Co nowego

Nominowani do NLG 2020 – Monika Lubińska – kategoria poezja

Monika Lubińska jest nominowana do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii poezja // fot. materiały prasowe

Monika Lubińska jest nominowana do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii poezja // fot. materiały prasowe

12.08.2020 r.

Nagroda Literacka GDYNIA to wyróżnienie dla najlepszych polskich książek minionego roku oraz uhonorowanie dla ich autorów. Co roku jest przyznawana w czterech kategoriach: esej, poezja, proza i przekład na język polski. O tym, kto w tym roku otrzyma statuetki, dowiemy się 28 sierpnia. Od tygodnia prezentujemy sylwetki autorów zakwalifikowanych do finału. Dzisiaj Monika Lubińska – kolejna nominowana w kategorii poezja.

Był już Tomasz Bąk i Konrad Góra. Teraz przyszła pora, aby powiedzieć więcej o kolejnej osobie, która znalazła się na liście finalistów w kategorii poezja. To Monika Lubińska – autorka zbioru wierszy „Nareszcie możemy się zjadać”. Kapituła nagrody doceniła go za niebanalną wrażliwość ekologiczną. Na kartach tomu autorka opisuje, jak będzie wyglądał świat jeszcze późniejszego kapitalizmu. Lepi jego obraz fraza po frazie i wers po wersie.

O autorce

Monika Lubińska // fot. materiały prasowe

Monika Lubińska – poetka, absolwentka sztuki pisania, studentka filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim. Wydała zbiór wierszy „Nareszcie możemy się zjadać”. Jest też współautorką książki artystycznej „Wielki kosmiczny rozpierdol”, powstałej w ramach projektu studentów Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wiersze, recenzje i artykuły naukowe publikowała drukiem i w internecie. Mieszka w Katowicach.O książce

Okładka zbioru wierszy "Nareszcie możemy się zjadać" // fot. materiały prasowe

„Nareszcie możemy się zjadać” to książka poetycka. Jest debiutem Moniki Lubińskiej. Książka ukazała się w serii „Szumy, zlepy, ciągi” Domu Literatury w Łodzi i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział we Łodzi.

Spotkanie z autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii poezja odbędzie się 27 sierpnia w Gdyńskim Centrum Filmowym.

W czwartek, 13 sierpnia, zaprezentujemy kolejnego finalistę w kategorii poezja.