Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Nowa siedziba dla oksywskich strażaków w budowie

Powstaje nowoczesny budynek dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 na Oksywiu // fot. Lechosław Dzierżak

Powstaje nowoczesny budynek dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 na Oksywiu // fot. Lechosław Dzierżak

Trwa rozbudowa Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 na Oksywiu. Zakupiony zostanie nowy sprzęt i poprawione warunki sanitarne dla strażaków. Za tym wszystkim idzie zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców południowych dzielnic. Koszt realizacji inwestycji wyniósł ponad 6 mln zł. Miasto dofinansowało budowę.
 


- Na Oksywiu powstaje nowa siedziba Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 3. Jednostka funkcjonuje tutaj ponad 60 lat. Obecny budynek nie spełniał już wymogów. Nie mieścił całego sprzętu, który jest potrzebny do ochrony tej rozwijającej się części miasta. Powstaje tutaj nowa zabudowa i osiedlają się nowi mieszkańcy. Chcemy, aby północna część Gdyni była dobrze obsługiwana pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego – mówi Andrzej Bień, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. bezpieczeństwa miasta. – Powstaje nowy budynek, który pomieści więcej pojazdów, a strażacy zyskają odpowiednie zaplecze. Wszystko dlatego, aby obecni mieszkańcy oraz osoby, które będą się tutaj osiedlały, w chwili zagrożenia uzyskały odpowiednią pomoc – podkreśla.
 
Budynek przy ul. Dickmana 14A został zbudowany w latach 1947-48 na potrzeby posterunku Zawodowej Straży Pożarnej. Nie działała ona w nim jednak długo. Jeszcze w tym samym roku przekształcono go na magazyn obrony cywilnej i mieszkania pracownicze. Funkcję taką utrzymywano w obiekcie do 1998 roku. Dzięki zaangażowaniu miasta udało się wyremontować obiekt i w 1999 roku utworzyć w tym miejscu Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą. Od razu podkreślano, że będzie to miejsce tymczasowe, gdyż brakowało w nim wystarczającej ilości miejsca. Ciasno było w szatniach i pokojach wypoczynkowych, przejścia w garażu były wąskie, środki gaśnicze były przechowywane niewłaściwie i mogły ulegać zniszczeniu, brakowało pomieszczeń do prania i suszenia odzieży specjalnej, zaplecza do szkolenia i przeprowadzania zajęć sportowych w okresie zimowym. Dzięki inwestycji wszystkie te niedogodności znikną. Do obecnego za małego budynku jest dobudowywany większy, spełniający wszystkie warunki. Zmieni się również adres jednostki z ul. Dickmana 14A na ul. Marynarską 14A.

Stary budynek Jednostki Ratowniczo Gaśniczej na Oksywiu // fot. Lechosław Dzierżak
 
- Powstaje nowy budynek Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 na Oksywiu. Kiedy zostanie oddany do użytku, stary zostanie rozebrany, a teren odpowiednio zagospodarowany. Prace opiewają na ponad 6 mln zł. Większość udało nam się pozyskać dzięki ustawie modernizacyjnej. Miasto dofinansowało inwestycję w wysokości 530 tys. zł – mówi kpt. Paweł Gil, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni.
 
Na początku kwietnia zamknięto stan surowy budynku i rozpoczęto wykonywanie instalacji. Prace postępują zgodnie z założonym harmonogramem.
 
- Planowana inwestycja spowoduje znaczne zwiększenie powierzchni użytkowej obiektu. Jednostka nie tylko zostanie dostosowana do obecnych potrzeb, a także da możliwość rozwoju. Jednostka będzie mogła być w przyszłości powiększona pod względem osobowym, a także posiadanego sprzętu, zgodnie z przyszłymi potrzebami dotyczącymi świadczenia odpowiedniej ochrony na obszarze naszego działania – mówi mł. bryg. Andrzej Bornowski, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni.
 
Powierzchnia zabudowy wynosi 836 m2, kubatura – 8000 m3. W nowej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej na Oksywiu znajdzie się:
- 6 stanowisk garażowych;
- zaplecze warsztatowe do bieżącej obsługi pojazdów i sprzętu;
- stanowisko do mycia pojazdów i sprzętu;
- zaplecze magazynowe dla sprzętu i środków gaśniczych;
- stanowisko do napełniania butli oraz konserwacji sprzętu aparatów ODO;
- szatnia czystych i brudnych ubrań specjalnych;
- pralnia i suszenia ubrań specjalnych;
- sala szkoleniowa;
- siłownia, sala gier;
- kuchnia dla załogi;
- miejsca pokojowe - wypoczynkowe ;
- pomieszczenie ochrony;
 
Zagospodarowany zostanie cały teren Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej i zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Inwestycja finansowana jest z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”, budżetu Miasta Gdyni oraz środków własnych PSP w Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 20.04.2018 13:15
  • ikona

    Autor: Lechosław Dzierżak (l.dzierzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.04.2018 13:44
  • ikonaZmodyfikował: Lechosław Dzierżak
ikona

Najnowsze