Co nowego

Nowa szkoła na Chwarznie-Wiczlinie pnie się w górę

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego symbolizuje kolejny etap w budowie kompleksu szkolnego na Chwarznie-Wiczlinie, fot. Kamil Złoch

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego symbolizuje kolejny etap w budowie kompleksu szkolnego na Chwarznie-Wiczlinie, fot. Kamil Złoch

Ogromna inwestycja na Chwarznie-Wiczlinie w szybkim tempie nabiera kształtów. Zakończenie kolejnego etapu budowy kompleksu szkolno-przedszkolnego podsumowało tradycyjne wmurowanie aktu erekcyjnego. Jest też kolejna dobra wiadomość: ruszają prace projektowe nad basenem, który uzupełni bogatą infrastrukturę sportową na terenie kompleksu!

Tradycyjne wmurowanie aktu erekcyjnego, na którym podpisali się wszyscy odpowiedzialni za inwestycję to symboliczny etap w procesie budowy. Kompleks szkolno-przedszkolny na Chwarznie-Wiczlinie w szybkim tempie pnie się w górę. Przypomnijmy, że zgodnie z planem już 1 września 2019 roku z budynków mają zacząć korzystać pierwsi uczniowie. Warty 69 milionów złotych kompleks to przedszkole, szkoła podstawowa i liceum, aula i nowoczesna sala sportowa. Dziś wiemy, że na miejscu powstanie też basen, z którego będą mogli korzystać zarówno uczniowie, jak i okoliczni mieszkańcy.

- Powstaje nowy ośrodek edukacyjny: przedszkole, szkoła podstawowa, liceum i wielka hala sportowa, ale także podjąłem dziś decyzję o tym, że rozpoczynamy projektowanie w tym miejscu basenu. Będzie to kompleks edukacyjno-sportowy, ważny w nowoczesnej części Gdyni, która bardzo dynamicznie się rozwija. Ta wielka inwestycja jest realizowana na miarę tego, co dzieje się w Gdyni-Zachód. Bardzo nas cieszy, że Gdynia jest liderem w rankingach edukacyjnych w całym województwie, ale musimy tę poprzeczkę podnosić, a z drugiej strony budować w nowych częściach miasta nowe szkoły – podkreślał przy okazji uroczystości Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.Czterokondygnacyjny budynek szkoły podstawowej pomieści około 700 uczniów w 26 oddziałach, a dwukondygnacyjne przedszkole to miejsca dla około 200 dzieci w 8 oddziałach. Nie zabraknie też biblioteki, świetlic, pracowni komputerowych i jadalni. Budynek szkoły będzie połączony łącznikiem z budynkiem sportowym.

- To będzie zupełnie nowa placówka, budowana zgodnie z najnowszymi trendami w edukacji na świecie. Odchodzimy od pewnych metod budowania znanych wcześniej – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni. - Będzie tu wiele różnych elementów, na przykład sala gimnastyczna z widownią na blisko 250 osób, będzie aula, którą można oddzielić od szkoły, a po godzinach pracy będzie działać na rzecz mieszkańców, będzie też basen, otwarte boiska zewnętrzne i wiele innych funkcji. To nie tylko zwyczajna placówka oświatowa, ale duży kompleks, który będzie odpowiadał na potrzeby wielu mieszkańców tej dzielnicy – dodaje wiceprezydent Bartoszewicz.

Wizualizacja projektowa kompleksu

Zmiany obejmą też otoczenie obiektu. Przebudowa obejmie fragment ulicy Wiczlińskiej i Filipkowskiego. Powstanie oświetlenie, nowa nawierzchnia, chodniki i ścieżka rowerowa. Przesunięte zostaną przystanki autobusowe w pobliżu szkoły. Cała inwestycja znacząco zmieni fragment rozwijającego się Chwarzna-Wiczlina.

- W 2015 roku wspólnie z radami rodziców obu istniejących szkół podjęliśmy temat budowy nowej placówki oświatowej w tej części miasta. Sprawnie udało się doprowadzić ten temat do końca. To będzie naprawdę znakomity kompleks szkolny z ciekawą infrastrukturą sportową. Równocześnie zostaną zrealizowane długo oczekiwane zadania związane z poprawą infrastruktury drogowej w dzielnicy – mówi Paweł Brutel, miejski radny z dzielnicy Chwarzno-Wiczlino.Zgodnie z umową wykonawca, spółka Budrem-Rybak, musi zakończyć prace budowlane do 30 czerwca 2019 roku. Ostateczne przekazanie pozwoleń na użytkowanie nastąpi do 31 lipca. Władze miasta tym samym planują, że uczniowie rozpoczną naukę w nowej szkole już od 1 września roku szkolnego 2019/2020. Całość kosztów budowy, 69 milionów złotych, zostanie pokryta z budżetu miasta.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 19.06.2018 15:32
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.06.2018 14:19
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także

Najnowsze