Co nowego

Morska przygoda pomorskich uczniów

fot. A. Chalińska / Pomorskie.eu

fot. A. Chalińska / Pomorskie.eu

W niezwykły rejs po Zatoce Gdańskiej na pokładzie żaglowca Zawisza Czarny uda się łącznie niemal 600 uczniów z pomorskich szkół. To część akcji Pomorze na Morze, w której udział biorą placówki oświatowe z całego województwa. Poza morską przygodą na zabytkowym statku uczniów czeka również Lekcja Samorządności prowadzona przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
 
W poniedziałek, 16 września, wystartowała akcja Pomorze na Morze organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. W jej ramach uczniowie z regionu m.in. wypłyną na wody Zatoki Gdańskiej na pokładzie zabytkowego statku Zawisza Czarny. Jako pierwsi na morze udali się uczniowie gdyńskiego Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych.
 
Podczas rejsu Zawiszą Czarnym młodzież ma okazję poznać żaglowiec i przyjrzeć się pracy załogi statku. Rejs wieńczy otrzymanie pamiątkowego certyfikatu. To jednak nie koniec atrakcji w ramach akcji Pomorze na Morze. W drugiej części projektu uczniowie biorą udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego. Podczas nich poznają zasady funkcjonowania samorządu na szczeblu wojewódzkim, podział administracyjny regionu, zadania poszczególnych komórek i instytucji zgromadzonych przy urzędzie, a także charakter pracy marszałka województwa.
 
W akcji Pomorze na Morze uczestniczy czternaście placówek z całego województwa. Spośród gdyńskich szkół w programie znalazły się wspomniany wcześniej Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych oraz Szkoła Podstawowa nr 39 i Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych. Ponadto w projekcie udział biorą: Liceum Salezjańskie w Rumi, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie, Technikum Weterynaryjne w Bolesławowie, Szkoła Podstawowa w Skrzeszewie Żukowskim, Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustce, Klub Sportowy Damrota Chmielno, Szkoła Podstawowa nr 9 w Słupsku, Bursa Gdańska, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach, I Liceum Ogólnokształcące w Kartuzach oraz Szkoła Podstawowa w Kobylnicy.

W poprzednich edycjach programu Pomorze na Morze udział wzięło około 5 tysięcy osób. Organizatorem akcji jest Pomorski Związek Żeglarski przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

fot. materiały Pomorskiego Związku Żeglarstwa

ikona

Najnowsze