Co nowego

Nowe cztery kąty dla psów z „Ciapkowa”

W gdyńskim

W gdyńskim "Ciapkowie" otwarto nowy pawilon dla psów. Wiceprezydent Gdyni Michał Guć przeprowadził jednego z czworonogów do nowego boksu // fot. Karol Stańczak

Ma ocieplane i klimatyzowane boksy, wybiegi zewnątrzne i jest w całości przeznaczony dla psów. Dzięki niemu zwierzęta będą mogły spędzić zimowy okres w komfortowych warunkach. W gdyńskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt „Ciapkowo” otwarto nowy pawilon. Może on pomieścić nawet 170 czworonogów. Koszt inwestycji wyniósł prawie 4 miliony złotych. To kolejny etap modernizacji gdyńskiego schroniska, ale to jeszcze nie koniec zmian.

Jego budowa trwała prawie rok, ale teraz mogą się nim już cieszyć wszystkie futrzaki z „Ciapkowa”! Gdyńskie schronisko zyskało nowy pawilon dla psów. W jego oficjalnym sobotnim otwarciu wziął udział wiceprezydent Gdyni Michał Guć, który przeprowadził jednego z czworonogów do nowego boksu.

„Ciapkowo” zmienia się z roku na rok. To kolejny nowoczesny pawilon. W tej chwili, po zakończeniu tej inwestycji, wartej blisko 4 miliony złotych, wszystkie psy w schronisku mają zapewnione dobre i godne warunki. Pawilon jest klimatyzowany i ocieplany, a więc zwierzęta nie będą marzły w zimie, ani nie będzie im też gorąco w lecie. Liczymy oczywiście na to, że znajdą swoje domy, ale póki są tutaj, mają teraz naprawdę wygodnie. To konsekwentna polityka miasta, aby poprawiać warunki w schronisku dla zwierząt. W pierwszym etapie wybudowaliśmy pawilon dla 100 psów. Później była kociarnia dla 140 kotów i w tej chwili otwieramy ten nowy pawilon dla 170 psiaków – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.Pawilon ma wydzielone boksy dla zwierząt i część zewnętrzną, z której mogą korzystać czworonogi. Jest też osobne pomieszczenie dla szczeniaków.

To budynek przeznaczony dla psów do adopcji. Są tu ocieplane boksy, gdzie psiaki mają swoje legowiska i są karmione. Do każdego z pomieszczeń przylegają wybiegi zewnętrzne. W tej chwili mamy w nim około stu zwierząt z najstarszej części schroniska, które dotąd przebywały w boksach zewnętrznych – mówi Katarzyna Kownacka, kierownik schroniska OTOZ Animals „Ciapkowo” w Gdyni.

To jednak jeszcze nie koniec zmian w gdyńskim schronisku. Tydzień temu ruszyły prace przygotowawcze do budowy kolejnego elementu. W miejscu starych boksów dla psów stanie budynek weterynarii o powierzchni 204 metrów kwadratowych. W stanie surowym zamkniętym zostanie on ukończony jeszcze przed zimą, a latem przyszłego roku będzie można już z niego w pełni korzystać. Koszt tej inwestycji to około 2 miliony złotych.

W części weterynaryjnej będziemy leczyć czworonogi. Będzie ona połączona ze szpitalem i z izolatką, gdzie umieścimy zwierzęta po operacjach i zakaźnie chore – mówi Kownacka.

O psach w Radiu Gdańsk

Otwarcie nowego pawilonu dla psów w „Ciapkowie” przyciągnęło uwagę mediów. Dziennikarze Radia Gdańsk postanowili poświęcić temu miejscu trochę czasu antenowego. W sobotę, 19 października, można było usłyszeć audycję na żywo z gdyńskiego schroniska. Kolejna szansa na wysłuchanie rozmów o „Ciapkowie” i psich adopcjach we wtorek 22 października i w czwartek 24 października w Radiu Gdańsk. Dodatkowo, we wtorek, 29 października od godz. 11.00, na antenie tej samej stacji wyemitowana zostanie audycja „Psie porady”, która będzie poświęcona adopcjom psów.

Adopcja i wirtualna adopcja

Psy trafiają do „Ciapkowa” w różny sposób i z wielu powodów. Co się dzieje, kiedy zwierzę znajdzie się w schronisku, a właściciel się po nie nie zgłosi? Przez 2 tygodnie każdy pies odbywa kwarantannę, podczas której zostaje odrobaczony i odpchlony, a następnie zaszczepiony. Potem jest jeszcze zabieg sterylizacji lub kastracji. Dopiero wtedy rozpoczynają się poszukiwania nowego kochającego domu.

Decyzja o przyjęciu pod swój dach czworonoga powinna być przemyślana. Pracownicy sprawdzają oczekiwania i możliwości nowych właścicieli oraz chętnie pomagają dobrać odpowiedniego kota. Jeśli ktoś marzy o adopcji, lecz nie może przygarnąć kota na stałe, schronisko oferuje wirtualną adopcję. Wówczas na stronie internetowej przy zdjęciu zwierzęcia pojawia się imię bądź nazwa wirtualnego opiekuna. Może nim zostać każdy, a miesięczny koszt takiej pomocy wynosi 30 zł.

Szczegóły na stronie schroniska dla bezdomnych zwierząt OTOZ Animals Ciapkowo: http://www.ciapkowo.pl/.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 19.10.2019 17:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.10.2019 17:40
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze