Co nowego

Morska przygoda pomorskich uczniów

fot. A. Chalińska / Pomorskie.eu

fot. A. Chalińska / Pomorskie.eu

17.09.2019 r.

W niezwykły rejs po Zatoce Gdańskiej na pokładzie żaglowca Zawisza Czarny uda się łącznie niemal 600 uczniów z pomorskich szkół. To część akcji Pomorze na Morze, w której udział biorą placówki oświatowe z całego województwa. Poza morską przygodą na zabytkowym statku uczniów czeka również Lekcja Samorządności prowadzona przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
 
W poniedziałek, 16 września, wystartowała akcja Pomorze na Morze organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. W jej ramach uczniowie z regionu m.in. wypłyną na wody Zatoki Gdańskiej na pokładzie zabytkowego statku Zawisza Czarny. Jako pierwsi na morze udali się uczniowie gdyńskiego Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych.
 
Podczas rejsu Zawiszą Czarnym młodzież ma okazję poznać żaglowiec i przyjrzeć się pracy załogi statku. Rejs wieńczy otrzymanie pamiątkowego certyfikatu. To jednak nie koniec atrakcji w ramach akcji Pomorze na Morze. W drugiej części projektu uczniowie biorą udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego. Podczas nich poznają zasady funkcjonowania samorządu na szczeblu wojewódzkim, podział administracyjny regionu, zadania poszczególnych komórek i instytucji zgromadzonych przy urzędzie, a także charakter pracy marszałka województwa.
 
W akcji Pomorze na Morze uczestniczy czternaście placówek z całego województwa. Spośród gdyńskich szkół w programie znalazły się wspomniany wcześniej Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych oraz Szkoła Podstawowa nr 39 i Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych. Ponadto w projekcie udział biorą: Liceum Salezjańskie w Rumi, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie, Technikum Weterynaryjne w Bolesławowie, Szkoła Podstawowa w Skrzeszewie Żukowskim, Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustce, Klub Sportowy Damrota Chmielno, Szkoła Podstawowa nr 9 w Słupsku, Bursa Gdańska, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach, I Liceum Ogólnokształcące w Kartuzach oraz Szkoła Podstawowa w Kobylnicy.

W poprzednich edycjach programu Pomorze na Morze udział wzięło około 5 tysięcy osób. Organizatorem akcji jest Pomorski Związek Żeglarski przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

fot. materiały Pomorskiego Związku Żeglarstwa