Co nowego

Mikołaje na motocyklach gotowi do pomocy

Motomikołaje na ul. Świętojańskiej w ubiegłym roku // fot. Michał Puszczewicz/archiwum

Motomikołaje na ul. Świętojańskiej w ubiegłym roku // fot. Michał Puszczewicz/archiwum

28.11.2022 r.

Już 4 grudnia motocykliści w czerwonych strojach po raz kolejny udowodnią, że moc silnika idzie w parze z chęcią pomagania i czynienia dobra. Wszystko to w ramach dorocznej akcji „Mikołaje na motocyklach”. Jej uczestnicy już po raz dwudziesty przejadą ulicami Trójmiasta, tworząc barwną paradę i zbierając środki na cele charytatywne.


Grudniowy przejazd mikołajów ulicami Trójmiasta to już tradycja. Miłośnicy dwóch kółek przebierają się za brodaczy w czerwonych strojach i przemierzają na swoich motocyklach trasę z Gdyni do Gdańska.

Inicjatywa ma charakter charytatywny. Środki zebrane podczas akcji zostaną przeznaczone na wsparcie dzieci przebywających w domach dziecka, szpitalnych oddziałach dziecięcych czy w hospicjach. Impreza od wielu lat gromadzi setki motocyklistów, którzy w szczytnym celu chętnie wsiadają na swoje maszyny.

W tym roku wydarzenie odbędzie się już po raz 20. Parada „Mikołaje na motocyklach” wystartuje w niedzielę, 4 grudnia o godz. 11.00. Motomikołaje wyruszą ze skweru Kościuszki.

Udział w paradzie może wziąć każdy. Wystarczy spełnić podstawowe warunki: przyjechać motocyklem, quadem lub skuterem, mieć na sobie kompletny mikołajowy strój, przebrać się za śnieżynkę lub jakąkolwiek świąteczną czy bajkową postać oraz wykupić tzw. cegiełkę. Można ją nabyć za 40 zł w przedsprzedaży w punktach wymienionych na stronie www.mikolaje.gd.pl. Natomiast w dniu parady koszt cegiełki to 50 zł (płatne tylko gotówką).

Pomagać mogą nie tylko zmotoryzowani, ale wszystkie osoby o wielkim sercu. Na starcie i na mecie parady będzie można wrzucić datek do puszki.

Sam przejazd to jednak nie wszystko. Na facebookowym profilu „Mikołajów na motocyklach” oraz w serwisie Allegro można kupić cegiełki i wziąć udział aukcjach. Licytowane są m.in. gadżety związane z akcją, a także rozmaite przedmioty i usługi, które oferują partnerzy wydarzenia. Dochód z aukcji również zostanie przeznaczony na cele charytatywne.
Motomikołaje na ul. Świętojańskiej w ubiegłym roku // fot. Michał Puszczewicz/archiwumTak wyglądał skwer Kościuszki podczas 19. edycji wydarzenia // fot. Michał Puszczewicz

Tradycja mikołajowych parad ma już 20 lat. Wszystko zaczęło się w 2003 roku. Wówczas na trójmiejski szlak wyjechało 9 motomikołajów. Jednak z roku na rok było ich już coraz więcej.

Dotychczasowy rekord to ponad 3,5 tysiąca mikołajów na motocyklach, quadach i skuterach. Co ważne, co roku w ramach akcji udaje się zebrać dziesiątki tysięcy złotych.

Poza tymi grudniowa parada to niezwykła atrakcja dla najmłodszych mieszkańców Trójmiasta, którzy razem z dorosłymi przychodzą zobaczyć barwny korowód.

Przez te wszystkie lata akcja wpisała się na stałe w kalendarz trójmiejskich imprez. Dzięki zaangażowaniu ludzi wielkiego serca, miast, służb mundurowych i hojności sponsorów, motomikołaje mogą kontynuować dzieło dziewięciu po dziś dzień.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie internetowej „Mikołaje na motocyklach”.