Co nowego

Nowi żeglarze z patentami

Uczestnicy kursu uczyli się żeglarskich umiejętności m.in. na pokładzie jachtu s/y Almak, fot. Uniwersytet Morski w Gdyni

Uczestnicy kursu uczyli się żeglarskich umiejętności m.in. na pokładzie jachtu s/y Almak, fot. Uniwersytet Morski w Gdyni

Mają patent na pływanie – pierwsi absolwenci kursów Ośrodka Żeglarstwa i Sportów Wodnych z patentami żeglarskimi! Za nami premierowe egzaminy w nowym ośrodku Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, który funkcjonuje od początku 2021 roku.


To nowy rozdział w historii żeglarskich szkoleń na Uniwersytecie Morskim. Utworzony 1 stycznia br. Ośrodek Żeglarstwa i Sportów Wodnych przeprowadził na początku sierpnia swoje pierwsze egzaminy na patent żeglarza jachtowego.

Jak informuje gdyńska uczelnia, wszyscy kandydaci zdali testy i zdobyli nowe uprawnienia. Dzięki temu będą mogli sterować jednostkami określonego typu.

Egzamin na patent żeglarza jachtowego, fot. Uniwersytet Morski w Gdyni
Egzamin na patent żeglarza jachtowego, fot. Uniwersytet Morski w Gdyni

– Ze względu na zmiany organizacyjne uczelni, powołanie w styczniu tego roku OŻiSW oraz konieczność odbudowy kadry instruktorskiej ośrodka realizacja kursu żeglarskiego i egzaminu nie była sprawą łatwą. Wszystko się jednak udało, kurs został zrealizowany na wysokim poziomie i wszyscy uczestnicy bez najmniejszych problemów zdali egzamin – informuje Uniwersytet Morski w Gdyni.

Przy egzaminowaniu przyszłych żeglarzy jachtowych skorzystano z należącej do uczelni jednostki „Almak”, na której co dzień odbywają się nie tylko szkolenia żeglarskie, ale także krótkie rejsy. Bierze ona również udział w regatach. Wcześniej kandydaci przeszli też szkolenie na jachtach klasy 2020. Wszystko dzięki życzliwości Pomorskiego Związku Żeglarskiego, gdyńskiej firmy PRO-AIR oraz Polskiego Stowarzyszenia Klasy 2020.

Szkoleniowy jacht s/y Almak w gdyńskiej marinie, fot. Uniwersytet Morski w Gdyni
Szkoleniowy jacht „Almak” w gdyńskiej marinie, fot. Uniwersytet Morski w Gdyni

Zgodnie z zapowiedziami już wkrótce ma pojawić się oferta kolejnych szkoleń i egzaminów. W tej chwili przygotowywane są m.in. kursy na żeglarza jachtowego i jachtowego sternika morskiego. Sa planowane w dwóch terminach od 10 do 25 września oraz od 8 do 23 października. Z kolei 29 sierpnia ma się odbyć kolejny egzamin na patent żeglarza jachtowego.

Przypomnijmy, że Ośrodek Żeglarstwa i Sportów Wodnych Uniwersytetu Morskiego powstał na bazie działających wcześniej Ośrodka Sportów Wodnych Wyższej Szkoły Morskiej i Ośrodka Żeglarskiego Akademii Morskiej. Gdyńska uczelnia ma natomiast uprawnienia do realizacji egzaminów na wszystkie rodzaje patentów i licencji żeglarskich oraz motorowodnych już od 2013 roku. Dysponuje łącznie trzema jachtami żaglowymi, jachtem motorowym i dwoma szybkimi łodziami typu RIB.

  • ikonaOpublikowano: 03.08.2021 14:34
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.08.2021 18:30
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze