Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów
Co nowego

Nowe parkingi dla rowerów

Gdynia regularnie rozwija infrastrukturę dedykowaną rowerzystom, fot. Paweł Kukla

Gdynia regularnie rozwija infrastrukturę dedykowaną rowerzystom, fot. Paweł Kukla

13.12.2019 r.

Rowerzyści w Gdyni będą mogli zostawić swoje rowery w nowych, bezpiecznych i dostosowanych do ich potrzeb miejscach. Ruszył przetarg na budowę trzech parkingów rowerowych w ramach międzynarodowej trasy R-10. Nowa infrastruktura powstanie przy Kanale Portowym na ul. Janka Wiśniewskiego, przy Węźle Ofiar Grudnia i w Kolibkach.

Jazda na rowerze przy dłuższych dystansach wymaga nie tylko dobrej drogi, ale i odpowiednio zaprojektowanych miejsc do postoju. W Gdyni w przyszłym roku pojawią się trzy parkingi dedykowane cyklistom, na których będzie można bezpiecznie przypiąć rower i odpocząć przed dalszą jazdą dzięki małej architekturze.

Rozpoczęła się procedura przetargowa dla budowy trzech parkingów rowerowych. Do 8 stycznia 2020 roku miasto czeka oferty od wykonawców. Miejsca dla rowerzystów powstaną w różnych częściach miasta:

  • P1 przy ulicy Janka Wiśniewskiego - obok Kanału Portowego, obok Estakady Kwiatkowskiego
  • P2 przy Węźle Ofiar Grudnia - tuż obok pomnika
  • P8 w Kolibkach – w pobliżu ul. Świętopełka, obok wiaduktu rowerowego

- Rowerzyści na pewno ucieszą się z nowych parkingów. Wybraliśmy najciekawsze i najbardziej praktyczne lokalizacje, w których przyda się miejsce na złapanie oddechu lub dłuższe zejście z roweru. Chcemy, żeby poruszanie się po Gdyni na jednośladach było przyjemnością, a polityka rowerowa to jeden z naszych priorytetów. Parkingi będą dodatkową zachętą do rekreacyjnego skorzystania z trasy R-10. Na samych parkingach zadbamy też m.in. o przyjemną zieleń – zapewnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Projekt nowych miejsc do postoju to place z płyt betonowych i kostki kamiennej oraz niezbędna infrastruktura: stojaki rowerowe, przybornik rowerowy, kosze na śmieci, zestawy wypoczynkowe i ławki. Na każdym z parkingów zostanie nasadzona nowa roślinność, odtworzone zostaną też trawniki.

Po wyborze najkorzystniejszej oferty wykonawca będzie miał od 12 do 36 tygodni na wykonanie całego zadania.

Inwestycja powstanie w ramach projektu „Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym – utworzenie trasy R-10 na obszarze Gdyni” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.