Co nowego

Natalia Kozioł i Rafał Siemaszko. Sportowcy roku 2017

 Natalia Kozioł i Rafał Siemaszko. Sportowcy roku 2017, fot. Dawid Linkowski

Natalia Kozioł i Rafał Siemaszko. Sportowcy roku 2017, fot. Dawid Linkowski

Gimnastyczka Natalia Kozioł oraz piłkarz Rafał Siemaszko najlepszymi sportowcami Gdyni w 2017 roku. Drużyną roku wybrano Arkę Gdynia, wśród trenerów triumfowała Anna Mrozińska ze Stowarzyszenia Gimnastyki Artystycznej Gdynia. Za najlepszą imprezę uznano Mistrzostwa Europy UEFA EURO U21 Polska 2017, natomiast w debiutującej kategorii „Sportowa Inicjatywa Roku” uhonorowany został gdyński parkrun. Statuetki, których w sumie wręczono 24, powędrowały również do ośmiu nadziei gdyńskiego sportu oraz liderów sportu szkolnego. Gala Gdyńskiego Sportu 2017 odbyła się w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej.

To pomału tradycja gdyńskiej gali, że w najważniejszej kategorii nagradzana jest para: zawodniczka i zawodnik. Dwa lata temu z tytułu „Sportowca Roku” cieszyli się Monika Kobylińska i Dawid Banaszek, przed rokiem Hanna Dzik oraz Mateusz Arndt, tym razem Natalia Kozioł i Rafał Siemaszko.
Królowa i król
17-letnia gimnastyczka poszła w ślady Anny Czarnieckiej, która najlepszym sportowcem Gdyni została w 2014 roku. Zawodniczka SGA Gdynia oraz uczennica gdyńskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w minionym roku wzbogaciła kolekcję o 21 medali złotych i dwa srebrne. Na mistrzostwach Polski sięgnęła po pięć „krążków” z najcenniejszego kruszcu. Zwyciężyła również w punktacji generalnej Pucharu Polski.
Siemaszko to najskuteczniejszy zawodnik Arki Gdynia. Bez jego goli żółto-niebiescy nie sięgnęliby po Puchar Polski oraz Superpuchar. Na co go stać, popularny „Siema” udowodnił też w meczach ekstraklasy i eliminacji do Ligi Europy.Żółto-niebieska historia
Wymienione sukcesy podopiecznych trenera Leszka Ojrzyńskiego sprawiły, że wybór gdyńskiej drużyny roku nie należał do najtrudniejszych. Arkowcy zostali wyróżnieni po raz drugi z rzędu. Poprzednio doceniono awans do ekstraklasy oraz dotarcie do półfinału Pucharu Polski. Rok później gdynianie znowu są w najlepszej czwórce krajowego pucharu, świetnie radzą sobie w lidze i od kilku miesięcy mogą chwalić się mianem najbardziej utytułowanego klubu piłkarskiego na Pomorzu.

Skazana na gimnastykę
Trenerem 2017 roku została Anna Mrozińska, która odpowiada za sukcesy m.in. Natalii Kozioł. Z gimnastyką najpierw związana była jako zawodniczka. Mrozińska reprezentowała Polskę podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Za dwa lata może pojechać na igrzyska w roli trenerki.


 
Piłkarskie święto
Imprezą roku wybrano Mistrzostwa Europy UEFA EURO U21 Polska 2017, których Gdynia była współgospodarzem w czerwcu. Na Stadionie Miejskim rywalizowały zespoły grupy B. Piłkarze z Hiszpanii, Portugalii oraz Macedonii zaprezentowali futbol na bardzo wysokim poziomie, co z trybun podziwiało 30 tysięcy kibiców.

Debiutantka wśród kategorii
Nowością podczas Gali Gdyńskiego Sportu 2017 było nagrodzenie „Sportowej Inicjatywy Roku”. - W tej kategorii chcemy wyróżniać oddolne przedsięwzięcia, dzięki którym sportowa Gdynia jest jeszcze bardziej aktywna i rozruszana – wyjaśnia Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.
Nagroda trafiła do organizatorów parkrun Gdynia. To cotygodniowe wydarzenie tworzone przez biegaczy dla biegaczy. Od 2011 roku, w każdy sobotni poranek, na Bulwarze Nadmorskim gromadzą się dziesiątki miłośników aktywności fizycznie. Podobnie dzieje się w ponad tysiącu miast na pięciu kontynentach. Biegnie się na pięć kilometrów z pomiarem czasu, a udział jest bezpłatny. Gdynia, jako krajowy debiutant, zaczynała od pięciu uczestników – obecnie kilkaset osób na starcie nikogo nie dziwi.
 
Spokojna przyszłość
Ważnym punktem uroczystej gali było wyróżnienie szkół i talentów. Statuetki w kategorii „Nadzieja Gdyńskiego Sportu” otrzymali: Adrianna Budnik (gimnastyka artystyczna, UKS Jantar Gdynia), Liwia Jarocka (szachy, KSZ Hetman Katowice), Marcel Kamrowski (tenis ziemny, WKS Flota Gdynia), Igor Kuczys (żeglarstwo, MKŻ Arka Gdynia), Szymon Leszega (pływanie, KS Delfin Gdynia), Anna Makurat (koszykówka, Basket 90 Gdynia), Szymon Nowicki (piłka nożna, Chrobry Głogów), Karolina Wejman (skok o tyczce, Klub Lekkoatletyczny Gdynia).
 
W kategorii „Lider Sportu Szkolnego”, w której nagradzane są najlepsze szkoły we współzawodnictwie sportowym, wyróżnienia otrzymały:  SP nr 6, SP nr 28, SP nr 48 wśród szkół podstawowych, gimnazja numer: 11, 17, 20 oraz 24, a także I Akademickie Liceum Ogólnokształcące, III LO i VI LO.
 
Nie tylko statuetki
Oprócz „złotych żagli”, a więc statuetek zaprojektowanych w 2012 roku specjalnie na Galę Gdyńskiego Sportu, najlepsi w swoich kategoriach otrzymali nagrody finansowe: „Sportowcy Roku” po 10 tys. złotych, trener 5 tys. zł, drużyna 25 tys. zł, a każda z nadziei po 2 tys. zł. Pieniądze przyznane zostały w ramach Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni za wybitne osiągnięcia sportowe (w sporcie amatorskim i zawodowym) oraz działania na rzecz kultury fizycznej i promocji miasta Gdyni poprzez sport.
 
Podczas 19. edycji Gali Gdyńskiego Sportu wyróżniono również partnerów gdyńskiego sportu. O wrażenia artystyczne zatroszczyli się artyści Teatru Muzycznego, który w tym roku świętuje 60-lecie działalności. Z tej okazji przedstawiono fragmenty Rewii Jubileuszowej.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 16.01.2018 06:01
  • ikona

    Autor: Agnieszka Janowicz (a.janowicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.02.2018 12:27
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze