Co nowego

MEMO. Żeby senior wciąż pamiętał

MEMO. Żeby senior wciąż pamiętał, fot. Jarosław Józefczyk

MEMO. Żeby senior wciąż pamiętał, fot. Jarosław Józefczyk

Trzy bezpłatne aplikacje pozwalające ćwiczyć pamięć przy użyciu tabletu, czyli przeznaczony dla seniorów projekt MEMO, wchodzi w fazę upowszechniania. W grupie osób, które brały udział w pracach nad powstaniem aplikacji i ich testowaniem, byli seniorzy z Gdyni. Miasto Gdynia jest partnerem projektu realizowanego na Pomorzu i w Warszawie.

Gdy spojrzymy w prognozy demograficzne zobaczymy, że w 2040 r. 10 milionów Polaków będzie miało ponad 65 lat. Pojawi się nowe pokolenie seniorów: z jednej strony aktywnych zawodowo, z drugiej - zmagających się z chorobami związanymi z dłuższym niż dziś życiem. I to właśnie chorób seniorzy obawiają się najbardziej – wynika z danych Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” z Warszawy. Na chorobę, niedołężność i utratę pamięci jako największe zagrożenie wskazało 73 proc. respondentów.

W jak najdłuższym utrzymaniu pamięci w dobrej kondycji ma pomóc MEMO – urządzenie multimedialne służące do jej treningu. Nad jego stworzeniem pracowali przedstawiciele Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” z Warszawy, Uniwersytetu SWPS w Sopocie, Laboratorium EE oraz miasta Gdynia – jedynego  w tym gronie samorządu.

W powstanie urządzenia zaangażowały się gdyńskie Laboratorium Innowacji Społecznych oraz lokalne jednostki pomocy społecznej. W ubiegłym tygodniu w Warszawie podsumowano rok prac nad MEMO i zapowiedziano początek okresu upowszechniania rezultatów innowacyjnego projektu – także w Gdyni.

- Udział w projekcie MEMO wpisuje się w realizację Gdyńskiego Programu Senioralnego na lata 2015-2020 – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Jednym z jego założeń jest aktywizacja osób w wieku 60+, a taki między innymi jest cel projektu: utrzymanie umysłu w dobrej kondycji. Nad MEMO pracowała duża grupa gdynian. Były to osoby, które z jednej strony mają bliski kontakt z osobami starszymi, z drugiej zaangażowane są w temat innowacji społecznych. Coraz większa liczba mieszkańców naszego miasta to seniorzy. Chcemy też, jako samorząd, stale rozwijać ofertę zwiększającą możliwości pełnego uczestnictwa w życiu miasta osób w wieku 60+.

- Na etapie planowania MEMO i badania potrzeb spotykaliśmy się z seniorami z różnych środowisk – przypomina Katarzyna Ziemann, zastępca dyrektora Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. – Były to osoby, które doświadczają zaburzeń pamięci, ale też np. uczestnicy Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Cały czas rozwijają swój intelekt lecz jednocześnie zdają sobie sprawę, że może nadejść dzień, gdy staną się mniej sprawni. Prowadziliśmy bardzo zindywidualizowane wywiady na temat ich potrzeb. Na tej podstawie można było zacząć opracowywać i fizyczny wygląd MEMO, i jego zawartość.
Zaczęło się od kartki papieru i długopisu, bo to z ich pomocą powstawały pierwsze możliwe wersje urządzenia. Po serii warsztatów z udziałem seniorów i dzięki pracy programistów z Laboratorium EE powstała aplikacja obsługiwana przez ekran dotykowy, z trzema modułami i… drewnianymi nóżkami, na których dla wygody użytkowników umieszcza się tablet.

Memo trening” to aplikacja oferująca różnorodne ćwiczenia stymulujące działanie mózgu. Ćwicząc regularnie, użytkownik poprawi działanie pamięci i utrzyma ją w dobrej kondycji. Trening wzmacnia umiejętność zapamiętywania i kojarzenia faktów, poprawia szybkość reakcji.

Memo dzień” łączy rozrywkę z poszerzaniem wiedzy o świecie - informuje o nietypowym święcie lub przypadających danego dnia imieninach.

Memo pamiątki” pozwala natomiast utrwalić i przechować ważne wspomnienia – można tu zapisywać dźwięki i zdjęcia.

Całość - w atrakcyjnej wizualnie formie, dostosowanej do potrzeb osób starszych - okraszona została kilkuset ilustracjami autorstwa grafików z Laboratorium EE.
Korzystanie z MEMO nie tylko stymuluje pamięć seniorów – pomaga im też oswoić się z nowymi technologiami i pośrednio zapobiegać wykluczeniu cyfrowemu czy kulturalnemu. Korzystanie z niego wspiera także nawiązywanie i utrzymywanie relacji międzypokoleniowych.

- Ta funkcja MEMO jest nie do przecenienia – zauważa wiceprezydent Michał Guć. – Myśląc o mieście, projektując usługi i ofertę nie myślimy tylko o jednej grupie mieszkańców. Coraz częściej mówimy w Gdyni o polityce międzypokoleniowej, w której realizację zaangażowani są partnerzy w różnym wieku i z różnych środowisk. Dobrym przykładem mogą tu być spacery badawcze. Prowadziła je młodzież gdyńskich szkół średnich, a seniorzy oceniali gdyńską przestrzeń. Wskazywali w niej przeszkody, ale też rozwiązania ułatwiające poruszanie się po mieście. Tablet z MEMO może być kolejną możliwości spotkania pokoleń. W poruszaniu się po aplikacji dziadkom mogą pomagać wnuki, w ośrodkach pomocy rolę takich przewodników mogą pełnić np. wolontariusze.

Projekt MEMO finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu “Innowacje Społeczne II”.




MEMO w liczbach
  • 4 partnerów z różnych sektorów
  • 31 miesięcy pracy
  • 443 seniorów objętych badaniami (62-94 lata)
  • 64 ekspertów (w tym opiekunów i terapeutów)
  • 5 publikacji

W sieci
Strona projektu MEMO: www.projektmemo.pl
Aplikację MEMO można pobrać bezpłatnie: AppStore. Google Play
Strona projektu „Siłownia Pamięci”: www.silowniapamieci.pl

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze