Co nowego

Naucz się palić w piecu. Nie szkodź innym i zaoszczędź

Naucz się palić w piecu. Nie szkodź innym i zaoszczędź // fot. Michał Puszczewicz

Naucz się palić w piecu. Nie szkodź innym i zaoszczędź // fot. Michał Puszczewicz

02.01.2020 r.

Jak zaoszczędzić w sezonie grzewczym, a przy okazji zadbać o środowisko? Jedną z metod jest odgórna metoda palenia w piecu. Gdyńscy Strażnicy Miejscy z EkoPatrolu zapraszają na kolejne spotkania z cyklu K.O.Z.A.

Funkcjonariusze z gdyńskiego EkoPatrolu Straży Miejskiej wielokrotnie prezentowali już prawidłową, odgórną metodę palenia w piecach. Do tej pory pokazy odbyły się w kilku dzielnicach Gdyni, na ogólnodostępnych skwerach i placach. W styczniu i w lutym będzie jeszcze kilka okazji, aby się tego nauczyć.

W ramach pokazów pracownicy EkoPatrolu Straży Miejskiej w Gdyni przeprowadzą plenerowe pokazy edukacyjne na dwóch piecach typu koza z tzw. odgórnej metody rozpalania w piecach na paliwo stałe.

Metoda polega na usypaniu paliwa, a następnie podpałki i roznieceniu ognia na górze, dzięki czemu piecyk nie emituje dymu. Zwyczajowo stosowana jest metoda odwrotna, przez co widoczne jest kopcenie z komina. Metoda palenia od góry naśladuje technikę spalania stosowaną w nowoczesnych kotłach podajnikowych. Ogień schodząc w dół skutecznie wypala większość lotnych składników paliwa, powodując ograniczenie wydzielania spalin. Zmiana metody rozpalania polega wyłącznie na zmianie nawyków i nie wymaga żadnych nakładów finansowych. Dzięki jej stosowaniu można ograniczyć koszty ogrzewania do 30%. Warto zaznaczyć, że można stosować to rozwiązanie w kominkach.

Pokaz dla mieszkańców jest całkowicie bezpłatny i trwa około godziny.

Pokazy odbędą się w terminach:

  • 19.01.2020 - Grabówek,
  • 26.01.2020 - Obłuże,
  • 2.02.2020-Wielki Kack,
  • 9.02.2020-Witomino,
  • 16.02.2020- Mały Kack.
Projekt jest realizowany we współpracy z Samodzielnym Referatem ds. Energetyki.
Szczegółowe informacje dotyczące miejsca pokazu można uzyskać u rad dzielnic.