Co nowego

Nowy skatepark powstanie na Chwarznie

W Gdyni odbywały się finały Deskorolkowych Mistrzostw Polski w 2016 i 2019 roku // fot. Dawid Linkowski/ gdyniasport.pl

W Gdyni odbywały się finały Deskorolkowych Mistrzostw Polski w 2016 i 2019 roku // fot. Dawid Linkowski/ gdyniasport.pl

23.02.2023 r.

To będzie piąty tego typu obiekt w naszym mieście, na którym ćwiczyć będą mogli miłośnicy jazdy na rowerach BMX, hulajnogach, rolkach czy deskorolkach. Do tej pory amatorzy ruchu na świeżym powietrzu trenowali sportowe ewolucje w czterech punktach. Były to miejsca, które znajdowały się na skwerze Sue Ryder, skwerku im. Ireny Kwiatkowskiej, pod estakadą Kwiatkowskiego oraz w parku Kilońskim.Inwestycja realizowana jest w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Projektodawcą był Szymon Zabiello.

– Walorem Budżetu Obywatelskiego jest łączenie w jednym procesie diagnozy lokalnych potrzeb z inicjowaniem i realizacją procesu ich zaspokajania – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Cieszę się, że fani sportów rolkowych będą mieli możliwość kultywowania swoich pasji sportowych blisko miejsca zamieszkania. Mam nadzieję że sieć takich obiektów powstających na terenie miasta będzie impulsem do aktywności sportowej dla kolejnych gdynian – dodaje.
dziecko na deskorolce

W ramach nowej inwestycji planuje się budowę skateparku betonowego monolitycznego o powierzchni minimum 250 m2 wraz z przeszkodami, przystosowanego do jazdy na rowerach BMX, hulajnogach, rolkach czy deskorolkach. Będzie to projekt zgodny z wszelkimi wymaganiami aktualnej normy PN-EN 14974:2019 pn. „Skateparki. Wymagania bezpieczeństwa i metody badań”. Powstaną tam takie elementy, jak: quarter pipe o przynajmniej dwóch rożnych wysokościach, corner, bankramp, grindbox, curb (krawężnik), platforma (podwyższenie) o wysokości w przedziale 30-60 cm, poręcz prosta i/lub skośna.

– Projekt uzyskał niezwykle wysokie poparcie w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego, a przygotowanie do złożenia projektu trwało niemal rok. Zaangażowała się społeczność osób zainteresowanych tą formą spędzania czasu z bardzo konkretnymi pomysłami co do funkcjonalności. Sama inwestycja jest niezwykle kompleksowa i dopełni obszar, który jest obecnie poddawany znaczącym wysiłkom inwestycyjnym. Co istotne, budowa ma się wkomponować w istniejącą zieleń w tej przestrzeni – mówi Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni. Na terenie nowo powstałego obiektu znajdzie się miejsce na obiekty małej architektury, w tym ławki z oparciem i podłokietnikami, ławki młodzieżowe, kosz na śmieci, stojaki rowerowe, wieszak na ubrania oraz tablicę informacyjną. Powstanie również oświetlenie, dzięki czemu ze skateparku będzie można korzystać po zmroku.
deskorolka

Przybliżony koszt realizacji projektu wynosi 952 000 zł. W jego skład wchodzą m.in. wykonanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz realizacja prac budowalnych.