Co nowego

Nowa Biblioteka Śródmieście

Nowa Biblioteka Śródmieście // wizualizacja

Nowa Biblioteka Śródmieście // wizualizacja

11.07.2018 r.

W nowym miejscu i w nowoczesnej przestrzeni. Biblioteka Śródmieście przeprowadza się z ul. Żeromskiego na ul. Władysława IV, w okolice skrzyżowania ze Starowiejską. Właśnie ruszył przetarg na wykonanie prac remontowych lokalu, do którego się przeniesie. Wraz ze zmianą lokalizacji metamorfozę przejdzie także profil placówki.

- Nowa Biblioteka Śródmieście będzie miejscem przeznaczonym dla ambitnych tzw. „młodych dorosłych”, milenialsów, osób w wieku 25-40 lat, które albo szukają celu zawodowego lub osiągnęły już stabilizację i chcą nadać swojemu życiu głębszy sens oraz wciąż się rozwijać – mówi Maja Wagner, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Na ponad 345 metrach kwadratowych powierzchni znajdą się pomieszczenia z wydzielonymi strefami, jak Miejsce spotkań, Strefa ciszy do pracy czy Baza, czyli specjalny kącik dla dzieci. Młodzi czytelnicy będą mogli spędzić tam czas, podczas gdy rodzice będą korzystali z oferty biblioteki. Znajdzie się w niej też Memory Lab, czyli stanowisko do digitalizacji prywatnych zbiorów. Czytelnicy będą mogli zapisać w wersji cyfrowej na przykład stare zdjęcia czy nagrania z kaset VHS.

- Biblioteka będzie także wyposażona w książkomat z funkcją wrzutni, co pozwoli korzystać z niej nawet poza godzinami otwarcia – podkreśla Maja Wagner.

Zbiory odmienionej Biblioteki Śródmieście w dużej mierze oparte będą o literaturę faktu, w tym reportaże, biografie, wywiady czy publicystykę, choć oczywiście nie zabraknie beletrystki. Ponadto do dyspozycji czytelników będą ebooki, audiobooki, filmy i gry. Biblioteka zadba też o melomanów. W zbiorach placówki pojawią się bowiem płyty winylowe.

Natomiast w ofercie kulturalnej placówki znajdą się spotkania z pisarzami, ale także podróżnikami, biznesmenami, politykami czy działaczami społecznymi oraz liczne warsztaty, kierowane zarówno do specjalistów, jak i amatorów.