Co nowego

Nowy wóz ochotników zaprawiony w boju

Nowy pojazd (po lewej) pomógł w styczniu strażakom-ochotnikom z Wiczlina m.in. podczas walki ze skutkami silnych wichur, fot. OSP Gdynia-Wiczlino

Nowy pojazd (po lewej) pomógł w styczniu strażakom-ochotnikom z Wiczlina m.in. podczas walki ze skutkami silnych wichur, fot. OSP Gdynia-Wiczlino

Mija miesiąc, od kiedy ochotnicy z OSP Gdynia-Wiczlino jeżdżą na interwencje nowym wozem. Strażacy podsumowali styczniowe akcje, które były prawdziwym chrztem bojowym dla nowoczesnego pojazdu. Co ważne – test zakończył się pomyślnie.


Wypadki, kolizje, wiatrołomy, drogowe zagrożenia i – jak przystało na strażaków – pożary oraz zagrożenia pożarowe. Ochotnicy z OSP Gdynia-Wiczlino mają za sobą naprawdę pracowity miesiąc, w którym wielokrotnie musieli ruszać na pomoc mieszkańcom. Do różnego typu zdarzeń w styczniu zadysponowano ich aż 42 razy.

- Był to najbardziej wyjazdowy i pracowity miesiąc w historii naszej jednostki. (…) Na ilość interwencji na pewno przyczyniły się porywiste wiatry, które przechodziły przez Pomorze – podsumowują strażacy z OSP Gdynia-Wiczlino.
I to właśnie podczas przejścia przez nasz region orkanu Nadia, pod koniec stycznia, ochotnicy z Wiczlina mieli w ostatnim czasie najwięcej nagłych obowiązków. Łamały się drzewa, zablokowane były niektóre drogi, a potężny, porywisty wiatr zrywał znaki i niemal wszystko, co miało nieco większą powierzchnię. Właśnie dlatego w podsumowaniu statystyka wyjazdów w pierwszym miesiącu 2022 roku okazała się dla nich rekordowa.

Walka gdyńskich ochotników ze skutkami orkanu Nadia w styczniu tego roku, fot. OSP Gdynia-Wiczlino
Walka gdyńskich ochotników ze skutkami orkanu Nadia w styczniu tego roku, fot. OSP Gdynia-Wiczlino

Nowy wóz zdał egzamin


Nadzwyczajnie intensywny styczeń to także pierwszy miesiąc, w którym strażacy-ochotnicy korzystali z zupełnie nowego wozu – nowoczesnej Scanii P410. Biorąc pod uwagę liczbę interwencji podczas ostatnich tygodni, z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że pojazd przeszedł już swoją próbę i zdał praktyczny egzamin.

Nowy ciężki pojazd ratowniczo-gaśniczy OSP Gdynia-Wiczlino, fot. OSP Gdynia-Wiczlino
Nowy ciężki pojazd ratowniczo-gaśniczy OSP Gdynia-Wiczlino, fot. OSP Gdynia-Wiczlino

Przypomnijmy, że nowy pojazd ratowniczo-gaśniczy pojawił się w Gdyni jeszcze w grudniu zeszłego roku, a niezbędne formalności pozwoliły użyć go po raz pierwszy dokładnie 1 stycznia. Wówczas strażacy „zadebiutowali” za sterami nowoczesnego wozu przy okazji interwencji podjętej przy centrum handlowym przy ul. Nowowiczlińskiej, gdzie uruchomił się alarm.Samochód strażaków z Wiczlina to efekt głosowania mieszkańców w Budżecie Obywatelskim – projekt dotyczący zakupu pojazdu okazał się najbardziej popularnym tzw. projektem ogólnomiejskim w edycji z 2020 roku, dzięki czemu udało się pozyskać około miliona złotych na nowy ciężki sprzęt.

Nowa Scania P410, GCBA 5/32 dysponuje m.in. wydajną autopompą, ponad 400-konnym silnikiem, napędem 4x4, 5000-litrowym zbiornikiem wody czy zbiornikiem środka pianotwórczego o pojemności aż 500 litrów. Specjalistyczną zabudową wozu zajęła się firma Wawrzaszek – Inżynieria Samochodów Specjalnych. Z pojazdu przy okazji różnych wyjazdów korzysta na co dzień kilkudziesięciu strażaków-ochotników pracujących na rzecz gdyńskiej OSP.

  • ikonaOpublikowano: 08.02.2022 15:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.02.2022 15:56
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze