Co nowego

Nowa przestrzeń dla biznesu

Biurowiec Alpha (na zdjęciu), czyli pierwszy z obiektów Airport City Gdańsk już oddany do użytku, fot. Magdalena Czernek

Biurowiec Alpha (na zdjęciu), czyli pierwszy z obiektów Airport City Gdańsk już oddany do użytku, fot. Magdalena Czernek

Zaczęło się jeszcze przed pandemią, ale wszystko poszło zgodnie z planem – pierwszy z biurowców przy pomorskim lotnisku jest już gotowy i korzystają z niego pierwsi najemcy. Za nami oficjalna inauguracja budynku Alpha, który rozpoczął realizowany przez Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy projekt Airport City Gdańsk.


Trójmiejska oferta powierzchni dla nowoczesnego biznesu oficjalnie powiększyła się o kolejne tysiące metrów kwadratowych w najwyższym standardzie. Wiedzą o tym już pierwsi najemcy, którzy zaczną pracę w nowoczesnym biurowcu Alpha – przysłowiowy rzut beretem od terminalu pasażerskiego i płyty pomorskiego lotniska.

Dzielnica biznesowa obok lotniska


To zupełnie nowe podejście do inwestycji w przestrzeń biurowo-usługową, która przyciąga do regionu nowych inwestorów i generuje miejsca pracy dla wykwalifikowanych specjalistów. Plany sięgają znacznie szerzej, a nowy budynek to dopiero pierwszy z cyklu łącznie siedmiu planowanych obiektów pod szyldem Airport City Gdańsk. To jednocześnie pierwsza tego typu inwestycja w Polsce, która powstaje tuż obok lotniska.

Pomimo pandemicznego kryzysu Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy skutecznie zrealizował zaplanowaną już wcześniej inwestycję, a w czwartek, 12 maja oficjalnie biurowiec Alpha został oficjalnie oddany do użytku. Na symboliczną uroczystość zaproszono udziałowców lotniskowej spółki, w tym także prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka.

Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek podczas oficjalnego oddania do użytku biurowca Alpha - miasto Gdynia jest jednym z udziałowców spółki Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, fot. Magdalena Czernek
Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek podczas oficjalnego oddania do użytku biurowca Alpha - miasto Gdynia jest jednym z udziałowców spółki Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, fot. Magdalena Czernek

- Warto podkreślać, że lotnisko to nie tylko wpływ na jakość życia. Chętnie podróżujemy po Polsce, Europie i świecie, ale to także czynnik rozwoju gospodarczego i przestrzeń do tego, aby powstawały miejsca pracy, czyli między innymi nowoczesne biurowce. Naturalnym procesem jest budowanie bardzo blisko lotniska, ale także warto podkreślić, że dzięki lotnisku takie inwestycje powstają też w Gdańsku, Sopocie i oczywiście w Gdyni – zaznaczył Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Nie tylko loty, czyli zabezpieczenie spółki


Projekt Airport City Gdańsk to także nowe źródło dochodów dla spółki zarządzającej największym portem lotniczym na Pomorzu – a o tym, jak istotne jest czerpanie zysków z różnego rodzaju działalności branża lotnicza najlepiej przekonała się dwa lata temu, gdy uziemione przez pandemiczne obostrzenia samoloty generowały spore koszta i wywołały kryzys finansowy.

W takiej sytuacji zarządzanie przestrzeniami biurowymi w wysokim standardzie, tuż obok lotniska jest w stanie ustabilizować sytuację. W tej chwili umowy najmu podpisały już pierwsze firmy, a prowadzone są dalsze negocjacje z potencjalnymi najemcami.

Jedno z wnętrz biurowca Alpha, fot. Magdalena Czernek
Jedno z wnętrz biurowca Alpha, fot. Magdalena Czernek

- Pandemia pokazała nam, że nawet lotniska mogą zostać zamknięte, możemy nie latać przez kilka miesięcy, co wydawało się niemożliwe i kluczowa z takiego punktu widzenia jest dywersyfikacja źródeł przychodów, żebyśmy mieli chociaż jakąś dodatkową „nogę”, z której będziemy żyć. Idea tego projektu jest taka, żebyśmy za 15-20 lat jedną trzecią swoich przychodów czerpali właśnie z projektu Airport City, a dwie trzecie – z projektu lotniskowego. Pierwszy budynek biurowcy jest skomercjalizowany w czterdziestu procentach, rozmawiamy o kolejnych sześćdziesięciu, ale już dzisiaj przygotowujemy też kolejne postępowanie przetargowe, żeby za chwilę budować budynek numer dwa – zapowiadał Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.


Przestrzeń najwyższej jakości


Pozwolenie na użytkowanie biurowca Alpha udało się uzyskać jeszcze w lutym tego roku, a wraz z nim – prestiżowy certyfikat LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) GOLD. To certyfikacja, która potwierdza najwyższy standard budynku w zakresie użytych technologii wodno- i energooszczędnych czy optymalizacji procesów budowlanych mających na celu stworzenie obiektu przyjaznego środowisku.

Wpływ na otoczenie to jeden z ważnych czynników, na który zwracają uwagę najemcy na rynku nieruchomościowym, ale oprócz tego budynki z certyfikatem LEED pozwalają na obniżenie kosztów operacyjnych, obniżają emisję dwutlenku węgla i tworzą zdrowsze miejsca pracy. Oprócz zainwestowania w energooszczędne oświetlenie i urządzenia, skorzystano z infrastruktury do retencji wód opadowych, wykonano też zielony dach i infrastrukturę rowerową.

- Budynek ma około ośmiu tysięcy metrów kwadratowych powierzchni najmu. Jesteśmy z tego bardzo dumni, został wykonany według najlepszych standardów – podkreślił Tadeusz Blecha, prezes firmy Hochtief SA, wykonawcy inwestycji.

Najemcy przestrzeni w nowoczesnym biurowcu Alpha będą korzystać z sześciu pięter i dwóch kondygnacji podziemnych, w tym parkingu na około 200 samochodów.

Przypomnijmy, że koncepcję Airport City Gdańsk zaprezentowano w sierpniu 2019 roku. Głównym założeniem inwestycji jest stworzenie alternatywy dla obiektów biznesowych położonych w centrach miast Trójmiasta.

To propozycja dla firm, które chcą skorzystać z bliskości lotniska i świetnego skomunikowania z całym regionem, między innymi dzięki połączeniu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej czy autobusów podróżujących do różnych miejsc trójmiejskiej aglomeracji. Kolejne budynku biurowego kompleksu obok lotniska mają nosić kolejno nazwy: Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot oraz Golf.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 12.05.2022 16:15
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.05.2022 16:29
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze