Co nowego

Na planie filmu "Płk. Dąbek. Obrona Gdyni 1939"

Opis alternatywny

10.07.2009 r.

Płk.Dąbek - plakatW Gdyni trwają zdjęcia do fabularyzowanego filmu dokumentalnego PUŁKOWNIK DĄBEK. OBRONA GDYNI 1939, poświęconego bohaterskiemu dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża, który we wrześniu 1939 r. wraz z podległymi mu żołnierzami bohatersko walczył z hitlerowskim najeźdźcą - aż do 19 września - znacznie dłużej więc niż na innych, okrytych sławą, znanych powszechnie polach bitew.

Pułkownik Stanisław Dąbek uczynił wszystko i był w swych działaniach skuteczny, by ocalić miasto. Koncentracja walk nastąpiła na Kępie Oksywskiej. Gdynia ocalała. Po nieuchronnej kapitulacji płk. Dąbek odebrał sobie życie. Dlaczego taką decyzję podjął - pozostaje do dziś tajemnicą...


Zdjęcia kręcone były w porcie, na ulicach Gdyni (na zapleczu Akademii Morskiej), w byłej siedzibie Banku Polskiego, Komendzie Marynarki Wojennej oraz Parowozowni w Kościerzynie. Obecnie ekipa filmowa gości w Kolibkach, gdzie realizowana jest rekonstrukcja ostatnich dni obrony Gdyni.

Film składał się będzie ze zdjęć zainscenizowanych, wypowiedzi świadków oraz archiwalnych materiałów. Fabularyzowane sceny odtwarzać będą najważniejsze wydarzenia oraz najtragiczniejsze momenty historii. Obok zawodowych aktorów będzie w nich brać udział Grupa Rekonstrukcji Historycznej Lądowej Obrony Wybrzeża.

Wypowiedzi, świadków i uczestników tamtych wydarzeń zrealizowane będą w formie rozmów, wypowiedzi do kamery. „Mówią o Westerplatte a nie wiedzą, jak dzielnie broniła się Gdynia" - mówi pan Aleksander Pawelec, lat 94, były żołnierz 1 Morskiego Pułku Strzelców. „Ja wtedy byłem dzieckiem, ale jak dziś wszystko pamiętam. Takiego strachu zapomnieć się nie da" - płynie z ust pana Edmunda Newsa, lat 74, który jako dziecko był świadkiem wydarzeń w Gdyni w 1939. Tadeusz Kąkol, syn Leona, jednego z 17 najbardziej oddanych współpracowników Dąbka, jednego z kilku świadków samobójstwa Pułkownika ze łzami w oku przytacza historie, opowiedziane mu przez ojca.

Natomiast wspomnienia osób już nieżyjących, spisane w formie notatek czy listów, odtworzone zostaną przez aktorów. W tym wypadku unikalnym materiałem, wykorzystanym po raz pierwszy, będą użyte w filmie zapiski Olgierda Licharczewskiego, uczestnika walk, marynarza ORP „Bałtyk, odnalezione w 2009 roku, na jednym z sopockich strychów. Całości dopełni archiwalny materiał filmowy, pozyskany z archiwów zarówno polskich jak i niemieckich oraz zachowane oryginalne fotografie z okresu walk.

Premiera filmu odbędzie się prawdopodobnie we wrześniu 2009 r. na kanale TVP Historia. Planowany jest również specjalny pokaz podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Na planie filmu Płk. Dąbek. Obrona Gdyni 1939 - Bogdan SmagackiAktorzy:
Pułkownik Dąbek - Bogdan Smagacki
Ignacy Szpunar - Grzegorz Wolf
Franciszek Sokół - Krzysztof Matuszewski
Wacław Tym - Michał Kowalski
Zygmunt Horyd - Dariusz Szymaniak
Kazimierz Pruszkowski - Jarosław Tyrański
Józef Unrug - Eugeniusz Kujawski
Generał Bortnowski - Cezary Rybiński
Kapitan Wierzbowski - Robert Olech
Witold Gombrowicz - Tomasz Podsiadły

Konsultanci historyczni:
Piotr Semków - konsultant historyczny, czuwa nad oddaniem w słowie i obrazie prawdy historycznej

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Lądowej Obrony Wybrzeża
Sebastian Draga - konsultant ds. rekonstrukcji historycznej i wojska
Krzysztof Kłosowski - konsultant ds. umundurowania i wojska


Produkcja: Telewizja Polska S.A. Oddział w Gdańsku, Gdyński Fundusz Filmowy, TVP Historia, Samorząd Województwa Pomorskiego


Na planie filmu Płk. Dąbek. Obrona Gdyni 1939

Na planie filmu Płk. Dąbek. Obrona Gdyni 1939

Na planie filmu Płk. Dąbek. Obrona Gdyni 1939

Na planie filmu Płk. Dąbek. Obrona Gdyni 1939

Na planie filmu Płk. Dąbek. Obrona Gdyni 1939