Co nowego

Nowoczesne suwnice popłyną do Izraela

fot. Kamil Złoch

fot. Kamil Złoch

23.07.2020 r.

Wyjątkowa przesyłka popłynie z Gdyni do Izraela. To osiem suwnic typu ASC, które pozwalają zapewnić portom najwyższą wydajność w zarządzaniu kontenerami. Do portu w Ashdod trafi osiem takich urządzeń.

Obecny tydzień przy Nabrzeżu Francuskim gdyńskiego portu upływa pod znakiem skomplikowanego załadunku ośmiu suwnic, ważących po niemal 200 ton. Operacja rozpoczęła się 17 lipca i potrwa do najbliższego piątku, 24 lipca.

fot. Kamil Złoch

Załadunek odbywa się w kilku skomplikowanych etapach. Najpierw suwnice zostały dostarczone na nabrzeże, za pomocą specjalistycznych samobieżnych modułowych transporterów. Następnie rozpoczął się proces ładowania urządzeń na statek. Z Gdyni do Izraela suwnice popłyną na jednostce Happy Buccaneer, która wyposażona jest w 2 dźwigi o maksymalnym udźwigu 700 ton. To właśnie za ich pomocą elementy suwnic przenoszone były z nabrzeża na pokład.

Ponieważ szerokość Happy Buccaneer nie pozwoliłaby na przewiezienie urządzeń w całości, na czas transportu konieczne było przesuniecie jednej z ich ścian, a co za tym idzie skrócenie całej konstrukcji. Po rozładunku w porcie Ashdod odzyskają one swoje pierwotne wymiary.

fot. Kamil Złoch

Płynące z Gdyni do Izraela suwnice to urządzenia typu rail mounted gantry cranes, co w tłumaczeniu na język polski oznacza suwnice montowane na szynach. Każda z nich waży 185 ton. Suwnice należą do typoszeregu ASC (Automated Stacking Crane), który wspiera zautomatyzowne układanie kontenerów w stosy w terminalu. Urządzenia te pozwalają na wysoką produktywność i wydajność załadunku i rozładunku w porcie, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo pracowników i przewożonych towarów.

fot. Kamil Złoch