gdyńscy maturzyści co roku otrzymują od miasta jakiś drobiazg na szczęście. Tym razem będą to szklane butelki wielokrotnego użytku. Na materiałowym etui widnieje hasło „Optymizmu po horyzont”.

Maturzyści, dacie radę, cała Gdynia trzyma za Was kciuki!Szczegółowe informacje o tegorocznych egzaminach maturalnych można znaleźć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

  • Pierwszy dzień matur w gdyńskiej „Trójce". Fot. Kamil Złoch
  • Pierwszy dzień matur w gdyńskiej „Trójce". Fot. Kamil Złoch
  • Pierwszy dzień matur w gdyńskiej „Trójce". Fot. Kamil Złoch
  • Pierwszy dzień matur w gdyńskiej „Trójce". Fot. Kamil Złoch
  • Pierwszy dzień matur w gdyńskiej „Trójce". Fot. Kamil Złoch