Co nowego

O tożsamości miast. Real Estate Impactor #wGdyni

Pierwszego dnia ekspertem w jednym z paneli dyskusyjnych był prezydent Wojciech Szczurek, fot. Kamil Złoch

Pierwszego dnia ekspertem w jednym z paneli dyskusyjnych był prezydent Wojciech Szczurek, fot. Kamil Złoch

22.05.2018 r.

Już po raz drugi Gdynia została gospodarzem współorganizowanej z dziennikiem „Rzeczpospolita” prestiżowej konferencji poświęconej szeroko pojętej urbanistyce, rynkowi nieruchomości i rozwojowi współczesnych miast. Real Estate Impactor to dwa dni pełne inspirujących dyskusji i doświadczeń płynących od specjalistów światowej sławy.

To dwa dni pełne inspiracji, dobrych przykładów i praktycznej wiedzy przekazywanej w formie dyskusji oraz prezentacji przez ekspertów z Polski i świata. Konferencja Real Estate Impactor zagościła w Gdyni po raz drugi, tym razem skłaniając się swoim motywem przewodnim w stronę rozwoju i tożsamości miast. Wydarzenie jest organizowane przez miasto we współpracy z prestiżowym dziennikiem „Rzeczpospolita”, a wśród tegorocznych prelegentów nie zabrakło nazwisk o światowej sławie, wymieniając chociażby profesora Daniela Bella, dziekana szkoły politologii i administracji publicznej na chińskim Uniwersytecie Shandong czy Richarda Kokhuisa, który pracuje dla holenderskiego Enschede.

- W tym roku Real Estate Impactor dotyczy tematów wyjątkowo silnie powiązanych z Gdynią oraz z kwestią budowania marki miejsca i czerpania z tożsamości miasta, ale i w ubiegłym roku byliśmy niezmiernie zadowoleni, że nawiązaliśmy współpracę z Rzeczpospolitą – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - Branżowa, bardzo nowocześnie przygotowywana konferencja przeznaczona dla nieruchomościowców już po raz drugi osadziła się w Gdyni. Przy okazji pokazujemy, jak piękne jest nasze miasto o tak fantastycznej porze roku. Trudno nie wyjechać z Gdyni zachwyconym i to jest nasz zysk wizerunkowy, zyski merytoryczne są bardziej policzalne i oczywiste. My również czerpiemy z tego, że mamy kontakt z fachowcami, z którymi możemy się wymieniać pomysłami i doświadczeniami – dodaje wiceprezydent Gruszecka-Spychała.Moderatorami paneli dyskusyjnych zostali redaktorzy „Rzeczpospolitej”, którzy w swojej codziennej pracy często śledzą na bieżąco tematy, które niejednokrotnie mają kluczowy wpływ na kierunki rozwoju polskich miast. Ich cel do doprowadzenie do konstruktywnej wymiany poglądów wśród ekspertów.

- O ile pierwsza edycja z założenia była bardziej dedykowana branży nieruchomości, myśląc szczególnie o inwestorach i deweloperach, w tym roku wybraliśmy na temat przewodni tożsamość miast i rozszerzyliśmy grupę zaproszonych osób – wyjaśnia Sylwia Ziemacka, Leader of International Projects w „Rzeczpospolitej”. - Tak naprawdę żeby zmieniać nasze miasta, potrzebna jest współpraca między wieloma grupami: architektami, samorządowcami, deweloperami czy mieszkańcami. Dopóki wszyscy nie znajdą wspólnego języka, te zmiany nie będą zachodziły tak szybko i w takiej jakości, jakiej wszyscy byśmy chcieli – dodaje Ziemacka.

Pierwszy dzień konferencji otworzył wykład profesora Daniela Bella, autora cenionej książki „The spirit of the cities: why the identity of the city matters in the global age?”. Bell podkreślił rolę własnego etosu i wartości każdego miasta, które mają wpływ na jego życie polityczne, gospodarcze i kulturalne. To idealne wprowadzenie do dyskusji o tożsamości miast i ich wpływie na rozwój – w tym temacie w roli jednego z ekspertów u boku Daniela Bella czy Martina Barry’ego z reSITE wystąpił prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

- Dzisiaj w bardzo wielu miastach na świecie dyskutuje się o tożsamości i historii, o więzi którą budują mieszkańcy miasta jako o czynnikach rozwojowych. Bardzo się cieszę, że ta dyskusja, która nadała wyzwaniom Gdyni światowej perspektywy wzmocniła nas w przekonaniu o działaniach, które podejmujemy dla rozwoju miasta - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - To kolejna konferencja, którą staramy się porównywać doświadczenia gdyńskie i doświadczenia światowe, by lepiej rozwijać nasze miasto – dodał prezydent Szczurek.

Pierwszy dzień konferencji to także wieczorna gala wręczenia przyznawanych przez redakcję „Rzeczpospolitej” nagród Real Estate Impactor. Na scenie uhonorowano łącznie ośmiu przedstawicieli samorządów, instytucji miejskich i deweloperów stojących za najciekawszymi i najbardziej udanymi projektami, które każdego dnia poprawiają jakość życia w miastach.

Nagrodzeni podczas gali Real Estate Impactor, fot. Dawid Linkowski

Oto komplet nagrodzonych podczas gali:


GRAND PRIX
 • Skanska Property Poland - za wiarę w potencjał polskich miast

NOWA IKONA MIASTA, podkategoria projekt
 • PFI Future – za projekt Nautilus Gdańsk
 • HB Reavis - za projekt wieżowca Varso w Warszawie

NOWA IKONA MIASTA, podkategoria realizacja
 • Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego – za Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

WIZJA ZMIENIAJĄCA OBLICZE MIASTA, podkategoria realizacja
 • miasto Katowice

WIZJA ZMIENIAJĄCA OBLICZE MIASTA, podkategoria projekt
 • Grupa Konkret SA – za projekty nowej Twierdzy Modlin

PROJEKT WARTOŚCIOWY DLA MIESZKAŃCÓW, podkategoria projekt
 • miasto stołeczne Warszawa - za kładkę pieszo-rowerową przez Wisłę

PROJEKT WARTOŚCIOWY DLA MIESZKAŃCÓW, podkategoria realizacja
 • miasto Łódź - za Centrum Nauki I Techniki EC1


Nagrody wręczał prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, pod którego adresem padły zresztą ciepłe słowa od jednego z laureatów – prezydenta Katowic, który na nagrodę zapracował konsekwentną pracą nad zmianą oblicza swojego miasta, przekształcając je w dynamicznie rozwijającą się stolicę ponad dwumilionowej metropolii.

- Zaproszenie do Gdyni na konferencję "Tożsamość miast - siła rażenia w globalnym świecie" - przyjąłem z podwójną przyjemnością i satysfakcją – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Z jednej strony Katowice otrzymały nagrodę Real Estate Impactor w kategorii „Wizja zmieniająca oblicze miasta" i miałem okazję opowiedzieć szerokiej publice o naszych doświadczeniach transformacji z miasta przemysłowego w nowoczesną stolicę ponad dwumilionowej metropolii. Z drugiej strony konferencja była też okazją do spotkania prezydenta Wojciecha Szczurka, który w ciągu dwóch dekad swojej prezydentury stworzył sprawny i efektywny model zarządzania miastem, którzy może służyć za wzór wielu samorządowcom. Spotkania w gronie fachowców są zawsze źródłem nowych pomysłów i inspiracji oraz wymiany cennych doświadczeń, które służą tak naprawdę jednemu celowi, podnoszeniu jakości życia w naszych miastach – dodaje prezydent Katowic.

Marcin Krupa, prezydent Katowic odbiera nagrodę Real Estate Impactor, fot. Dawid Linkowski

Dyskusji na najwyższym światowym poziomie i czerpania z udanych przykładów nie zabrakło też podczas drugiego dnia Real Estate Impactora. Zainspirować rozwiązaniami z powodzeniem stosowanymi w miastach holenderskich próbował na dobry początek Richard Kokhuis, który pracuje dla Enschede. Później stał się jednym z uczestników panelu dyskusyjnego, który skupiał się na konstruktywnej współpracy miast, deweloperów i mieszkańców. O niezwykle istotnej roli edukacji w procesie budowy lepszych miast mówiły Joanna Skorupska i Kaja Baszkiewicz z Radicalzz.

Drugi dzień to także dwa istotne, gdyńskie głosy w dyskusji – w panelu poświęconym planom zagospodarowania przestrzennego i ich wpływowi na spójny rozwój miasta ton dyskusji nadawał wiceprezydent Marek Stępa, który na co dzień odpowiada między innymi za pracę gdyńskiego Biura Planowania Przestrzennego.

- Zależy nam na ładzie przestrzennym, estetyce miasta, zależy nam też na ochronie tego, co jest cenne w krajobrazie miasta. Już wiele lat temu przedyskutowaliśmy te sprawy, czynnikiem sprzyjającym jest ciągłość władzy – mówił podczas panelu dyskusyjnego „Plany zagospodarowania przestrzennego jako warunek konieczny do spójnego rozwoju miasta” wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, Marek Stępa. - Planowanie przestrzenne próbuje nałożyć pewną strukturę porządkującą. Porządkowanie czasem nie wszystkim jest na rękę, ale kiedy prowadzi się ten proces konsekwentnie, to nawet ci niecierpliwi z czasem dostrzegają, że ma to sens. Wiele lat temu wprowadziliśmy zasadę, że w najbardziej spektakularnych miejscach ważnych dla wizerunku miasta zapisaliśmy w planach wymóg przeprowadzenia konkursu architektonicznego. To było kwestionowane przez niektórych deweloperów ze względu na dodatkową procedurę, dodatkowy czas. Kilka doświadczeń nauczyło ich, że jednak konkurs prowadzi do optymalizacji rozwiązań właściwych dla danego miejsca. Naszą wielką satysfakcją było to, że po kilku latach obowiązywania takich zapisów w planach niektórzy inwestorzy urządzali konkursy nawet na tych terenach, na których nie obligował ich do tego zapis planu – przytoczył jako przykład podczas dyskusji wiceprezydent Stępa.

Wiceprezydent Gdyni, Marek Stępa podczas panelu dyskusyjnego, fot. Kamil Złoch

Z kolei o poszukiwaniu kompromisów podczas tworzenia nowych, lepszych przestrzeni miejskich mówiła wiceprezydent ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała u boku Tony’ego Mulhalla z Royal Institution of Chartered Surveyors oraz prezesa Towarzystwa Urbanistów Polskich, Piotra Lorenza.

- Za wizję miasta odpowiada samorząd, ale aby tworzyć wizję, trzeba poprzedzić ją wnikliwą diagnozą i zbadaniem potrzeb. Dla każdego miasta, a nawet dla każdej dzielnicy będą to różne potrzeby. Rolą samorządu jest zbadanie czy zgłaszane różne potrzeby mogą współistnieć. Jeśli nie, to trzeba zdecydować, które z nich są priorytetowe – mówiła podczas dyskusji Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała podczas panelu dyskusyjnego, fot. Dorota Nelke

Druga edycja konferencji Real Estate Impactor, organizowana przez „Rzeczpospolitą” i Gdynię, ma przynieść efekt w postaci zrozumienia przez środowisko architektów, deweloperów, samorządowców i mieszkańców tematu tożsamości miast. Urbanizacja to obecnie jeden z najsilniejszych trendów w branży nieruchomości, w dużej mierze stanowiący o sile wzrostu gospodarczego.

 • Konferencja Real Estate Impactor, fot. Kamil Złoch
 • Konferencja Real Estate Impactor, fot. Kamil Złoch
 • Konferencja Real Estate Impactor, fot. Kamil Złoch
 • Konferencja Real Estate Impactor, fot. Kamil Złoch
 • Gala wręczenia nagród Real Estate Impactor, fot. Dawid Linkowski
 • Gala wręczenia nagród Real Estate Impactor, fot. Dawid Linkowski
 • Gala wręczenia nagród Real Estate Impactor, fot. Dawid Linkowski
 • Gala wręczenia nagród Real Estate Impactor, fot. Dawid Linkowski
 • Gala wręczenia nagród Real Estate Impactor, fot. Dawid Linkowski
 • Gala wręczenia nagród Real Estate Impactor, fot. Dawid Linkowski
 • Gala wręczenia nagród Real Estate Impactor, fot. Dawid Linkowski
 • Gala wręczenia nagród Real Estate Impactor, fot. Dawid Linkowski
 • Konferencja Real Estate Impactor, fot. Kamil Złoch
 • Konferencja Real Estate Impactor, fot. Kamil Złoch
 • Konferencja Real Estate Impactor, fot. Kamil Złoch
 • Konferencja Real Estate Impactor, fot. Kamil Złoch