Co nowego

Nie żyje Piotr Soyka

Piotr Soyka // fot. materiały prasowe

Piotr Soyka // fot. materiały prasowe

04.08.2020 r.

Kierował największym polskim holdingiem stoczniowym i swoją zawodową karierę poświęcił branży morskiej. Wielokrotnie gościł w Gdyni podczas corocznego spotkania w ramach Forum Gospodarki Morskiej. 2 sierpnia zmarł Piotr Soyka – twórca i prezes Grupy Kapitałowej Remontowa Holding, a także prezes Związku Pracodawców Forum Okrętowe.

Przemysł stoczniowy był pasją, której poświęcił życie. Nie mogło wydarzyć się inaczej, bo miłość do branży morskiej miał we krwi. Jego ojciec był naczelnym inżynierem Stoczni Gdańskiej. On sam z pracą w stoczni – zarówno w Gdańsku, jak i w Świnoujściu – związał się zaraz po studiach. Później piął się po szczeblach kariery. Był dyrektorem, a potem prezesem gdańskiej Stoczni Remontowej, którą kierował 20 lat. W 2013 roku został prezesem Grupy Kapitałowej Remontowa Holding. Pod jego wodzą przedsiębiorstwo radziło sobie bardzo dobrze, a obecnie znajduje się w europejskiej czołówce firm morskich i jest największym polskim holdingiem stoczniowym. Piotr Soyka zarządzał firmą aż do teraz.

Piotr Soyka był też prezesem Związku Pracodawców Forum Okrętowego – wieloletniego partnera organizowanego w Gdyni Forum Gospodarki Morskiej. To spotkanie specjalistów branży morskiej podczas którego podsumowywane są najważniejsze aktualne kwestie światowej i polskiej gospodarki morskiej i jej możliwe kierunki rozwoju. Soyka wielokrotnie brał czynny udział w forum. Był gościem panelu poświęconemu przemysłowi morskiemu oraz fundatorem nagrody Innowacyjna Gospodarka Morska, którą wręczał osobiście podczas wydarzenia.

Piotr Soyka urodził się w 1943 roku w Świętochłowicach na Śląsku. Od 1950 roku mieszkał w Gdańsku. Studiował na Politechnice Gdańskiej. Dokonał restrukturyzacji i reorientacji rynkowej gdańskiej Stoczni Remontowej. Udzielał się również na forum międzynarodowym: należał do Europejskiego Stowarzyszenia Stoczni Remontowych i Produkcyjnych AWES oraz prezesem Polskiego Komitetu Lloyd’s Register of Shipping. Był również laureatem wielu plebiscytów i nagród. Został m.in. Top Menedżerem 2003 i Człowiekiem Roku 2001 „Dziennika Bałtyckiego”. Za zasługi dla rozwoju przemysłu stoczniowego otrzymał w 2002 roku państwowe odznaczenie – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.