Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów
Co nowego

Nowa dyrektor gdyńskiego Biura Planowania Przestrzennego

Iwona Markešić - nowa dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni // fot. Kamil Złoch

Iwona Markešić - nowa dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni // fot. Kamil Złoch

17.09.2019 r.

Od 16 września Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni ma nowego dyrektora. Stanowisko objęła architekt i urbanistka Iwona Markešić. W tej roli zastąpiła wcześniejszego dyrektora Marka Karzyńskiego.

Iwona Markešić sprawuje nową funkcję od poniedziałku, 16 września. Dziś spotkała się z prezydentem Wojciechem Szczurkiem, który przywitał ją w zespole i złożył gratulacje. Podziękował też Paulinie Szewczyk, która pełniła obowiązki dyrektora biura przez ostatnie miesiące.

Nowa dyrektor Biura Planowania Przestrzennego przyznaje, że praca dla Gdyni  to dla niej ważne zobowiązanie.

Bardzo dziękuję panu prezydentowi i władzom Gdyni za zaufanie, którym mnie obdarzyli. Gdynia jest mi bardzo bliska i cieszę się, że będę miała wpływ na jej rozwój przestrzenny. To wyjątkowe miasto, w którym nowoczesność przeplata się z historią. Moim celem będzie dążenie do kształtowania przestrzeni Gdyni, jako miasta kompaktowego, atrakcyjnego, wygodnego do życia i przyjaznego mieszkańcom. To, co czyni to miejsce wyjątkowym, to przede wszystkim dobrze zadbana i dobrze zaplanowana spójna przestrzeń publiczna, ciekawa architektura nowych inwestycji, wielofunkcyjność przestrzeni oraz zintegrowany system powiązań transportem publicznym. Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni, którym mam przyjemność kierować, to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, gotowych do podejmowania nowych wyzwań planistycznych – mówi Iwona Markešić.

Iwona Markešić to architekt i urbanista, absolwentka VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Studiów Podyplomowych w zakresie urbanistyki i gospodarki przestrzennej.

Praktyczne doświadczenie zdobywała już podczas studiów w biurach urbanistycznych oraz w Instytucie Planowania Przestrzennego i Ekologii na Uniwersytecie w Stuttgarcie. Początki kariery zawodowej związała z Gdynią, gdzie pracowała w Wydziale Urbanistyki Urzędu Miasta. Następnie przez kilka lat zajmowała się planowaniem przestrzennym w skali województwa. Pracowała jako główny specjalista w Departamencie Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, gdzie m.in. opracowywała plan zagospodarowania przestrzennego województwa i obszaru metropolitalnego. W 2008 roku uzyskała uprawnienia urbanistyczne oraz została członkiem Północnej Okręgowej Izby Urbanistów.

Od 2008 do 2018 roku pracowała na stanowisku kierownika I Zespołu Urbanistycznego w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni, do którego teraz powraca. Do jej głównych zadań należał nadzór i prowadzenie prac projektowych przy sporządzaniu planów miejscowych oraz koordynacja działań z zakresu gospodarki przestrzennej.
Przez ostatni rok zdobywała doświadczenie zawodowe jako dyrektor projektu w firmie deweloperskiej realizującej inwestycje mieszkaniowo-usługowe. Zarządzała tam realizowanymi przez firmę projektami inwestycyjnymi.

Iwona Markešić to gdynianka nie tylko z urodzenia, ale i z wyboru. Gdynia to jej mała ojczyzna. Interesuje się wszystkimi aspektami związanymi z rozwojem miasta. Szczęśliwa żona i mama trzech córek. Wolne chwile lubi spędzać aktywnie z rodziną.
 
fot. Paweł Kukla