Co nowego

Nowa wystawa stała w Centrum Nauki EXPERYMENT otwarta

Opis alternatywny

28.11.2016 r.

W sobotę 26 listopada 2016 r. , otwarto nową, piątą wystawę stałą w Centrum Nauki EXPERYMENT. Kierunek Zdrowie to zestaw złożony z 18 stanowisk, które w interaktywny sposób opowiadają historię o tym, jak zachować zdrowie i bronić się przed chorobami. W inauguracji udział wzięła wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.Natalia Grzywacz-Leszkowska, zastępca dyrektora Centrum, tak mówi o wystawie: Przygotowania do otwarcia nowej wystawy stałej trwały w Experymencie od ponad roku. Przez ten czas intensywnie pracowaliśmy nad tym, żeby kolejne stanowiska były tak samo angażujące, mądre i ciekawe jak te dotychczasowe. Temat wystawy nie został wybrany przypadkowo. To nasi goście, goście Experymentu, zdecydowali o tym, jaka będzie wystawa. Przeankietowaliśmy ich pod kątem zainteresowań i tego, co uznaliby za najciekawsze w naszym centrum nauki. Myślę, że ten partycypacyjny wymiar nowej wystawy jest bardzo ważny. Pokazuje też, że zdrowie to temat, który interesuje wszystkich - od najmłodszych po osoby starsze.

Otwarcie nowej wystawy w Centrum Nauki Experyment, fot. Centrum Nauki Experyment

Najnowsza ekspozycja pokazuje, że zdrowie to nie wyłącznie brak choroby, a dobre samopoczucie wynikające z dbania o stronę fizyczną, psychiczną czy społeczną każdego człowieka. 18 nowych stanowisk skupia się również na wyborach, jakich należy dokonywać przez całe życie - od najmłodszych lat - aby zachować zdrowie również w wieku późniejszym. Stanowiska, poprzez wykorzystanie nowinek technologicznych, aplikacji mobilnych czy modeli anatomicznych sprawiają, że interakcja z nimi jest atrakcyjna dla gości w każdym wieku, a przekaz dobrze zapada w pamięć. Koszt wystawy to 1 500 000 złotych i kwota w całości pochodzi z budżetu miasta.

Wystawa Kierunek Zdrowie składa się z czterech stref tematycznych. Jedną z nich jest strefa styl życia, której stanowiska zachęcą do podejmowania małych, ale niezmiernie ważnych kroków - od umiarkowanej i częstej aktywności fizycznej po odpowiednie odżywianie się. Z kolei eksponaty w sekcji profilaktyka w różny sposób uwrażliwią gości na działania zapobiegające chorobom. Część wystawy została poświęcona emocjom i temu, jaki mają wpływ na zdrowie oraz zachowaniu dobrego zdrowia umysłu. Nie bez znaczenia jest również strefa pierwszej pomocy, która przekaże wiedzę o tym co robić, kiedy życie i zdrowie jest już zagrożone.

Otwarcie nowej wystawy w Centrum Nauki Experyment, fot. Centrum Nauki Experyment

Nowa wystawa w Centrum Nauki Experyment, fot. Centrum Nauki ExperymentWszystkie stanowiska nowej wystawy były konsultowane z ekspertami - mówi Sylwia Kornaczewicz z Centrum Nauki EXPERYMNET. Jednym z moich ulubionych jest stanowisko „Na talerzu". Za jego pomocą chcemy pokazać, jakie wybory dietetyczne są dla nas najzdrowsze i do czego w konsekwencji może doprowadzić np. częste jedzenie chipsów czy picie coli, a z czego wielokrotnie nie zdajemy sobie sprawy. Stanowisko „Zdrowy uśmiech" zachęci z kolei do dbania o nasze zęby i uświadomi ogromny wpływ zdrowych zębów np. na działanie układu krwionośnego w naszym organizmie - dodaje.

Stanowisko, które z pewnością przykuje uwagę gości na dłużej, to także „Odpowiedzialny kierowca" - wyposażony w efekty specjalne symulator jazdy samochodem pod wpływem alkoholu i innych używek. Na „Złap formę" przeprowadzimy wirtualny wyścig krwinek w krwiobiegu. A „Refleks" sprawdzi sprawności i szybkości reakcji, dając przy tym okazję do zdrowej - oczywiście - rywalizacji.

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni od 2007 roku wprowadza w życie ideę popularyzacji nauki i przekazywania wiedzy w sposób interaktywny i przede wszystkim przystępny. W 2013 roku centrum powiększyło się siedmiokrotnie i otworzyło podwoje nowej siedziby - na 3,5 tysiąca metrów kwadratowych znajduje się ponad 200 interaktywnych stanowisk, z których skorzystało ponad 750 tysięcy gości.

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni, al. Zwycięstwa 96/96
Godziny otwarcia: wt.-pt. 9.00-18.00, sb.-nd. 10.00-19.00.
tel. 58 698 21 37

Nowa wystawa w Centrum Nauki Experyment, fot. Centrum Nauki Experyment

fot. Centrum Nauki Experyment