Co nowego

O wspólnocie i Bałtyku podczas GDD 2022

GDD potrwa od 2 do 10 lipca // mat. prasowe

GDD potrwa od 2 do 10 lipca // mat. prasowe

13.04.2022 r.

Mówi się o morskich granicach, ale przecież morze bardziej łączy niż dzieli. Bałtyk to nie zamknięty szlaban, ale droga, którą możemy podążać razem. Stąd też pomysł na tegoroczne hasło festiwalu Gdynia Design Days, które brzmi „Współmorze”. Podczas wydarzenia będziemy rozmawiać o morzu jako źródle zasobów oraz zasobie samym w sobie, o który musimy wspólnie dbać. O znaczeniu akwenów wodnych w kontekście klimatu i gospodarki, tożsamości oraz o wspólnocie ludzi znad morza. GDD startuje już 2 lipca.

 
Gdynia Design Days to topowy nadbałtycki festiwal designu. W tym roku potrwa od 2 do 10 lipca. Każda edycja wydarzenia jest pretekstem do poruszania zagadnień związanych z szeroko pojętym projektowaniem w kontekście zmian, jakie zachodzą w naszym otoczeniu. Proponowane wystawy, warsztaty, wykłady i dyskusje dotykają takich tematów jak: technologia, projektowanie procesów, ekologia, wzornictwo, moda, architektura, rozwój miast czy rzemiosło. W swojej działalności organizatorzy wydarzenia łączą branżę projektową z biznesem.
 
Gdynia Design Days to wydarzenie dla profesjonalistów oraz wszystkich tych, którzy fascynują się projektowaniem i są ciekawi zmian, zachodzących w dynamicznie rozwijających się społeczeństwach.
 
– Festiwal Gdynia Design Days już na stałe wpisał się w kalendarz inspirujących wydarzeń w branży projektowej i biznesowej. Ale projektowanie jest tu tylko punktem wyjścia do dyskusji na temat zmian zachodzących w społeczeństwie i otaczającym nas świecie. W tym roku hasłem przewodnim jest „Współmorze”. Będziemy rozmawiać m.in. o znaczeniu Bałtyku w kontekście klimatu i gospodarki, ale też o tożsamości i wspólnocie ludzi, którzy tu żyją. Dlatego serdecznie zachęcam mieszkańców do wzięcia udziału w tym niezwykłym festiwalu, który rozpocznie się w Gdyni już 2 lipca – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
 

„Współmorze” – hasło GDD 2022

 
Morze wpływa na życie każdego, bez względu na miejsce zamieszkania. Współdzielimy je wszyscy, nawet jeżeli nasz dom znajduje się w głębi lądu. Tylko działając razem możemy kształtować przyszłość i zmieniać teraźniejszość. Bałtyk realnie kształtuje nasze życie, a nasze wybory zmieniają Bałtyk. Ta symbioza może stać się naszą siłą.

Hasło Gdynia Design Days 2022 – „Współmorze” – to powrót do korzeni i tego, co najbliższe. Będziemy rozmawiać o morzu jako źródle zasobów oraz zasobie samym w sobie, o który musimy wspólnie dbać. O znaczeniu akwenów wodnych w kontekście klimatu i gospodarki, tożsamości oraz o wspólnocie ludzi znad morza i osad nadmorskich.
 

Wspólne korzystanie z morza

 
Handel morski stanowi istotne ogniwo gospodarki, z którego wszyscy korzystamy. Promując lokalne, bardziej zrównoważone łańcuchy dostaw, dbamy nie tylko o dobrostan wód, ale też o rodzimą ekonomię.

Morze to także życiodajny ekosystem. Połów ryb stanowi istotny element gospodarki regionu, ale tylko harmonijne zarządzanie pozwoli nam na trwałe korzystanie z tych dobrodziejstw. Aż 30% gatunków, także morskich, jest zagrożonych wyginięciem, w tym ryby dobrze znane z restauracji, supermarketów i targów.

Do tej sytuacji doprowadziły ekspansywne połowy, brak stosownych regulacji i ich egzekwowania. Jeżeli nie zaczniemy działać – nie będzie czego łowić. A przecież połowy na mniejszą skalę to ratunek dla gospodarki i bioróżnorodności oraz szansa na wieloletnie, owocne czerpanie z zasobów morskich.
 

Źródło nowych materiałów

 
Kurczą się istniejące zasoby, a eksploatowanie środowiska na taką skalę, jak dotąd, nie jest już możliwe. Produkcja tworzyw sztucznych jest zgubna dla otoczenia. Dlatego czas poszukiwać nowych, alternatywnych, biodegradowalnych i odnawialnych źródeł materiałów, znajdujących się m.in. w wodach. Czerpiąc z tych zasobów w zrównoważony sposób, będziemy mogli korzystać z nich długofalowo. Czas nie tylko zmniejszyć ilość nowych śmieci, ale też oczyścić morza z już istniejących. Dokonać tego możemy spoglądając na morze jako na źródło zasobów także pod względem odpadów, które moglibyśmy pozyskiwać i wykorzystywać.
 

Barometr zmian klimatycznych


Tereny nadmorskie stanowią barometr zmian. Mówi się, że polskie miasta znajdujące się nad Zatoką Gdańską, mogą zostać całkowicie zalane. Ale zmiany widoczne są już dziś. W wielu miejscach plaże się kurczą, morze pochłania powoli coraz więcej terenu. Rośnie temperatura wody, przez co giną organizmy morskie, a latem coraz częściej nie można się kąpać z powodu sinic.

Mieszkańcy wybrzeża od zawsze przyzwyczajeni byli do zmian wymuszonych przez przyrodę. Nauczyli się adaptacji do nowych sytuacji i życia w zgodzie z naturą. Dziś to niesamowicie ważne umiejętności. Mieszkańcy niemalże wszystkich nadmorskich miejscowości przywykli, że infrastruktura w najbliższym sąsiedztwie wody jest regularnie naruszana. Nauczyli się żyć według tych zasad.

Morska siła natury, która uzdrawia


Wreszcie, morze to miejsce odpoczynku, wyciszenia i relaksu. Kontakt z przyrodą, której nie brakuje na wybrzeżu, oraz samą wodą ma kojący wpływ na psychikę. Szum morza to jeden z najbardziej uspokajających i regenerujących dźwięków. Z tej skarbnicy natury będziemy mogli czerpać tak długo, jak długo będziemy o nią dbać.
 

Być znad morza

 
Morze kształtuje tożsamość ludzi, którzy postanowili tu zamieszkać. Miejscowości nadmorskie od zawsze charakteryzowały się dużą liczbą napływowych mieszkańców, co wiąże się z koniecznością poszukiwania nowych punktów zaczepienia dla swojej tożsamości. Często są to nie tylko korzenie, ale wspólne wartości.

Dla młodych miast nadmorskich, takich jak Gdynia, tożsamość samego miejsca, jak i obywateli budowana jest właśnie na wartościach, nie na historii. Bardzo często są to cechy, które bezpośrednio wynikają ze związków z morzem. To nowoczesność oraz otwartość na zmiany, nowe idee i ludzi. Morze to okno na świat. Morze daje też poczucie wspólnotowości, łącząc ludzi zamieszkujących wybrzeże tego samego akwenu, nawet jeżeli nie jest to jedno państwo.
 
Mówi się o morskich granicach, ale przecież morze bardziej łączy niż dzieli. Bałtyk to nie zamknięty szlaban, ale droga, którą możemy razem podążać.

– Wierzymy, że projektowanie jest narzędziem zmiany. Chcemy inspirować do działania biznes, projektantów i naszych odbiorców w oparciu o projektowanie jako metodę skutecznego i zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy przekonani, że otwartość umysłu i uważne podejście może zaprowadzić nas do nowych rozwiązań, których dziś tak bardzo potrzebujemy – informują na swojej stronie organizatorzy GDD.
 
W tym roku spotkamy się podczas GDD stacjonarnie. Udział w festiwalu jest bezpłatny. Wystarczy zalogować się na stronie gdyniadesigndays.eu.
 
Więcej informacji na stronie GDD i na Facebooku.