Co nowego

Miesiąc rozmaitości w Konsulacie Kultury

Lutowe propozycje Konsulatu Kultury // mat. prasowe GCK

Lutowe propozycje Konsulatu Kultury // mat. prasowe GCK

02.02.2023 r.

W tym miesiącu w Konsulacie Kultury na gdynian czeka wiele różnorodnych wydarzeń. Wśród propozycji nie zabraknie koncertów, spektakli, warsztatów i spotkań. Z okazji 97. Urodzin Gdyni odbędą się dwa spacery po zabytkowym budynku Konsulatu Kultury – dla dorosłych i dzieci – oraz pokaz multimedialny połączony z muzyką na żywo.

 
Urodziny Gdyni to data, wokół której zawsze dużo się dzieje w gdyńskich instytucjach kulturalnych. Wśród propozycji Konsulatu Kultury znajdziemy m.in. spacery z przewodnikami po budynku, który kiedyś był Domem Marynarza Szwedzkiego.

W sobotę, 11 lutego o godz. 11.00 Michał Miegoń zaprasza na spacer pt. „Cóż tam, panie, w Konsulacie?”. Podczas wydarzenia uczestnicy poznają historię budynku i zajrzą do jego wnętrza. Dowiedzą się m.in.: co kryją tajemnicze drzwi we foyer, z jakimi problemami mierzyli się pastorzy prowadzący działalność w Domu Marynarza Szwedzkiego oraz dlaczego sala Konsulatu Kultury ma unikalną akustykę.

W zwiedzaniu może wziąć udział maksymalnie 30 osób. Bezpłatne wejściówki czekają w kasie Konsulatu Kultury. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.gck.gdynia.pl/urodziny-gdyni-zwiedzanie-konsulatu/.
 
W nawiązaniu do urodzin Gdyni odbędzie się też pokaz multimedialny pt. „Gdynia – letnich wspomnień czar”. Andrzej Jastrzembski, twórca albumu o współczesnej Gdyni, wprowadzi widza w świat gdyńskich wakacji z lat 20. i 30. ubiegłego wieku.

Pokazowi będzie towarzyszyła ilustracja muzyczna, którą stworzą na żywo: Paweł Osicki – perkusja, Szymon Burnos – klawisze i Adam Żuchowski – kontrabas. Muzyka będzie przeplatana dźwiękami zarejestrowanymi przez autora na gdyńskiej plaży.

Wydarzenie zorganizowane jest we współpracy z Wydziałem Kultury UMG. Kiedy? 11 lutego o godz. 19.00. Wstęp wolny. Więcej informacji na stronie: www.gck.gdynia.pl/letnich-wspomnien-czar/.
 
Tego samego dnia (11 lutego) o godz. 13.00 odbędzie się rodzinny spacer z Danką Ślipy pt. „Dzieci grandzą w Konsulacie”. W mieście z morza i marzeń nie brakuje ciekawych, tajemniczych i mrożących krew w żyłach historii. I takie właśnie poznamy podczas tego spaceru.

Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób. Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie Konsulatu Kultury. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.gck.gdynia.pl/urodziny-gdyni-zwiedzanie-konsulatu-2/.

Spektakle w Konsulacie Kultury


Natomiast na widzów dorosłych czeka spektakl pt. „Złota rybka przed 40-tką”. To monodram Magdaleny Bochan-Jachimek. Obejrzymy go w niedzielę, 12 lutego o godz. 17.00. Bilety są w cenie: 40 zł.

Spektakl grany jest w ramach projektu „Spektakle (nie tylko) dla rodziców”, podczas którego dorośli oglądają przedstawienie, a ich dzieci (4-12 lat) biorą udział w bezpłatnych warsztatach kreatywnych. Na warsztaty obowiązują zapisy, szczegóły znajdują się na stronie: www.gck.gdynia.pl/teatr/spektakle-dla-rodzicow/.
 
Kolejny monodram, tym razem muzyczny, to „Wiera” z udziałem Agnieszki Babicz. Spektakl oparty jest na biografii i piosenkach z repertuaru Wiery Gran. Zobaczymy go w sobotę, 18 lutego o godz. 19.00 i niedzielę, 19 lutego o godz. 17.00. Bilet kosztuje 50 zł. Szczegóły na stronie: www.gck.gdynia.pl/wiera-monodram/.
 
Z kolei ci, którzy mają ochotę się pośmiać, powinni wybrać się na spektakl pt. „Boeing Boeing” Bałtyckiego Teatru Różnorodności. To pikantna farsa, którą pokochał świat.

Kiedy? W dniach 22-24 lutego o godz. 19.00. Bilety w cenie 67 zł.  Więcej informacji na stronie: www.gck.gdynia.pl/teatr/boeing-boeing/.
 
Inną komedię Bałtyckiego Teatru Różnorodności pt. „Pomoc domowa” będzie można obejrzeć w Sali Koncertowej Portu Gdynia przy ul. Rotterdamskiej 9. To spektakl tego samego autora, który napisał „Boeing Boeing”Marca Camolettiego. A to może oznaczać tylko jedno – gwarancję dobrej zabawy.

Kiedy? W sobotę, 25 lutego o godz. 19.00 i niedzielę, 26 lutego o godz. 17.00. Bilet kosztuje 55 zł. Więcej szczegółów na stronie: www.gck.gdynia.pl/teatr/pomoc-domowa-w-porcie-gdynia/.

Propozycje muzyczne


Koncerty, które usłyszmy w Konsulacie Kultury:

  • środa, 8 lutego o godz. 19.00 – na scenie Grażyna Łobaszewska, wielka dama polskiej estrady świętuje 50-lecie działalności. Bilety w cenie: 80/100 zł. Szczegóły na stronie: www.gck.gdynia.pl/koncert-grazyna-lobaszewska/,
  • wtorek, 14 lutego o godz. 19.00 – pełen ciepłych brzmień recital w aktorskiej odsłonie Agnieszki Skawińskiej. Bilety: 60 zł. Szczegóły na stronie:www.gck.gdynia.pl/koncert-agnieszka-skawinska/,
  • niedziela, 26 lutego o godz. 18.00 – koncert Solistów Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej, która tanecznym krokiem zabierze widzów w niezwykłą muzyczną podróż. Bilety: 25 zł. Szczegóły: www.gck.gdynia.pl/koncert-gos/.

Dla całej rodziny


Po przerwie związanej z feriami wracają spotkania w ramach Artystycznego Klubu Malucha. To muzyczne warsztaty dla dzieci do drugiego roku życia. Ze względu na duże zainteresowanie, powstały dwie grupy, które będą się spotykać w każdy czwartek o godz. 9.00 i 10.00. Wstęp: 15 zł dziecko, opiekunowie bezpłatnie. Szczegóły: www.gck.gdynia.pl/dla-dzieci/artystyczny-klub-malucha/.

Natomiast w niedzielę, 5 lutego odbędzie się koncert Małej Gdyńskiej Filharmonii pt. „Dzień dobry panie Strauss. Już karnawał!”. Dzieci spotkają się w Sali Koncertowej Portu Gdynia przy ul. Rotterdamskiej 9.  Więcej informacji na stronie: www.gck.gdynia.pl/dla-dzieci/mala-gdynska-filharmonia-2023/.
 
Tydzień później, 12 lutego o godz. 11.00 swoje talenty będzie można pokazać w ramach kolejnej odsłony cyklu „Młodzi na scenę | Teatrzyk Młodego Artysty”. Wstęp wolny. Szczegóły na stronie: www.gck.gdynia.pl/dla-dzieci/teatrzyk-mlodego-artysty/.

Propozycje dla dorosłych


Wśród propozycji dla dorosłych w programie Konsulatu Kultury znalazły się: