Co nowego

Najważniejsza żeglarska impreza w Polsce startuje w Gdyni

Tak prezentowała się w Gdyni impreza Volvo Gdynia Sailing Days 2018 // fot. Robert Hajduk

Tak prezentowała się w Gdyni impreza Volvo Gdynia Sailing Days 2018 // fot. Robert Hajduk

18.07.2019 r.

W najbliższy poniedziałek, 22 lipca startuje Volvo Gdynia Sailing Days. Będzie to jubileuszowa, 20. edycja tej największej i najważniejszej żeglarskiej imprezy w Polsce. Gdyńskie wody po raz kolejny zaroją się od białych żagli. Zmagania uczestników potrwają dwa tygodnie – do 3 sierpnia. Przed nami prawdziwe żeglarskie święto i wielkie sportowe emocje!
 
Volvo Gdynia Sailing Days to najbardziej prestiżowy cykl regat w kraju i jednocześnie największe żeglarskie wydarzenie w tej części basenu Morza Bałtyckiego. Uczestnicy spotkają się w żeglarskiej stolicy Polski, by rywalizować ze sobą w 18 klasach regatowych.
 
- Wiele lat temu rozpoczęliśmy przygodę z żeglarstwem i dziś możemy mówić, że Gdynia to żeglarska stolica Polski. Jest to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie podczas regat możemy stać na brzegu i patrzeć na to, co dzieje się na wodzie, a później pójść do mariny czy na Skwer Kościuszki i w pewnym sensie „dotknąć” tego mistrza świata – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju - To strategiczna impreza dla miasta Gdyni. Podczas Volvo Gdynia Sailing Days odbywają się mistrzostwa świata, Europy, czy też mistrzostwa Polski i z tego jesteśmy bardzo dumni.


 
Na wodzie w Gdyni, oprócz znakomitych i utytułowanych nazwisk, pojawią się również zawodnicy i zawodniczki, którzy znajdują się na początkowym etapie swojej żeglarskiej kariery. Jednym z celów VGSD jest pokazanie z jak największym rozmachem potencjału żeglarstwa. Podczas regat obserwować możemy mamy pełne spektrum żeglarstwa sportowego, czego dowodem jest rywalizacja odbywająca się od małych Optimistów, przez klasy olimpijskie, czyli windsurfing, kateboarding, super szybkie skiffy czy katamarany, po konkurencje kilowo-mieczowe oraz jachty balastowe.
 
­- Niewiele jest imprez tego typu, kiedy pod jednym wspólnym parasolem rozgrywanych jest kilka bądź kilkanaście imprez różnej rangi – tłumaczy Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związki Żeglarskiego – Jeżeli chodzi o rangę imprez międzynarodowych to największym wydarzeniem będą mistrzostwa świata w klasie 29er. Spodziewamy się blisko 160 załóg uczestniczących w tych zawodach. Niezwykle ważną imprezą jest również Puchar Trenerów, gdzie chcemy promować nie tylko żeglarstwo, ale także aspekt edukacyjny i wszystkie walory żeglarstwa jako formy aktywności ruchowej, jako sportu, który uczy, edukuje i pozwala stać się młodym ludziom obywatelami świata.

Tak wyglądała impreza Gdynia Volvo Sailing Days 2018 // fot. Robert Hajduk


Mistrzostwa świata w klasie 29er odbywać się będą od 29 lipca do 3 sierpnia, z kolei Puchar Trenerów zaplanowano w dniach 25-27 lipca. Oprócz wspomnianych regat warto też zwrócić uwagę na mistrzostwa Polski seniorów w olimpijskim windsurfingu w klasie RS:X w dniach od 26 do 28 lipca. Oddzielny termin krajowych mistrzostw dla deskarzy jest spowodowany mistrzostwami świata, które odbędą się w drugiej połowie września we włoskim Torbole.
 
Volvo Gdynia Sailing Days to nie tylko emocje na wodzie, ale również na lądzie. W marinie co roku funkcjonuje miasteczko zawodów, w którym mieszkańcy i turyści mogą spotkać się oraz porozmawiać z żeglarzami. W poprzednich latach do atrakcji należały także zajęcia ruchowe z animatorami dla dzieci i dorosłych na Plaży Śródmieście, ponadto turnieje piłki nożnej i siatkówki plażowej, strefa zabaw dla najmłodszych, występy teatrzyków i dużo, dużo więcej. W tym roku również można spodziewać się wielu atrakcji.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski, partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym – miasto Gdynia. Regaty wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki.
 
Konferencja zapowiadająca Volvo Gdynia Sailing Days 2019 // fot. Paweł KuklaVolvo Gdynia Sailing Days 2019 zapowiedziała konferencja prasowa, w której udział wzięli m.in.: Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni, Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarstwa, Rafał Klajnert, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu, Stanisław Dojs, rzecznik prasowy Volvo Car Poland oraz Piotr Kula, olimpijczyk, wielokrotny uczestnik regat VGSD.