Co nowego

Niezwykła wystawa o Kaszubach w murach WSAiB! Musisz ją zobaczyć!

Otwarcie wystawy „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!”. Na zdjęciu dr Tomasz Białas, rektor WSAiB w Gdyni. Fot. Magdalena Czernek

Otwarcie wystawy „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!”. Na zdjęciu dr Tomasz Białas, rektor WSAiB w Gdyni. Fot. Magdalena Czernek

Tradycja, historia, ale i współczesność Kaszub – tego dotyczy wystawa „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!”. Można ją już oglądać. Uroczysty wernisaż odbył się w poniedziałek, 27 marca w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. Ekspozycja dokumentuje też dorobek Kaszubów, ich rolę i wkład w rozwój historii nie tylko Pomorza, ale i Polski. To niezwykle ważna lekcja historii dla każdego.
 

Kaszubski Zespół Parlamentarny, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, Kaszubskie Forum Kultury w Gdyni oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni zapraszają do odwiedzenia wystawy „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!”. Gdzie można ją zobaczyć? Wystawa jest prezentowana w murach WSAiB im. E. Kwiatkowskiego (ul. Kielecka 7) przy auli im. prof. Jerzego Młynarczyka (poziom 0). Ekspozycja dostępna jest od 27 marca do 6 kwietnia w godzinach 9:00 – 18:00

 Otwarcie wystawy „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!”. Fot. Magdalena Czernek

Wystawa „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!”. Fot. Magdalena Czernek

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w poniedziałek, 27 marca w auli WSAiB Gdynia. W programie uroczystości znalazła się rozmowa z twórcami i partnerami wydarzenia. W dyskusji udział wzięli: senator RP Kazimierz Kleina, przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, senator RP Sławomir Rybicki, członek Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka - Spychała, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie dr Tomasz Fopke oraz prezes Kaszubskiego Forum Kultury Andrzej Busler. Po zakończeniu dyskusji nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy. 

Ruch kaszubski na przestrzeni lat 

Wystawa „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!” nawiązuje do odrodzenia ruchu kaszubskiego i ukazuje różne przestrzenie Kaszub, zarówno historyczne, jak i teraźniejsze. Powstała z inicjatywy senatora RP Kazimierza Kleiny, przewodniczącego Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, a przygotowana została przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach oraz Kaszubskie Forum Kultury w Gdyni. Warto podkreślić, że wystawa swą premierę miała w marcu 2022 roku w Senacie RP w Warszawie. 

Wystawa „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!”. Fot. Magdalena Czernek

W programie uroczystości znalazła się rozmowa z twórcami i partnerami wydarzenia. W dyskusji udział wzięli: senator RP Kazimierz Kleina, przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, senator RP Sławomir Rybicki, członek Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka - Spychała, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie dr Tomasz Fopke oraz prezes Kaszubskiego Forum Kultury Andrzej Busler. Fot. Magdalena Czernek

Kaszuby bliskie Gdyni i jej mieszkańcom 

Jak potrzebne są takie inicjatywy i przybliżanie kultury kaszubskiej, tak bliskiej gdynianom? 

- Myślę, że szukanie korzeni zawsze jest bardzo potrzebne – powiedziała dla portalu gdynia.pl Katarzyna Gruszecka – Spychała, Wiceprezydent Gdyni Ds. Gospodarki. - Oczywiście po wojnie nastąpiła jakaś wymiana ludności i trudno dzisiaj mówić, żeby wszyscy gdynianie mieli te kaszubskie korzenie. Tym niemniej w historię miasta są one wpisane na trwałe, nie da się tego wymazać, i wydaje mi się, że poszukiwanie takich źródeł tożsamości miasta jest bardzo ważne. Do mnie zawsze przemiana teoria o szukaniu DNA miasta, dlatego myślę, że przyda się to zarówno mieszkańcom, jak i miastu, jako takiemu – dodała Katarzyna Gruszecka – Spychała

Warto poznać kulturę Kaszub 

Ile z tej wystawy mogą dowiedzieć się mieszkańcy Pomorza, którzy mieszkają na Kaszubach, ale niekoniecznie tę kulturę znają? 

- Z wystawy dużo mogą dowiedzieć się zarówno ci, którzy o Kaszubach wiedzą mało, ale i ci, którzy Kaszuby znają doskonale. To przekrojowa wystawa, przeszło 20 tablic, ukazująca Kaszuby, jeśli patrzymy od strony historii, ale i także teraźniejszości – mówi Andrzej Busler, Prezes Kaszubskiego Forum Kultury

Jakie wątki porusza wystawa? 

- Jest kilka ważnych  składowych tej wystawy. Niewątpliwie zaczynamy od historii, bo od tego trzeba zacząć, ale mamy też literaturę, muzykę, gospodarkę, turystykę; tych dziedzin jest dużo. Jak wspomniałem wcześniej, pokazujemy Kaszuby dawne, ale i współczesne – informuje Andrzej Busler. 

Otwarcie wystawy „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!”. Fot. Magdalena Czernek

Otwarcie wystawy „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!”. Fot. Magdalena Czernek

Dodaje, że  wystawa nieprzypadkowo znalazła się w siedzibie gdyńskiej uczelni. 

- Z jednej strony mury WSAiB to świetne miejsce na taką wystawę, bo studiuje tu dużo młodych ludzi z Gdyni i nie tylko, a z drugiej strony i tutaj mówię to jako gdynianin, reprezentujący Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie w Gdyni i Kaszubskie Forum Kultury, od lat współpracujemy z Wyższą Szkołą Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni i to jest bardzo dobra współpraca. Cieszę się dzisiaj, że kolejna inicjatywa właśnie trwa – podkreśla Andrzej Busler. 

Kaszubi nieodłącznym elementem historii Polski 

Równie ciepło o gdyńskiej uczelni wypowiada się senator Sławomir Rybicki, będący również członkiem Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego. 

- Kieruję słowa uznania dla Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, która jest jak każda akademia miejscem spotkań, różnorakich potkań, konferencji, również wystaw. Tym samym stwarza możliwość rozmowy, dialogu, również w sprawach kontrowersyjnych, ale taka jest rola uczelni – powiedział senator. 

Skąd pomysł na taką właśnie wystawę i gdzie się narodził? 

- Kaszubski zespół parlamentarny, który skupia posłów i senatorów i Sejmu, i Senatu, postanowił, aby kultura, historia, ten piękny okres współczesnej i tej rozległej historii Polski, której Kaszubi są nieodłącznym elementem, mogła być zaprezentowana szerszej publiczności, posłom i senatorom – powiedział portalowi gdynia.pl Sławomir Rybicki

Stąd właśnie pomysł na wystawę, przekrojową, dużą, która, jak powiedział senator Rybicki, w sposób kompetentny, profesjonalny opowiada o Kaszubach i to w taki sposób, by była zrozumiała również dla nie Kaszubów. 

- By zainteresowała wszystkich, którzy o historii Kaszub gdzieś tam słyszeli, ale dopiero po zapoznaniu się z historią Kaszubów i Kaszub mają wyobrażenie, jak wielki wkład Kaszubów jest nie tylko w historię Pomorza, ale i historię Polski – mówi senator. 

Otwarcie wystawy „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!”. Fot. Magdalena Czernek

Otwarcie wystawy „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!”. Na zdjęciu m.in. senator RP, Sławomir Rybicki. Fot. Magdalena Czernek

Dodaje, że z Kaszubami kojarzone są nie tylko takie cechy jak pracowitość czy organizacja pracy. Kaszubi wykazali się również znakomitą organizacją również wtedy, gdy byli częścią państwa niemieckiego, żyli pod zaborami. Zrobili wszystko, by przetrwały ich tradycje, obyczaje, język, kultura kaszubska, nawet w tych najtrudniejszych czasach. 

- Współcześnie Kaszubi mają też bardzo wiele do powiedzenia i są bardzo wpływowym środowiskiem na Pomorzu – podkreśla Sławomir Rybicki. - Ale muszę też powiedzieć, że w polskim parlamencie od wielu kadencji głos Kaszubów jest mocny. Myślę, że efektem zabiegów społeczności kaszubskiej i ich parlamentarnej reprezentacji jest język regionalny kaszubski, uznany ustawowo jako język, który wymaga wsparcia państwa polskiego. Tym bardziej więc żal byłoby tej wystawy nie pokazać społeczności gdyńskiej, pomorskiej. Uważamy, że ona jest tak dobrze przygotowana i tak przekrojowo pokazuje historię Kaszubów i Kaszub od zarania, że nawet ci, którzy uważają na co dzień, ze z kaszubszczyzną są na „ty”, znajdą tu wątki i historie, o których jeszcze nie słyszeli, nie czytali. Zapraszam więc wszystkich mieszkańców Gdyni i Pomorza do Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, by zapoznać się z tą znakomitą wystawą – podsumowuje pomorski senator.

Organizatorami i partnerami wystawy są: 

  • Kaszubski Zespół Parlamentarny, 
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, 
  • Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni, 
  • Kaszubskie Forum Kultury w Gdyni, 
  • miasto Gdynia, 
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, 
  • Muzeum Kaszubskie w Kartuzach.
     
     
     
     
     
     
     
     

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.03.2023 16:09
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.03.2023 15:47
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze