Co nowego

Mocne brzmienia na Helliad Fest w Gdyni

Festiwal metalowy Helliad Fest odbędzie się 23 i 24 sierpnia 2019 roku w Gdyni // fot. materiały prasowe organizatorów

Festiwal metalowy Helliad Fest odbędzie się 23 i 24 sierpnia 2019 roku w Gdyni // fot. materiały prasowe organizatorów

07.12.2018 r.

Satyricon, Decapitated i Obscure Sphinx to pierwsze potwierdzone gwiazdy, które wystąpią na Helliad Fest w Gdyni. To pierwsza edycja tego polsko-skandynawskiego festiwalu metalowego. 24 sierpnia 2019 roku w Parku Kolibki wystąpią gwiazdy black, death i doom metalu. 
 
Helliad Fest to pierwsze takie wydarzenie na Pomorzu. Jego celem jest stworzenie nowej jakości festiwalu, łączącego wysoki poziom polskiej sceny metalowej z kolebką ciężkiego brzmienia - Skandynawią. W Parku Kolibki staną dwie duże sceny. Wybrzmią na nich zróżnicowane metalowe style. Łącznie zagra tam 9 zespołów z Polski i zagranicy. Festiwal rozpocznie, 23 sierpnia, klubowy dzień poprzedzający, gdzie, pod wspólnym logiem Helliad Fest, będzie można zobaczyć kolejnych sześć zespołów.
 
Główny dzień festiwalu to 24 sierpnia. Wtedy wystąpią m.in. polskie grupy: Decapitated i Obscure Sphinx. Główną gwiazdą imprezy będzie norweska legenda metalu – zespół Satyricon.
 
Jesteśmy bardzo zadowoleni, że gwiazdą pierwszej edycji Helliad Fest jest kultowy zespół Satyricon. To podkreśla, jak wyjątkowy jest ten festiwal. Od pierwszego dnia postawiliśmy sobie za cel zorganizować trójmiejską imprezę na światowym poziomie i udało się nam. Zaproszone przez nas zespoły prezentują różne odmiany ciężkiego grania, ale łączy je wysoki poziom artystyczny. Dotychczas nie mieliśmy takiego wydarzenia na Pomorzu. Program festiwalu doskonale odwzorowuje charaktery organizatorów i pokazuje, że nie boimy się sięgać wysoko i mieszać ze sobą różne klimaty muzyczne. Mamy nadzieję, że uczestnicy dadzą nam wotum zaufania i po wakacjach będziemy mogli rozpocząć prace nad kolejną edycją – mówi Magdalena Górecka, pomysłodawca i organizator Helliad Fest.
 
Ten skandynawsko-polski festiwal to nie tylko wielkie święto muzyki. Chodzi w nim również o promocję więzi rodzinnych i społecznych, które są bliskie kulturze skandynawskiej. Dlatego specjalnie dla najmłodszych uczestników wydarzenia, organizatorzy przygotują specjalną strefę Kids Zone. Rodzice będą tam mogli spokojnie zająć się swoimi maluchami.
 
Bilety na Helliad Fest są dostępne tutaj. Część dochodów z wejściówek zakupionych w grudniu zostanie przekazana organizacjom wspierającym osoby z niepełnosprawnościami. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.


 

Line-upSatyricon
to norweski zespół black metalowy. Został zaałożony w 1991 roku w Oslo. Jego rdzenni członkowie to Sigurd "Satyr" Wongraven - lider, główny kompozytor i autor tekstów oraz perkusista Kjetil-Vidar "Frost" Haraldstad. Zespół gra black metal połączony z tradycyjnymi motywami heavy metalowymi. 
Decapitated to polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Założyli ją, w 1996 roku w Krośnie, gitarzysta Wacław „Vogga” Kiełtyka, perkusista Witold „Vitka” Kiełtyka oraz wokalista Wojciech „Sauron” Wąsowicz. Zespół wydał łącznie siedem albumów studyjnych, które zostały pozytywnie ocenione zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. Są znani na całym świecie i uczestniczyli w licznych festiwalach muzycznych, takich jak Metalmania, Metalfest, Hunter Fest i Ozzfest. Czasopismo Metal Maniacs określiło grupę mianem nadziei death metalu. 
Obscure Sphinx to polska grupa muzyczna wykonująca post-metal. Powstała w 2008 roku w Warszawie z inicjatywy gitarzysty Bartosza Badacza i perkusisty Mateusza „Werbla” Badacza. Debiutancka płyta zespołu pt. „Anaesthetic Inhalation Ritual” miała premierę 15 kwietnia 2011 roku. Od tej pory zespół wydał łącznie trzy albumy studyjne i regularnie gra koncerty nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Twórczość zespołu jest bardzo charakterystyczna dzięki głosowi wokalistki Zofii „Wielebnej” Fraś.