Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów
Co nowego

Jak spędzić Mikołajki w Gdyni?

Gdyńskie Mikołajki // fot. M. Czarniak

Gdyńskie Mikołajki // fot. M. Czarniak

02.12.2019 r.

Gdynia zaprasza dzieci wraz z opiekunami na Gdyńskie Mikołajki 2019 na placu Grunwaldzkim. 6 grudnia o godz. 17.30 Gdynię odwiedzi Święty Mikołaj. Na najmłodszych czekać będzie szereg atrakcji, pośród których między innymi wspólne śpiewanie pastorałek z podopiecznymi Teatru Muzycznego Junior oraz bajkowe występy aktorów z Bałtyckiego Teatru Różnorodności. Na ten wieczór budynek Muszli stanie się fabryką świątecznych pierników, po której krzątać się będą elfy oraz inni pomocnicy Świętego Mikołaja. Zjawi się również sam Święty, czuwający osobiście nad przygotowaniami do świąt. Oczekiwanie na głównego gościa umili gorąca czekolada, a cały plac rozjaśni największa w Europie choinka multimedialna.
  
Na mikołajkowym spotkaniu obecny będzie również prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który wspólnie ze Świętym Mikołajem wręczy dzieciom słodkie upominki. Nowością w tym roku będzie największa w Europie multimedialna choinka. 15-metrowe drzewko rozświetli 28 tys. światełek LED-owych.

Chwilę wcześniej, o godz. 16.30 na placu Grunwaldzkim stanie Wielka Elektryczna Niespodzianka, a w niej konkursy, malowanki dla najmłodszych i kolejny słodki poczęstunek.

- Oferta na Mikołajki jest bardzo bogata i trwa przez cały dzień, a tak naprawdę przez cały weekend. Zaczynamy dość wcześnie, bo o 10.00 w Experymencie, otwieramy nową wystawę pt. "To takie proste". Mam nadzieję, że okaże się ona hitem. Jest ewidentnym prezentem mikołajkowym. Niewątpliwie centralnym punktem będą Mikołajki miejskie. Jak co roku na placu Grunwaldzkim. Serdecznie zapraszamy dzieci z rodzicami, jak zwykle będą też małe podarunki i bardzo atrakcyjny program – podkreśla Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.  - Po raz pierwszy na placu Grunwaldzkim w Gdyni stanie Jarmark. Zapraszamy już w najbliższą niedzielę od godziny 16.00. Jarmark potrwa do 22 grudnia włącznie. Teren placu Grunwaldzkiego zostanie zaaranżowany na świąteczne miasteczko – dodaje Witold Okuń z Agencji Rozwoju Gdyni.   

Ale to nie wszystko, bo w mieście na Mikołajki zapraszają również: 
           

MUZEUM MIASTA GDYNI
(UL. ZAWISZY CZARNEGO 1)
6 grudnia
Mikołajki w Muzeum: Po staropolsku, kaszubsku i żydowsku – multikulturowe święta w Gdyni.
Muzealnicy zapraszają klasy szkoły podstawowej na Mikołajki, które odbywać się będą 6 grudnia o godz. 9.30, 11.00, 12.30 w Muzeum Miasta Gdyni.
Czy wiecie jak celebrowano świąteczny czas w Gdyni 100 lat temu? Czym jest kaszubska danka, czy w Boże Narodzenie kwitnie kwiat paproci, czym jest Chanukija? O tym i różnych tradycjach świątecznych dowiecie się w Muzeum Miasta Gdyni 6 grudnia.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana wcześniejsza rezerwacja: p.wojcik@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37.


CENTRUM NAUKI EXPERYMENT
(AL. ZWYCIĘSTWA 96/98)
6 grudnia
Tego dnia o godz. 10.00 w ramach mikołajkowej niespodzianki zostanie otwarta nowa wystawa czasowa „To takie proste”.
Wystawa została stworzona przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia i składa się z 26 stanowisk, podzielonych na 4 strefy tematyczne – „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „Technoświat” i „Pomyśl, zrozum, zrób”. Każda z części skoncentrowana jest na innej dziedzinie nauki i skupia się na matematyce, fizyce, technologii, a także mechanice oraz majsterkowaniu.
Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających aż do 15 maja 2020 roku.


AKWARIUM GDYŃSKIE
(AL. JANA PAWŁA II 1)
6-8 grudnia w godz. 10.00-17.00

6 grudnia
W dniu Św. Mikołaja edukatorzy Akwarium Gdyńskiego rozdawać będą przy choince drobne upominki (ołówki, długopisy, odblaski, pocztówki z kampanii Akwarium pt. „Let it Grow”, książeczki edukacyjne projektu „Usłysz Bałtyk”, foldery Akwarium Gdyńskiego itp.).

7-8 grudnia
W weekend odbędą się:
– warsztaty przyrodnicze pt. „Z mikroskopem przy choince”.
Każdy uczestnik zostanie naukowcem badającym i poznającym przy pomocy mikroskopu podwodnych mieszkańców zimnych rejonów mórz i oceanów.
– warsztaty rękodzielnicze „Mój przyjaciel Renifer”.
Udział w programie w ramach biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB.


TEATR MIEJSKI IM. WITOLDA GOMBROWICZA
(UL. BEMA 26)
7 grudnia
W sobotę o godz. 16.00 odbędzie się  spektakl „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena w reż. Krzysztofa Babickiego.
Barwne losy dwójki przyjaciół, Gerdy i Kaja, oraz fascynująca osobowość zimnej władczyni od lat przenoszą czytelników i widzów w magiczną przestrzeń.
Po spektaklu wszystkie dzieci zostaną zaproszone na scenę na pamiątkową fotografię z baśniowymi postaciami, w które wcielą się aktorzy.
Zdjęcie będzie można odebrać w kasie Teatru do końca grudnia 2019 roku.


KONSULAT KULTURY
(UL. JANA Z KOLNA 25)
7 i 8 grudnia
W weekend o godz. 11.00 i 16.00 dzieci obejrzą spektakl „Marysia ma Rysia” w reż. Agnieszki Płoszajskiej.
Marysia zapragnęła, aby w dniu swoich urodzin dostać od rodziców rybkę. Dostała… glonojada. Spektakl muzyczny opowiada o tym, że prawdziwą przyjaźń można odnaleźć w najmniej spodziewanym momencie. I o tym, że nie warto żywić urazy i pielęgnować żalu.
Bilety: 30 zł.
7 grudnia o godz. 11.00, 12.00 i 13.00 odbędą się rodzinne warsztaty ceramiczne pod hasłem „Świąteczne upominki”.
Obowiązują zapisy: culturebox@gck.gdynia.pl Koszt: 10 zł.


MAŁA GDYŃSKA FILHARMONIA
(UL. ROTTERDAMSKA 9)
8 grudnia
Kolejny poranek muzyczny dla dzieci w wieku do 6 lat odbędzie się 8 grudnia o godz. 11.00 pod hasłem „Radosne pieśni gospel i magia świąt”.
Grudniowy koncert wprowadzi najmłodszych melomanów w świąteczny klimat, a pomoże w tym Grace Gospel Choir. Atmosferę niezwykłych i magicznych świąt Bożego Narodzenia stworzą amerykańskie pieśni i kolędy z całego świata.
Wykonawcy: Grace Gospel Choir, Anna Baranowska-Bober – dyrygent, Mateusz Hoppe – instrumenty klawiszowe.


XX BIEG MIKOŁAJKOWY
DĄBROWA
7 grudnia
Rada Dzielnicy Dąbrowa zaprasza na XX Bieg Mikołajkowy dla dzieci i młodzieży „Puchar Gdyni 2019”. Jest to ostatni bieg w największym cyklu biegów dla dzieci i młodzieży w północnej Polsce.
Bieg odbędzie się 7 grudnia od godz. 10.00, przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3. 11 kategorii wiekowych, medale i gorąca zupa dla każdego.
Informacje i bezpłatne zapisy na www.puchargdyni.pl.


DAR MŁODZIEŻY
(NABRZEŻE POŁUDNIOWE)
8 grudnia
Uroczystego włączenia światełek na Darze Młodzieży dokonają wspólnie prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i JM Rektor Uniwersytetu Morskiego prof. Janusz Zarębski o godz. 16.30.
Uniwersytet Morski zaprasza również w godz. 10.00-16.00 na zwiedzanie Daru Młodzieży. Wstęp tego dnia bezpłatny.
8 grudnia jest szczególną datą dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, który tego dnia świętuje swoje urodziny. 99 lat temu po raz pierwszy podniesiono banderę polskiej marynarki handlowej na dachu Szkoły Morskiej w Tczewie, która zainaugurowała w ten sposób pierwszy rok szkolny.
Dar Młodzieży jest trzymasztową fregatą, której najwyższe dwa maszty – grot i fok – mają po 49,5 m wysokości, a nieco mniejszy krojc – 46,5 m wysokości. Światełka będą wisiały na szczytach wszystkich masztów. W najwyższym punkcie osiągną wysokość około 60 metrów od poziomu morza. Na choinkową ozdobę zużyto 500 metrów sznura i 500 żarówek.
Po raz pierwszy światełka zostały zapalone podczas Rejsu Niepodległości, gdy żaglowiec odbywał rejs dookoła świata w grudniu 2018. Dar Młodzieży był wówczas u Wybrzeży Stanów Zjednoczonych w Los Angeles.
Z kolei 13 grudnia o godz. 18.00 w Auli im. T. Meissnera Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbędzie się premiera reportażu filmowego z Rejsu Niepodległości.
 
 
KONWÓJ MIKOŁAJÓW
(PARKING PRZY CENTRUM RIVIERA)
8 grudnia
Tego dnia w godz. 16.00-20.00 kierowcy ciężarówek zamienią się w świętych Mikołajów i pojadą w konwoju w szczytnym celu.
Sercem wydarzenia będzie parking przy Centrum Riviera, gdzie zgromadzą się oświetlone ciężarówki i stanie scena, skąd popłyną melodie świąteczne. Śnieżynki oraz kierowcy rozdadzą dzieciom słodycze i kwestować będą na rzecz hospicjum św. Wawrzyńca i Bursztynowa Przystań.


MIKOŁAJ NA ZAMENHOFA
8 grudnia
W godz. 12.30 – 16.00 odbędą się koncerty: Małe TGD oraz Grupa Zamenhofy, oprowadzenie po osiedlu, wspólne aktywności – w tym, oczywiście ubieranie choinki.