Co nowego

Młode drzewa w miejsce chorej topoli

Chore drzewo znajduje się na parkingu przy Centrum Handlowym Batory // fot. Magdalena Śliżewska

Chore drzewo znajduje się na parkingu przy Centrum Handlowym Batory // fot. Magdalena Śliżewska

Mimo prób zabezpieczenia wiekowej topoli rosnącej na parkingu przy Centrum Handlowym Batory, by nie stwarzała zagrożenia dla pieszych i parkujących w pobliżu samochodów, zapadła decyzja o wycięciu drzewa. Topola jest chora, a jej łamliwe gałęzie i pień są coraz bardziej niebezpieczne dla przechodniów. Usunięcie drzewa zaplanowano na czwartek, 17 lutego w godzinach porannych. W jego miejsce pojawią się nowe nasadzenia.

Chore drzewa, których nie udaje się odratować i przywrócić do pełni sił, stwarzają w swoim otoczeniu bezpośrednie zagrożenie. Uschnięte gałęzie oraz sam pień stają się bardziej łamliwe – a to, przy silnych wiatrach, których nad morzem nie brakuje – może skończyć się tragicznie. Konieczne jest wtedy ich wycięcie.

Taki los spotka niestety drzewo rosnące na parkingu przy Centrum Handlowym Batory. Roślina została zaatakowana przez żółciaka siarkowego. Chorej topoli nie uda się już uratować. Jej zły stan stanowi zagrożenie dla przechodniów – klientów centrum handlowego i okolicznych mieszkańców – oraz osób korzystających z parkingu. Niebezpieczeństwo nasilało się zwłaszcza w sztormową pogodę, kiedy to silny wiatr powodował łamanie się gałęzi.

Chore drzewo przy CH Batory // fot. Magdalena Śliżewska

Właściciel terenu – firma Invest Komfort – podjął trudną decyzję o usunięciu drzewa. Wniosek o zgodę na przeprowadzenie wycinki skierowano do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który przychylił się do prośby. Informację o planowanych działaniach przekazał także do Ogrodnika Miasta Gdyni. Akcję zaplanowano na czwartek, 17 lutego. Prace rozpoczną się o godzinie 7:00.

Z inicjatywy właściciela terenu wycięte drzewo zostanie zastąpione nowo nasadzoną zielenią. W porozumieniu z Wydziałem Ogrodnika Miasta Gdyni i zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w przestrzeni parkingu przy Centrum Handlowym Batory wkrótce pojawi się 5 młodych drzew.

  • ikonaOpublikowano: 16.02.2022 15:40
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.02.2022 15:43
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze