Co nowego

Nominowani do NLG 2021 – Andrzej Muszyński – proza

Na zdj. Andrzej Muszyński // fot. Andrzej Banaś, mat. prasowe

Na zdj. Andrzej Muszyński // fot. Andrzej Banaś, mat. prasowe

Co mają wspólnego Joanna z Władkiem? Ano nic. Tylko, że ta wspólnota pustki to ułuda, bo z tej pustki żądnej wspólnoty się nie ulepi. Wręcz przeciwnie. Przy okazji tej historii Andrzej Muszyński wraca na Jurę, czemu trudno się dziwić. Żyzny to grunt dla jego języka i opowieści. Lichy dla roślin i ludzi.


Tegoroczną listę nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza zamyka Andrzej Muszyński. Pisarz nie idzie na kompromisy. W swojej najnowszej powieści pt. „Bez. Ballada o Joannie i Władku z jurajskiej doliny” podejmuje tematy ważne i niewygodne, dotąd omijane w polskiej literaturze.

O autorze

NA zdj. Andrzej Muszyński, fot. Andrzej Banaś, mat. prasowe


Andrzej Muszyński urodził się w 1984 roku. Mieszka w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Jest autorem entuzjastycznie przyjętej przez krytyków i czytelników bestsellerowej powieści „Podkrzywdzie”, nominowanej do Paszportów „Polityki”. To także twórca m.in. powieści „Fajrant” i „Bez. Ballada o Joannie i Władku z jurajskiej doliny”.

Pisarz był dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody im. Beaty Pawlak. To także pierwszy stypendysta Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskieg i laureat m.in. Nagrody im. Adama Włodka, przyznawanej przez Fundację Wisławy Szymborskiej.

O książce

Okładka książki Andrzeja Muszyńskiego „Bez. Ballada o Joannie i Władku z jurajskiej doliny”, mat. prasowe


Powieść pt. „Bez. Ballada o Joannie i Władku z jurajskiej doliny” opisuje rodzinny dramat w krajobrazie podkrakowskiej wsi.

Ona i on. Niespełnione marzenia, wciąż żywe tęsknoty i wspólna pamięć codziennie zasypująca ich furą niesegregowanych śmieci. Przejmująco autentyczna opowieść o bezpłodności, współczesności i pokoleniu dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków.

Muszyński własnym, wyjątkowym, szorstkim, poetyckim językiem opowiada o bezpłodności, aborcji, in vitro i depresji. Nie ucieka, nikogo nie udaje, mierzy się z rzeczywistością. I tego samego wymaga od swoich bohaterów.

– Zmiany w psychice bezpłodnych porównuje się do następstw stresu bojowego, choroby nowotworowej. A wie pani, jakie są następstwa tego następstwa?
– Już dość, proszę. Pani nas zniszczy.

(fragment książki A. Muszyńskiego „Bez. Ballada o Joannie i Władku z jurajskiej doliny”).

  • ikonaOpublikowano: 19.08.2021 13:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.08.2021 11:16
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Zobacz także

Najnowsze