Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Co nowego

Naładuj auto… z latarni! Pierwsza taka ładowarka

Na zdjęciu widoczna ładowarka na słupie oświetleniowym, podłączona do samochodu osobowego. W tle budynek biurowy, chodnik i ulica.

Pierwsza ładowarka zbudowana na bazie istniejącego słupa oświetleniowego powstała przy Porcie Gdynia, fot. Tadeusz Urbaniak / www.port.gdynia.pl

15.10.2020 r.

W Gdyni działa już pierwsza ładowarka dla samochodów elektrycznych, która korzysta z infrastruktury ulicznej latarni. To pilotażowa stacja ładowania, którą Energa Oświetlenie przygotowała na bazie już istniejącego słupa oświetleniowego przy Porcie Gdynia. Docelowo w mieście pojawi się jeszcze kilka ładowarek tego typu.


To nowe rozwiązanie, które już sprawdzono w Europie – mowa o stacjach ładowania pojazdów elektrycznych, które zamiast budowy osobnej infrastruktury bazują na tej już istniejącej w słupach oświetleniowych. Pierwsza ładowarka, która korzysta z ulicznej lampy, stanęła już w Gdyni i można z niej korzystać w sąsiedztwie Portu Gdynia. Niebawem w mieście przybędzie ich więcej w ramach pilotażowego programu Energi Oświetlenie. Oprócz auta z napędem elektrycznym naładować można też hulajnogę czy rower elektryczny.

- Uruchomienie pilotażowej stacji ładowania pojazdów jest idealną okazją do sprawdzenia w praktyce rozwiązania stosowanego w innych krajach Europy, a dotychczas niewdrożonego w Polsce. Dużą wartością dodaną jest fakt, iż na pełen montaż stacji na słupie oświetleniowym, razem z planistyką i pozyskaniem pozwoleń potrzeba około 2-4 miesięcy, podczas gdy dla standardowej wolnostojącej stacji w niektórych przypadkach może to być nawet 12-14 miesięcy – mówi Jerzy Brudnik, prezes spółki Energa Oświetlenie.

Pierwsza ładowarka w pobliżu portowego biurowca pomoże ocenić komercyjny potencjał takiego rozwiązania w przypadku bliskości kompleksów biurowych. Oprócz tego w ramach pilotażowego programu spółki Energa Oświetlenie w Gdyni w ciągu najbliższych miesięcy mają powstać jeszcze dwie stacje ładowania oparte na ulicznych lampach – ich powodzenie i zainteresowanie wskażą kierunek rozwoju całej inicjatywy. Nowe ładowarki mają ułatwić dostęp do niezbędnej infrastruktury i zachęcić do szerszego korzystania z pojazdów elektrycznych.

- Gdynia to szczególny ośrodek na polskiej mapie elektromobilności, stąd wybór naszego miasta na pilotaż programu był nieprzypadkowy. Elektryczne pojazdy to rewolucja w podejściu do transportu, która dokonuje się na naszych oczach. Konsekwentnie stawiamy w mieście na zeroemisyjność w komunikacji publicznej, ale nie mniej ważne jest też zachęcenie mieszkańców i ułatwienie im korzystania z elektrycznych aut na własny użytek, między innymi właśnie przez współpracę z podmiotami, które tworzą sieć ładowarek – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

- Tam, gdzie to tylko możliwe staramy się zawsze dbać o jakość powietrza i ograniczanie emisji dwutlenku węgla. Podejmujemy jako miasto mnóstwo działań proekologicznych, w tym także tych promujących elektromobilność, przypomnieć można chociażby utworzenie w okolicach Dworca PKP Gdynia Główna specjalnych miejsc postojowych dedykowanych elektrycznemu carsharingowi czy umożliwienie autom elektrycznym korzystania z naszej sieci buspasów. Pierwsza ładowarka przygotowana na bazie słupa oświetleniowego to kolejny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu, czekamy na kolejne ładowarki – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.


Energa Oświetlenie dzięki tej technologii wykorzystuje nadwyżkę mocy, która powstała przy wymianie źródła światła z sodowego na LED-y – te cechuje około połowę niższy pobór energii, który można wykorzystać właśnie do zasilenia stacji ładowania.

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami pilotażowego programu, urządzenia będą działać w przedziale mocy od 3,7 do 22 kW. Będzie to zależne właśnie od poboru mocy na potrzeby oświetlenia. Ładowarki na słupach oświetleniowych mają być dostępne przez całą dobę, służąc do uzupełniania prądu w częściowo rozładowanych bateriach lub pozostawiania pojazdu na całą noc w celu pełnego naładowania.