Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
Co nowego

Nadchodzi „Czas Gdyni”

Kolaż zdjęć. Część inwestycji zgłoszonych do nagrody „Czas Gdyni” oraz medal wręczany laureatom

Kolaż zdjęć. Część inwestycji zgłoszonych do nagrody „Czas Gdyni” oraz medal wręczany laureatom

04.02.2022 r.

27 inwestycji ubiega się o tytuł Inwestycji Roku i nagrodę przewodniczącej Rady Miasta Gdyni „Czas Gdyni”. Te przyznawane od 1995 roku wyróżnienia to dowód na to, iż władze samorządowe na bieżąco śledzą nowe realizacje i doceniają dokonania inwestorów. Laureaci są wybierani w dwóch kategoriach: „Inwestycja” oraz „Architektura”.

 
– Dominuje budownictwo mieszkaniowe, które z roku na rok ma coraz większą klasę i styl. Dbałość o szczegóły sprawia, że ogląda się je z dużą przyjemnością. W kategorii „Architektura” małe inwestycje rywalizują o nagrodę z tymi największymi. Laureatów poznamy w dniu urodzin Gdyni – mówi stojąca na czele konkursowej kapituły Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
Członkowie Kapituły obejrzeli wybrane inwestycje. Na zdjęciu od lewej Marika Domozych, Marek Stępa, Elżbieta Sierżęga, Renata Stelmach, Joanna Zielińska, Jacek Dworakowski / fot. Dorota Nelke
Członkowie kapituły obejrzeli wybrane inwestycje. Na zdjęciu (od lewej): Marika Domozych – przewodnicząca Komisji Planowania Przestrzennego i Strategii Rady Miasta Gdyni, Marek Stępa – naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni, Elżbieta Sierżęga – wiceprzewodnicząca Rady Miasta, przewodnicząca Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miasta Gdyni, Renata Stelmach – naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego Urzędu Miasta Gdyni, Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Jacek Dworakowski – wiceprezes Towarzystwa Miłośników Gdyni/ fot. Dorota Nelke

Najwięcej inwestycji nominowanych do nagrody znajduje się przy ul. Hutniczej. Ponad 70-letni Radmor wzbogacił się o budynek badawczo-biurowo-magazynowy, gdzie będą prowadzone badania nad efektywnością innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie elektromobilności. Przy ul. Hutniczej 48 otwarto centrum logistyczne 7R City Flex Gdynia. To nowoczesny obiekt klasy A zaprojektowany i zrealizowany według najwyższych standardów technicznych i designerskich. Nieopodal, przy ul. Hutniczej 61, powstała hala magazynowa.
 
W ciągu ostatniego roku w Gdyni przybyło wiele powierzchni biurowych. Przy ul. Partyzantów 46 powstał budynek Square, w którym znajduje się 25 lokali biurowych i 4 gastronomiczne. W ramach inwestycji zmodernizowano m.in. trzy przejścia przez jezdnię i ponad 80-letni wodociąg w ciągu ul. Partyzantów, a także zrekonstruowano historyczny układ bruku tej ulicy.  Budynek wyposażono w okna trzyszynowe, dwukomorowe. Wszystko w celu ograniczenia zużycia energii na ogrzewanie.

Natomiast przy ul. Kazimierza Górskiego otwarto 3T Office Park – obiekt składający się z trzech wież (10, 13 i 10 kondygnacji) połączonych ze sobą naziemnymi łącznikami. Budynki mają dwupoziomowy parking podziemny, który pomieści 420 samochodów i 250 rowerów. Całkowita powierzchnia użytkowa 3T Office Parku wynosi 54,9 tys. m2, z czego powierzchnia najmu to 38,5 tys. m2. Obiekt uzyskał certyfikaty BREEEAM Interim (dla budowli spełniających wysokie wymogi ekologiczne) oraz „Obiekt bez barier” Fundacji Integracja, co oznacza, że osoby z niepełnosprawnościami mogą się tam swobodnie poruszać i pracować. 
 
Sąsiadem 3T Office Parku jest Modern Tower. Znajdują się tam 142 mieszkania i 135 apartamentów inwestycyjnych, czyli nieruchomości o przeznaczeniu hotelowym. Ofertę uzupełnia klub fitness i 13 lokali usługowych. W trakcie projektowania brano pod uwagę zalecenia Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji – „Wytyczne do planowania i projektowania przestrzeni uwzględniające potrzeby osób niepełnosprawnych”.  

Za torami obu inwestycji powstał czterogwiazdkowy My Story Gdynia Hotel. Są tam pokoje w pięciu standardach, strefa relaksu, trzy sale konferencyjne i restauracja z autorską kuchnią. „Wyśpij się!” to filozofia, która przyświeca hotelowi. Dlatego w pokojach znajdują się hybrydowe poduszki, obciążające kołdry i materace o różnej twardości. Zadbano także o odpowiednią kolorystkę wnętrz, miękkie tkaniny, natężenie światła czy specjalnie stworzony zapach.

Dla mieszkańców Gdyni ogromne znaczenie ma z pewnością rozbudowa Szpitala św. Wincentego a Paulo przy ul. Wójta Radtkego. Cały parter i łącznik został przeznaczony na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Na pierwszym piętrze znajdują się: oddział intensywnej opieki medycznej oraz sterylizatornia. Drugie piętro to blok operacyjny z 4 nowoczesnymi salami. Nowy obiekt szpitalny to zwiększenie dostępności usług zdrowotnych, skrócenie czasu oczekiwania pacjenta na świadczenia specjalistyczne, skrócenie czasu pobytu w szpitalu oraz komfortowe warunki diagnostyki.
 
Rozbudowało się także Muzeum Marynarki Wojennej. Dzięki nowemu magazynowi zwiększyła się powierzchnia ekspozycyjna, ale placówka zyskała także miejsce, w którym może konserwować eksponaty. Ciekawy obiekt powstał też przy ul. Źródło Marii 45c. Oferowane są tam zabiegi normobaryczne w kapsule tlenowej. 
 
Jedną z największych inwestycji mieszkaniowych zgłoszonych do nagrody „Czas Gdyni” jest osiedle Cis przy ul. Chylońskiej 241. To 5-piętrowy budynek z 2-,3- i 4-pokojowymi mieszkaniami o metrażach od 43 do 79 m2.
 
57 apartamentów o powierzchniach od 29 do 117 m2 oddano do użytku w budynku Banku Polskiego przy ul. 10 Lutego 20. Trwają prace nad rewitalizacją sąsiedniego, historycznego budynku z 1929 roku, gdzie powstanie hotel i restauracja. W ramach inwestycji zrealizowano nasadzenia drzew wzdłuż ulicy.
 
Pozostałe inwestycje zgłoszone do konkursu prezentujemy w galerii.
 
Zwycięzców poznamy 10 lutego podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni, która będzie transmitowana na stronie gdynia.pl. Wybierając laureatów, kapituła kieruje się konkretnymi kryteriami. To: wysokość zainwestowanego kapitału, liczba utworzonych miejsc pracy, wpływ na promocję miasta, przyciąganie i aktywizacja kapitału, walory architektoniczne obiektu i wpływ na otoczenie, poprawa warunków życia mieszkańców, wpływ na rozwój turystyki, inwestycje proekologiczne, wpływ na transformację gospodarczą miasta i inne walory miastotwórcze projektu.

Nagrodę stanowi miniaturowa płaskorzeźba w brązie zaprojektowana przez rzeźbiarkę Emilię Kaus. Każdy laureat otrzymuje też dyplom. Przyznawane są również wyróżnienia.

 • Modern Tower przy ul. Kazimierza Górskiego 1 / fot. materiały prasowe inwestora
 • 3T Office Park przy ul. Kazimierza Górskiego 3 / fot. materiały prasowe inwestora
 • 7R City Flex Gdynia przy ul. Hutniczej 48 / fot. materiały prasowe inwestora
 • Hala magazynowa przy ul. Hutniczej 61 / fot. materiały prasowe inwestora
 • Budynek badawczo-biurowo-magazynowy przy ul. Hutniczej 3 / fot. materiały prasowe inwestora
 • Magazyn studyjny Muzeum Marynarki Wojennej przy ul. Zawiszy Czarnego 1B / fot. materiały prasowe inwestora
 • Normobaria przy ul. Źródło Marii 45C / fot. materiały prasowe inwestora
 • Budynek biurowo-usługowy Square przy ul. Partyzantów 46 / fot. materiały prasowe inwestora
 • My Story Gdynia Hotel przy Al. Zwycięstwa 14 / fot. materiały prasowe inwestora
 • Szpital św. Wincentego a Paulo przy ul. Wójta Radtkego 1/ fot. materiały prasowe inwestora
 • Lokal użytkowy przy ul. Olgierda 63 / fot. materiały prasowe inwestora
 • Zielona Laguna Wzgórze przy ul. Bieszczadzkiej 4 / fot. materiały prasowe inwestora
 • Unique przy ul. Cyprysowej 2, 4 / fot. materiały prasowe inwestora
 • Druskiennicka 35 / fot. materiały prasowe inwestora
 • Budynki wielorodzinne przy ul. Kiedronia 7, 9 / fot. materiały prasowe inwestora
 • Osiedle Cis przy ul. Chylońskiej 241 / fot. materiały prasowe inwestora
 • Rezydencja Kino Marynarz przy ul. Bosmańskiej 127 / fot. materiały prasowe inwestora
 • Bank Polski 1929 przy ul. 10 Lutego 20 / fot. materiały prasowe inwestora
 • Budynek wielorodzinny przy ul. Kombatantów 20 / fot. materiały prasowe inwestora
 • Budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Małokackiej 15 / fot. materiały prasowe inwestora
 • Willa Leśna i Willa Nowa przy ul. Szczecińskiej 14 / fot. materiały prasowe inwestora
 • Budynek wielorodzinny przy ul. Słupeckiej 16 / fot. materiały prasowe inwestora
 • Budynek usługowo-mieszkalny przy ul. Unruga 52 / fot. materiały prasowe inwestora
 • Zespół budynków jednorodzinnych Wiczliński Potok przy ul. Wiczlińskiej 95E-L / fot. materiały prasowe inwestora
 • Budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Wolności 21 / fot. materiały prasowe inwestora
 • Budynek mieszkalny przy ul. Światowida 11 / fot. materiały prasowe inwestora
 • Budynek wielorodzinny przy parku, ul. Wiejska 23 / fot. materiały prasowe inwestora