Co nowego

Młodzi, aktywni i kreatywni w Gdyni - JEEP 2017

Opis alternatywny uzytkownicy/m.omachel@gdynia.pl/Różne/obrady_mlodzi.jpg

31.03.2017 r.

Rozwijają swoje umiejętności i talenty, są inspiracją dla polityków – uczestnicy międzynarodowego projektu Jesuit European Educational Project. 13. edycja tego wydarzenia odbyła się w Gdyni. Zwieńczeniem były obrady Parlamentu Europejskiego, podczas których uczniowie szkół jezuickich prezentowali swoje rezolucje.

Jesuit European Educational Project (JEEP) to wydarzenie, które odbywa się raz do roku w jednym z państw europejskich i angażuje uczestników ze średnich szkół jezuickich. Jego idea narodziła się  przy okazji spotkania nauczycieli z Belgii, Litwy, Polski i Niemiec podczas świętowania Dnia Europejskiego w maju 2004 w Mediolanie.

Projekt przyjmuje formę symulacji prac Parlamentu Europejskiego, w ramach których uczniowie dyskutują i prezentują stanowiska dotyczące tematów przewodnich danej edycji. Naczelną ideą corocznych spotkań jest włączanie młodzieży w struktury społeczeństwa obywatelskiego Zjednoczonej Europy i zachęcanie jej do udziału w życiu publicznym. Dotychczasowe tematy projektu dotyczyły m.in. kwestii ekologicznych, praw kobiet, udziału korporacji w procesach globalizacji, problemów edukacyjnych, unijnej polityki migracyjnej, żywności GMO, energetyki i wielu innych bieżących problemów społecznych i gospodarczych Unii Europejskiej.

W tym roku młodzież zajmowała się problemami współczesnej Europy. Tematy to  przyszłość Europy po Brexicie, Bliski Wschód i kryzys uchodźczy, bezpieczeństwo Europy, umowy handlowe CETA i TTIP, starzejące się społeczeństwo, środowisko i nadmierna konsumpcja oraz nowe technologie i rzeczywistość wirtualna.