Co nowego

Narodowe Czytanie z Biblioteką Gdynia

Narodowe Czytanie z Biblioteką Gdynia // mat.prasowe

Narodowe Czytanie z Biblioteką Gdynia // mat.prasowe

05.09.2019 r.

Tego jeszcze nie było! Henryk Sienkiewicz w Gdyni. Spotkanie z jednym z najważniejszych polskich pisarzy to tylko jedna z atrakcji przygotowanych przez Bibliotekę Gdynia w ramach Narodowego Czytania, które 7 września odbędzie się już po raz ósmy.
 
Tym razem para prezydencka zaproponowała do czytania polskie nowele. Do wspólnego, głośnego czytania wytypowano utwory m.in. Henryka Sienkiewicza, Marii Konopnickiej czy Bruno Schulza. Wydarzenia w ramach inicjatywy odbędą się także w Gdyni.

Jakie atrakcje czekają na miłośników polskiej literatury?

Biblioteka Gdynia zaprasza mieszkańców do muszli koncertowej i na plac Grunwaldzki, gdzie oprócz wyjątkowego autorskiego spotkania z Henrykiem Sienkiewiczem planowane jest wspólne czytanie fragmentów nowel, czytanie performatywne z udziałem aktorów oraz warsztaty, gry i zabawy.

- W najbliższą sobotę, 7 września od godz. 11.00 będziemy czekać pod muszlą koncertową na placu Grunwaldzkim na wszystkich miłośników czytania. W tym roku oddamy się lekturze ośmiu polskich nowel. Każdy kto będzie miał ochotę wystąpić w muszli koncertowej, będzie mógł zaprezentować wybrany przez siebie fragment noweli. Posłuchać będzie można także pracowników biblioteki, artystów, polityków i samorządowców. Natomiast o godz. 12.00 zapraszamy na czytanie performatywne w wykonaniu trójmiejskich aktorów, którzy zaprezentują nowele Sienkiewicza i Bruno Schulza, a o godz. 13.00 rozpocznie się bardzo nietypowe spotkanie autorskie z Henrykiem Sienkiewiczem – mówi Natalia Gromow, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.Dodatkowo w trzech filiach Biblioteki Gdynia w dzień poprzedzający ogólnopolską akcję zorganizowane zostaną głośne czytania tekstów zaproponowanych przez parę prezydencką.

W Bibliotece Obłuże (ul. Boisko 6) oraz w Bibliotece Chylonia (ul. Opata Hackiego 33) odczytane zostaną fragmenty „Katarynki” Bolesława Prusa w aranżacji nawiązującej do epoki. Z kolei Biblioteka Oksywie (ul. Podchorążych 10a) przygotuje wydarzenie adresowane do najmłodszych – dzieci podczas czytania opowiadania „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza będą miały zamknięte oczy, aby lepiej wyobrazić sobie przedstawiane sceny, następnie tworzyć będą witraże nawiązujące do tekstu.

Nowele wybrane do tegorocznego czytania:

 • Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
 • Dym – Maria Konopnicka
 • Katarynka – Bolesław Prus
 • Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
 • Orka – Władysław Stanisław Reymont
 • Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
 • Sachem – Henryk Sienkiewicz
 • Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Program Narodowego Czytania z Biblioteką Gdynia:
 • 11.00 – wspólne czytanie fragmentów nowel,
 • 12.00 – czytanie performatywne kompilacji dwóch nowel: Bruno Schulza pt. „Mój ojciec występuje do strażaków” oraz Henryka Sienkiewicza „Sachem” (w wykonaniu trójmiejskich aktorów),
 • 13.00 – Spotkanie autorskie z Henrykiem Sienkiewiczem (w rolę Henryka Sienkiewicza wcieli się Jakub Grzybek).
Dodatkowe atrakcje podczas wydarzenia:

Warsztaty malowania toreb z cytatami, fotobudka literacka, warsztaty robienia przypinek, bookcrossing i wiele innych.
Zakończenie wydarzenia o godzinie 15.00.

Więcej informacji na facebookowym profilu Biblioteki Gdynia.