Co nowego

Nominowani do NLG 2020 – Marcin Mokry – kategoria poezja

Marcin Mokry jest nominowany do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii poezja // fot. materiały prasowe

Marcin Mokry jest nominowany do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii poezja // fot. materiały prasowe

13.08.2020 r.

Do kogo w tym roku powędruje Gdyńska Kostka Literacka? Wszystko stanie się jasne 28 sierpnia. Wtedy odbędzie się finał 15. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Wyróżnienia są przyznawane w czterech kategoriach: esej, poezja, proza i przekład na język polski. Prezentujemy sylwetkę kolejnego z tegorocznych nominowanych. Tym razem Marcin Mokry, który walczy o nagrodę w kategorii poezja.

Marcin Mokry to czwarty, obok Tomasza Bąka, Konrada Góry i Moniki Lubińskiej, nominowany w kategorii poezja. Kapituła Nagrody Literackiej GDYNIA doceniła go za książkę poetycką pt. „Świergot”. Jury podkreśliło, że: „poezja rozkwita w niej w momentach skrajnej redukcji i zanikania języka na rzecz nieludzkiego, wszystko zalewającego szumu (jak z Levinasa, ale też Celana)”. Autor łączy tam wiersze, pourywane frazy, poemat oraz cytaty etykiet, map czy broszur.

O autorze

Marcin Mokry // fot. materiały prasowe

Marcin Mokry – poeta, ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Śląskim. Autor eksperymentalnego tomu „czytanie. Pisma”, który nagrodzono w XXII Ogólnopolskim Konkursie im. Jacka Bierezina w Łodzi oraz w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Złoty Środek Poezji w Kutnie. Od 2015 roku kurator sceny literackiej na Slot Art Festivalu. W 2019 roku wydał drugą książkę poetycką „Świergot”, której fragment znalazł się w monografii „Tradycje eksperymentu / eksperyment jako doświadczenie” pod redakcją Krzysztofa Hoffmanna, Jakuba Kornhausera i Barbary Sienkiewicz. Fragment poematu nagrodzono też w V Turnieju Jednego Wiersza im. Tomka Pułki. Od 2019 roku realizuje, wraz z Karoliną Wiśniewską, projekt kulturalny „Dings”. Publikował w czasopismach: „Odra”, „Rita Baum”, „Arterie”, „Topos”, „Wizje” oraz „Kontent”.O książce

Okładka książki pt. "Świergot" // fot. materiały prasowe

Wertując kolejne strony „Świergotu”, trafiamy w coraz mniej swojskie miejsca do przeżywania rodzicielstwa: do oblężonego Sarajewa, na łąki Potočari, ulice łódzkiego getta. Chociaż jest to książka na swój sposób antywojenna, autor nie podejmuje się opisu tych historycznych wydarzeń, a jedynie je przywołuje, aby doświadczyć w języku ich jednostkowości. Jednocześnie Marcin Mokry uprawia poezję radykalnie starą, wykorzystuje środki awangardowe, takie jak „wiersz intermedialny” Czyżewskiego czy sięga do poezji konkretnej.

Spotkanie z autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii poezja odbędzie się 27 sierpnia w Gdyńskim Centrum Filmowym.

W piątek, 14 sierpnia, zaprezentujemy sylwetkę ostatniego autora nominowanego w kategorii poezja.