Co nowego

Miesiąc profilaktyki dla odważnych

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Listopad to miesiąc szczególnie ważny dla mężczyzn. To miesiąc, w którym na całym świecie zwraca się wyjątkową uwagę na nowotwory typowe dla mężczyzn: raka jądra czy prostaty. W Polsce inicjatywą promującą profilaktykę raka jądra oraz zachęcającą do regularnych badań jest kampania „Odważni Wygrywają”. Akcję wspiera fundacja „Gdyński Most Nadziei” oraz miasto.


Listopad to Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem. Gdynia jak co roku włącza się w jego obchody, aktywnie wspierając działania, które odbywają się w ramach kampanii „Odważni Wygrywają”. Inicjatywa ta promuje profilaktykę nowotworową i zachowania prozdrowotne, zwłaszcza w kontekście raka jądra.
 

 
– „Odważni Wygrywają” to akcja, która jest prowadzona w Gdyni od lat. Szczególny nacisk kładziemy na listopad, ale to nie znaczy, że mamy badać się tylko w tym miesiącu. To akcja, która ma uczulać mężczyzn na kwestie związana z profilaktyką m.in. raka jąder. Chodzi o to, aby tak, jak przez wiele lat uczulano panie na profilaktykę nowotworu piersi, tak samo panowie byli świadomi, że rak jąder to nie jest rzadka choroba i może dotknąć każdego. Ale w sytuacji, gdy zostanie wcześniej wykryty – rokowania są bardzo dobre – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
 

„Odważni Wygrywają” już po raz dwunasty


To już dwunasta edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Odważni Wygrywają”. Dzięki zaangażowaniu fundacji „Gdyński Most Nadziei” oraz miastu, gdynianie po raz kolejny będą mogli wziąć udział w działaniach promujących profilaktykę nowotworową i zachowania prozdrowotne.
 

 
– To już dwunasta, jesienna odsłona kampanii „Odważni Wygrywają”, bo przypomnę, że kampania trwa nieprzerwanie od 12 lat i działamy przez cały rok. W ciągu roku głównie skupiamy się na działaniach edukacyjnych. Natomiast w listopadzie wychodzimy w plener, w przestrzeń publiczną, chcąc spotkać się z jak największą liczbą osób. I w tym roku rzeczywiście mamy bardzo bogaty kalendarz. W ubiegłym roku pandemia nas troszkę zatrzymała i zmusiła do przeniesienia aktywności do sieci, natomiast w tym roku wracamy z ulubionymi wydarzeniami, ale też proponujemy nowe. Chcemy wpłynąć na zachowanie poprzez zmianę przekonania, że samobadanie to jest taka czynność, którą może wykonać każdy z panów, niezależnie od tego, w jakim jest wieku – informuje Małgorzata Marmajewska, psychoonkolog i koordynator kampanii „Odważni Wygrywają”.
 
W wydarzeniach organizowanych w ramach listopadowej kampanii co roku biorą udział setki mieszkańców Gdyni i całego Trójmiasta. Również tym razem organizatorzy przygotowali bogaty i ciekawy program. Będzie można spędzić ciekawie czas, a także zdobyć cenną wiedzę na temat samobadania jąder i profilaktyki.
 
Wśród aktywności tradycyjnie znalazły się treningi z rugbystami Arki Gdynia oraz komandosami z elitarnej jednostki Formoza, którzy wspierają akcję od lat. W inicjatywę po raz kolejny zaangażowały się także restauracje. W wybranych trójmiejskich lokalach będzie można spróbować „odważnych” dań i napojów. 10% dochodów z ich sprzedaży zostanie przekazane na kontynuację prowadzonych przez fundację działań edukacyjnych dla młodzieży.
 
Co jeszcze przygotowano w ramach kampanii „Odważni Wygrywają”? Poniżej prezentujemy harmonogram tegorocznych wydarzeń:
 
  • 14.11 (niedziela) – morsowanie w Gdańsku,
  • 16.11 (wtorek) – ćwiczenia z czterokrotnym Mistrzem Polski – rugbistami z Arki Gdynia na Międzynarodowym Stadionie Rugby,
  • 21.11 (niedziela) – morsowanie w Sopocie,
  • 27.11 (sobota) – Odważny Trening z żołnierzami elitarnej Jednostki Wojskowej FORMOZA na plaży w Babich Dołach.
 
Ponadto od 12 do 23 listopada odbędzie się II Odważny Bieg Wirtualny – razem z organizatorem imprez sportowych Big Yellow Foot. Zapisy dla chętnych na stronie biegu
 
Listopadowa kampania jest zwieńczeniem całorocznych, długofalowych działań fundacji. To m.in.: prelekcje w szkołach, spotkania w firmach i przedsiębiorstwach, akcje informacyjne w różnych grupach środowiskowych. To także strona www.odwazni.com, na której można znaleźć np. bazę lekarzy i specjalistów, a także fachowe informacje oraz wskazówki dotyczące samobadania.
 
Pamiętajmy, że regularne samobadanie pozwala na wykrycie raka jądra we wczesnym stadium. Na tym etapie jest on wyleczalny niemal w 100 procentach. Dlatego profilaktyka jest tak kluczowa.
 
 
 
Akcję organizuje fundacja „Gdyński Most Nadziei”. Projekt jest finansowany z budżetu miasta, a prezydent Gdyni Wojciech Szczurek objął honorowy patronat nad inicjatywą.
 
Informacje o kampanii są na bieżąco publikowane na stronie www.odwazni.com oraz na Facebooku.

  • ikonaOpublikowano: 08.11.2021 15:40
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.11.2021 16:24
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze