Co nowego

O trendach i kierunkach rozwoju branży odzieżowej na Clotech

W Gdyni trwa 14. edycja międzynarodowej konferencji naukowej Clotech // fot. Paweł Kukla

W Gdyni trwa 14. edycja międzynarodowej konferencji naukowej Clotech // fot. Paweł Kukla

Jakie możliwości dają techniki komputerowe w projektowaniu i konfekcjonowaniu odzieży? Jak konsumenci reagują na inteligentne tekstylia? Co trzeba wiedzieć o certyfikacji i standaryzacji tkanin i odzieży? Między innymi o tym rozmawiali uczestnicy 14. edycji międzynarodowej konferencji naukowej Clotech 2022, która odbywa się w Gdyni. We wtorek, 6 września odbyło się jej oficjalne otwarcie. Uczestniczyła w nim wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.


Clotech ma na celu propagowanie najnowszych rozwiązań materiałowych i technologicznych w sektorze odzieżowo-tekstylnym. Wydarzenie jest organizowane cyklicznie, co dwa lata. Oficjalne rozpoczęcie 14. edycji konferencji odbyło się we wtorek, 6 września w Hotelu Nadmorskim w Gdyni. W spotkaniu bierze udział około 80 uczonych i ekspertów z całego świata. Reprezentują oni uczelnie, instytuty badawcze oraz firmy zajmujące się nowymi technologiami i innowacjami w branży odzieżowej.

Wydarzenie odbywa się w formule hybrydowej. Część uczestników przyjechała do Gdyni, a pozostali wygłoszą swoje prelekcje, łącząc się online. Gości konferencji przywitała wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.
 
– Bardzo cieszy mnie to, że ta konferencja odbywa się w Gdyni. Jestem pod wrażeniem jej skali. Spotkanie gromadzi mnóstwo naukowych sław z całego świata. Są goście z Singapuru, Stanów Zjednoczonych, Chin i całej Europy. Życzę wszystkim uczestnikom owocnych rozmów i miłego pobytu w naszym mieście. Wszak Gdynia to miasto spotkań. Od dawna mówimy, że przedłużeniem sezonu typowo turystycznego, kiedy przebywają tu rodziny z dziećmi, może być tworzenie miasta spotkań. Dzisiaj mamy dobry przykład, że tak jest. Warto też podkreślić, że wydarzenie współorganizuje Izba Bawełny w Gdyni, niezwykle zasłużona organizacja, która dwa lata temu świętowała 85-lecie swojej działalności – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Katarzyna Gruszecka-Spychała - wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki podczas konferencji Clotech 2022 w Hotelu Nadmorskim // fot. Paweł Kukla

Hasło przewodnie tegorocznego spotkania to: „Innowacyjne materiały, technologie i techniki testowania w celu ulepszania odzieży”. Wystąpienia podzielono na kilka paneli tematycznych. Prelekcje dotyczą najbardziej obiecujących kierunków rozwoju branży, a także trendów w modzie i projektowaniu. Ponadto uczestnicy porozmawiają m.in. o: odzieży ochronnej, terapeutycznej i sportowej, inteligentnych tekstyliach, masowej personalizacji i szybkim prototypowaniu oraz modelowaniu odzieży, manekinach termicznych czy marketingu i konkurencyjności na rynku europejskim.

Dyskusje w ramach konferencji potrwają trzy dni i zakończą się w czwartek, 8 września.

Więcej informacji na temat konferencji oraz pełny program można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia.

Clotech 2022 organizują: Izba Bawełny w Gdyni, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Techniczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu oraz Uniwersytet Techniczny w Dreźnie.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 06.09.2022 14:21
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.09.2022 14:51
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze