Co nowego

Nowe mieszkania na wynajem na Obłużu

Nowy budynek TBS „Czynszówka” ma powstać w samym sercu dzielnicy Obłuże, na niezagospodarowanym terenie między istniejącymi budynkami wielorodzinnymi (na zdj. w środku), fot. ortofotomapa miasta Gdyni, gdynia.ukosne.pl

Nowy budynek TBS „Czynszówka” ma powstać w samym sercu dzielnicy Obłuże, na niezagospodarowanym terenie między istniejącymi budynkami wielorodzinnymi (na zdj. w środku), fot. ortofotomapa miasta Gdyni, gdynia.ukosne.pl

Już w przyszłym roku ma rozpocząć się budowa nowych mieszkań na wynajem na Obłużu. Gdyński TBS „Czynszówka” przygotowuje inwestycję na niezagospodarowanym terenie między budynkami wielorodzinnymi przy ul. płk Dąbka, planując oddanie do użytku łącznie 52 lokali z halą garażową. To inwestycja samorządowej spółki, która da możliwość opłacalnego najmu m.in. gdynianom oczekującym na poprawę sytuacji mieszkaniowej w kolejce do lokali komunalnych.


Zgodnie z założeniami, wypełniają lukę na prywatnym rynku, w którą wpadają głównie osoby z dochodami zbyt niskimi, aby swobodnie snuć mieszkaniowe plany i przebierać w ofertach biur nieruchomości.

Popularne „TBS-y”, czyli Towarzystwa Budownictwa Społecznego mogą być dobrą odpowiedzią na trudne realia gospodarcze, w których przyszło nam żyć  – pozwolą na wynajem własnego „M” za nieco niższą stawkę i bardziej uregulowany sposób niż na prywatnym rynku.

Wielorodzinna inwestycja na ponad 50 mieszkań


Do nowej inwestycji szykuje się gdyńskie TBS „Czynszówka”, czyli miejska spółka, która działa na rynku mieszkaniowym od blisko 25 lat. Wielorodzinny budynek ma powstać w dzielnicy Obłuże i docelowo będzie zawierał łącznie 52 lokale, w tym także 2 mieszkania chronione.

- Wierzymy, że to dobry moment na odświeżenie idei TBS-u. Powstałe w ten sposób mieszkania zapewnią bezpieczne lokum dla tych gdynian, którzy oczekują na mieszkanie komunalne, a obecne realia gospodarcze utrudniają im samodzielne poszukiwania lokalu na wolnym rynku. Planujemy, że w 2025 roku około 50 gdyńskich rodzin będzie mogło skorzystać z możliwości wynajmu na ściśle określonych zasadach i w korzystnych warunkach. Plan zakłada też powstanie kolejnych 2 mieszkań chronionych, z których skorzystają gdynianie ze szczególnymi potrzebami – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Miejscem pod nowy budynek będzie niezagospodarowany do tej pory teren przy ul. płk Dąbka - sąsiadujący z innymi budynkami wielorodzinnymi, dobrze skomunikowany i położony praktycznie w samym sercu dzielnicy Obłuże.

Na fragmencie mapy zaznaczono kolorem niebieskim lokalizację działki, na której ma powstać nowy budynek TBS „Czynszówka”, grafika: Gdyński Portal Mapowy (nasze.miasto.gdynia.pl/e-uslugi/portal-mapowy)
Na fragmencie mapy zaznaczono kolorem niebieskim lokalizację działki, na której ma powstać nowy budynek TBS „Czynszówka”, grafika: Gdyński Portal Mapowy (nasze.miasto.gdynia.pl/e-uslugi/portal-mapowy)

Plany gdyńskiego TBS zakładają powstanie jednego budynku z halą garażową na potrzeby jego mieszkańców. Mieszkania będą dostępne wyłącznie na wynajem, a najemcy będą zobowiązani do poniesienia tzw. partycypacji – wkładu finansowego w koszty budowy. Wymagana będzie też kaucja zabezpieczająca.

Budowa ruszy w przyszłym roku


Aktualnie spółka jest na etapie przygotowywania dokumentacji – projektów, niezbędnych analiz i kosztorysów, badań geologicznych czy ekspertyz – która ma być gotowa jeszcze w czerwcu tego roku.

Następnym krokiem będą formalności dotyczące finansowania całej inwestycji. Ma zabezpieczyć je kredyt oraz grant z Funduszu Dopłat (rządowy program wsparcia budownictwa dla osób o niskich i przeciętnych dochodach) z Banku Gospodarstwa Krajowego, wkład finansowy z budżetu miasta Gdyni oraz środki pochodzące z Rządowego Funduszu Wspierania Mieszkalnictwa.

TBS „Czynszówka” zakłada, że budowę uda się rozpocząć w 2024 roku, a najprawdopodobniej w 2025 roku pierwsi lokatorzy będą mogli już odebrać klucze do wynajętych mieszkań.


Budynek TBS „Czynszówka” przy ul. płk Dąbka 241 na Obłużu, wybudowany w latach 2005-2007, fot. mat. TBS „Czynszówka”
Budynek TBS „Czynszówka” przy ul. płk Dąbka 241 na Obłużu, fot. mat. TBS „Czynszówka” (archiwalne)

W ostatnim czasie – głównie ze względu na nasilający się kryzys gospodarczy, który silnie zmienia sytuację Polaków na rynku mieszkaniowym – ponownie zwiększyło się zapotrzebowanie na budownictwo społeczne.

To rozwiązanie odpowiadające szczególnie na problemy mieszkaniowe osób mało zamożnych, dla których często uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup wymarzonego „M” jest poza ich możliwościami finansowymi, ale także dla rodzin, które oczekują w kolejce do przyznania mieszkania komunalnego.

O gdyńskim TBS

 
Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Czynszówka” powstało na mocy uchwały Rady Miasta Gdyni w 1998 roku, 100% jego udziałów objęła gmina miasta Gdyni. Do głównych zadań spółki należy przede wszystkim budowanie i nabywanie budynków mieszkalnych oraz ich eksploatacja w formie najmu, bieżące remontowanie oraz modernizowanie tych obiektów czy wynajem lokali użytkowych.

Aktualnie w zasobach gdyńskiego TBS znajduje się dokładnie 901 mieszkań o powierzchni łącznie 42 tysięcy metrów kwadratowych, ulokowanych w 23 budynkach. Spółka zarządza też 327 miejscami w halach garażowych i 13 lokalami użytkowymi o powierzchni 900 metrów kwadratowych. Budynki „Czynszówki” znajdują się m.in. na Wielkim Kacku, Oksywiu, w Leszczynkach i w Cisowej.

Na poniższej mapie zaznaczono przybliżoną lokalizację działki przeznaczonej pod budowę.

  • ikonaOpublikowano: 31.03.2023 15:05
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 31.03.2023 15:05
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze